Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυροπροστασία Χώρου Στάθμευσης Σκαφών Αναψυχής


Recommended Posts

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους,

 

 

Έχω αναλάβει μια μελέτη πυροπροστασίας για έναν χώρο στάθμευσης σκαφών αναψυχής.

Πήγα στην πυροσβεστική υπηρεσία και με ενημερώσανε πως δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη νομοθεσία.

 

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να συμπεριλαμβάνει η μελέτη ? Κάθε βοήθεια δεκτή.

 

Από ότι έχω καταλάβει δεν απαιτείται κάποιο πιστοποιητικό πυροπροστασίας.

 

Με εκτίμηση,

 

Αριστοτέλης

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Πήγα στην πυροσβεστική υπηρεσία και με ενημερώσανε πως δεν υπάρχει κάποια συγκεκριμένη νομοθεσία.

 

Και δεν σου είπαν βάσει ποιάς διάταξης να συντάξεις τη μελέτη ?

 

Τέλος πάντων, εγω λέω να ψάξεις τις Πυρ. Διατάξεις περι ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ σε ανοικτούς χώρους (αύλιους χώρους) γιατί σε ανοικτό υπαίθριο χώρο (εντός ή εκτός σχεδίου) θα τα σταθμεύουν ....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφε καλημέρα,

 

ίσως από την πυροσβεστική να σε ενημερώσανε λάθος, γιατί αν μπεις στο site τους (www.fireservice.gr) και πας στο Νομοθεσία-Πυροπροστασία-

 

-Γενικές και λοιπές Διατάξεις-Τουριστικοί λιμένες σκαφών αναψυχής (μαρίνες) θα βρεις την Πυροσβεστική Διάταξη 10/2002 (ΦΕΚ 844 Β' / 8-7-2002)

 

που αναφέρεται σε τέτοιες εγκαταστάσεις γενικά, με την εξαίρεση κάποιων περιπτώσεων.

 

Τα παραπάνω τσέκαρέ τα βέβαια γιατί από ότι ξέρω το site τους δεν ενημερώνεται συχνά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε μήπως συνάδερφοι να μου πείτε πιο συγκεκριμένα τι πρέπει να κάνω !?

 

Πάντως θα περάσω και μια βόλτα από την πυροσβεστική της Νέας Μάκρης μήπως μάθω κάτι παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Τύπωσε και διάβασε καλά την Πυροσβεστική Διάταξη που σου έγραψα, και κυρίως έλεγξε πως σε αφορά για την δικιά σου περίπτωση (έχει μερικές εξαιρέσεις η Διάταξη)

 

και πάρε την και πήγαινε να την συζυτήσεις με τον αξιωματικό του τμήματος πυρασφάλειας της περιοχής της εγκατάστασης.

 

Συνήθως μια πυροσβεστική διάταξη για κάποια συγκεκριμμένη εγκατάσταση περιλαμβάνει όλα τα μέτρα παθητικής και ενεργητικής πυροπροστασίας.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Μόλις γύρισα από την πυροσβεστική υπηρεσία της Νέας Μάκρης και εκεί μου είπανε πως πρέπει να την κάνω με βάση την Πυροσβεστική Διάταξη υπ' αριθ.6 ΛΗΨΗ ΜΕΤΡΩΝ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΕ ΑΠΟΘΗΚΕΣ.

 

Κάποιο υπόδειγμα μελέτης με αυτή τη διάταξη έχουμε ?

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.