Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τραγική τοποθέτηση γυψοσανίδας-μόνωσης-καλωδίων


Recommended Posts

κοιτα να δεις

και εγω εβαζα τον ηλεκτρολογ να περασει ολα τα καλωδια σε σπιραλ και μεσα στις γυψοσανιδες.

παλι λεφτα πεταξα  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

περαν της πλακας, βλεπω πολυ μονωτικη ταινια και ορισμενα κομματια βλεπω κλεμες (στην καλυτερη) η "απλες" διακλαδωσεις.

αυτα πρεπει να γινουν ανθρωπινα.

εν αναγκη μαζεψε κουτια διακλαδωσεις και βαλε θυριδες επιθεωρησης. 

θα ψαχνεις να δεις γιατι δεν αναβει λαμπα και θα τραβας τα μαλλια σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

H εταιρία που είχε το έργο ήταν η Mac-Beton και ο ηλεκτρολόγος ο Δέδας.  Το συνεργείο που έβαζε τις γυψοσανίδες δεν το θυμάμαι αλλά ξέρω ότι έβαζε τις USG γυψοσανίδες οι οποίες μάλιστα έχουν πάχος 180mm και ήταν δύσκολο να βρούμε ίδιες καθώς οι περισσότερες εταιρίες έχουν των 150mm.


 


Ο λόγος που ο πετροβάμβακας δεν μπορούσε να μείνει στη θέση του και έπεφτε, είναι ότι αντί για ορθοστάτες έβαλε κανάλι οροφής στους οποίους δεν μπορεί ο πετροβάμβακας να φωλιάσω και να σταθεροποιηθεί.  Ο λόγος μάλλον ήταν ότι με τους ορθοστάτες θα έμπαινε 2.2cm πιο μέσα στο σπίτι η γυψοσανίδα επειδή εμπόδιζαν τα μεταλλικά στοιχία του σκελετού. 


 


Το γιατί βέβαια ο Δέδας πέρασε χύμα τα καλώδια χωρίς σπιράλ ή κανάλια, είναι κάτι άγνωστο και ανεπίτρεπτο για έναν καταξιωμένο ηλεκτρολόγο. 


 


Επίσης ο υπεύθυνος έργου ήταν επιεικώς άσχετος για να αφήσει να συμβούν τέτοια πράγματα εν έτη 2007.


  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

κοιτα να δεις

και εγω εβαζα τον ηλεκτρολογ να περασει ολα τα καλωδια σε σπιραλ και μεσα στις γυψοσανιδες.

παλι λεφτα πεταξα  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

 

περαν της πλακας, βλεπω πολυ μονωτικη ταινια και ορισμενα κομματια βλεπω κλεμες (στην καλυτερη) η "απλες" διακλαδωσεις.

αυτα πρεπει να γινουν ανθρωπινα.

εν αναγκη μαζεψε κουτια διακλαδωσεις και βαλε θυριδες επιθεωρησης. 

θα ψαχνεις να δεις γιατι δεν αναβει λαμπα και θα τραβας τα μαλλια σου.

Τις κλέμες και τη μονωτική τις βάλαμε εμείς γιατί κόψαμε τα καλώδια και τα περάσαμε από πισω από το μεταλλικό στοιχείο.

 

Τα καλώδια αυτά για να καταλάβεις ήταν το φως και η πριζα του μπαλκονιού του δίπλανού μου  :shock:  :shock:  :shock: !!!!

 

Ε δε θα πληρώσω και θυρίδες για το διπλανό.

Edited by Mπομπ ο Μάστορας
Link to comment
Share on other sites

Περιεργα μας τα λες φιλε.... επισης δεν το βλεπω σωστο να αναφερεσαι σε καποιον ονομαστικα, χωρις αυτος να το γνωριζει. Εκτος αν τον εχεις ενημερωσει για την συζητηση αυτη, και μπορει να συμμετασχει για να παραθεσει την εκδοχη του. Οχι οτι ειμαστε και κανενα δικαστηριο βεβαια....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το "περίεργα μας τα λες" δε μου εξηγείς. 

 

Όταν παραθέτω στοιχεία και φωτογραφίες του τι έχει γίνει, μπορώ και πρέπει να αναφέρω ποιος το έκανε γιατί κάποιοι στην Ελλάδα τις περιόδους της ανοικοδόμησης πουλούσανε φύκια για μεταξωτες κορδέλες αλλά και για να μπορέσει κάποιος να καταλάβει τι μπορεί να περιμένει από τη δουλειά κάποιου καθώς όλοι διαφημίζονται για εξπέρ στον τομέα τους.

  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

θεωρω απαράδεκτη την δουλεια που έγινε.

 

αλλα θεωρω απαράδεκτο  και  εσάς που κατηγορείτε χωρις να το γνωρίζουν οι κατηγορουμενοι σε ενα δημόσιο φορουμ.

 

το τι γινόταν παλιά ήταν καθαρά στο χέρι μας να μην γίνει...αλλά μαλλον τότε δεν μας ενοιαζε.....

Edited by stavrosa
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν όμως ο κ. Μπομπ Ο Μάστορας συνεχίσει τις αναφορές με ονοματεπώνυμο εμφανίζοντας και το δικό του ονοματεπώνυμο, δεν υπάρχει κάτι μεμπτό.

Αρκεί να διευκρινίσει ποιο είναι το θέμα.

Η καταγγελία των συγκεκριμένων επαγγελματιών ή κάτι άλλο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το όνομά μου είναι Αλατσατιανός Ιωάννης και το θέμα είναι η ποιότητα υπηρεσιών της εταιρίας που προανέφερα και του ηλεκτρολόγου εγκαταστάσεων που επίσης προανέφερα.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

μακαρι να εχει κλεμες σωστες αλλα και παλι η δουλεια ειναι β εθνικη.

 

ειδικα με την γυψοσανιδα τα ηλεκτρολογικα απαιτουν ταξη και προσοχη. μπορει ο πετροβαμβακας να ειναι ακαυστος η εστω βραδυκαυστος , αλλα δεν μπορεις να διακινδυνευεις πυρκαια απο μια μικρη κακη ενωση που θα καρβουνιασει (στην καλυτερη) η θα λιωσει την κλεμα και θα κανει "τζιζ".  

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.