Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά, ηλιακοί και κεντρικό θερμαντικό σύστημα


Manas

Recommended Posts

στα αυτοσχέδια PV/T παρουσιάστηκαν προβλήματα υγρασίας στο panel, συνήθως δεν χρησιμοποιούν μονο μονωτικά αλλα k υλικά μόνωσης (όχι μονο "σιλικονοειδους" τύπου).
Για πείραμα είναι καλο να το κανεις, πιο απλή προσέγγιση θα είναι να  "ανοίξεις" ένα ηλιακό k να δεις την "διαστοματωση", έχει σημασία να προσέξεις την τοποθέτηση μεταξύ panel φωτοβολταϊκού k "θερμικουν" μέρους ώστε να μην ούτε πολύ χοντρό ούτε λεπτό.
Το κατασκευστικό δεν θα πω ότι είναι "εξαιρετιακ" πολύπλοκο, εξάλλου πατάει σε γνωστες τεχνολογίες ΑΛΛΑ η συμπεριφορά των αποδόσεων εξαρτάται παρα πολύ από τη κατασκευή.
Όταν λέω εξαρτάται ανάλογα με τις ροές k την επιφάνεια καθώς k την διαδρομή των σωλήνων απαγωγής θα αλλάζουν τα χαρακτηριστικά

το ερώτημα λοιπόν δεν είναι τα υλικά μονο, αλλα τι θες να πάρεις ανάλογα εάν θες να αυξήσεις την θερμική παραγωγή τότε αυξάνεις την roh όμως μέχρι ένα σημείο που μπορεί να προλαβαίνει να γίνετε η εναλλαγή. αυτό θα το καταφέρεις πρώτα από όλα με μετρήσεις θερμοκρασίας περιβάλλοντος ώστε να δεις την αναγωγή σε θερμοκρασία λειτουργίας.

Keep in mind ότι το θες για 20 χρονια οποτε k μια παραμικρή αμέλεια θα σου κοστίσει panel.
τώρα οι διαφορες των συστημάτων με αέρα k νερό είναι σχετικά εμφανής, με κυριότερη την ενεργειακή σε γενικές γραμμές
αυτά με αέρα παρουσιάζουν αυξημένη ηλεκτρική k μικρότερη θερμική
ενώ αυτά με το νερό το αντίστροφο.
Προσοχή η ηλεκτρική είναι συγκρινόμενη με τα συμβατικά φωτοβολταϊκά (k μεταξύ τους) ενώ η θερμική μεταξύ τους

 

τα συμπεράσματα είναι πολλά, όμως δεν λένε τίποτα εάν δεν ξέρουμε την εφαρμογή που τα θέλουμε :) :)

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στους συναδέλφους ηλεκτρολόγους μηχανικούς. Στο δοχείο αδρανείας που χρησιμοποιώ για να στείλω ΖΝ από το τζάκι αλλά και από ηλιακούς συλλέκτες υπάρχει και αντίσταση.

Υπάρχει δυνατότητα να συνδεθεί η αντίσταση αυτή με ΦΒ χρησιμοποιώντας το ΣΥΝΕΧΕΣ ρεύμα ώστε να ζεσταθεί το νερό?

Θέλω να αποφύγω τη χρήση inverter λόγω κόστους και δεν ενδιαφέρομαι προς το παρόν να συνδεθώ στη ΔΕΗ.

Λέω να βάλω κάποια πάνελ αρχικά, αν το παραπάνω είναι εφικτό, και ανάλογα με το αποτέλεσμα-χρήματα κτλ να προσθέτω.

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα!

Μπορείς πράγματι να στείλεις το συνεχές ρεύμα στην αντίσταση (αν πρόκειται για καθαρή ωμική αντίσταση) και να έχεις απόδοση αντίστοιχη με την παραγωγή από τα PV (όσο πιο πολύ ήλιο τόσο περισσότερη ζέστη), χωρίς αποιαδήποτε άλλη συσκευή ανάμεσα (μετατροπείς, φορτιστές, κλπ).

Αυτό που θα έκανα εγώ (που δεν φημίζομαι για την ορθοδοξία μου) είναι να βάλω μερικά πάνελ στη σειρά και θα τα έστελνα μέσο μια κατάλληλης ασφάλειας (ανάλογα με τα πάνελ και το μέγιστο ρεύμα παραγωγής τους) απ΄ ευθείας στην αντίσταση!

Αν πρόκειται για καθαρή ωμική αντίσταση (σαν αυτές που έχουν οι θερμοσίφωνες), μπορείς να ξεπεράσεις τα 220 κατά πολύ με την προυπόθεση ότι θα έχεις αξιόπιστο θερμοστάτη (ο θερμοστάτης κόβει την τάση στην αντίσταση). Αυτό θα σου δίνει πολύ γρήγορα αποτελέσματα και για πολύ χρόνο (από νωρίς μέχρι και αργά).

Μια που το ανέφερες, σκέφτομαι ότι θα μπορούσαν να μπουν κατά αυτόν τον τρόπο μερικά μπόιλερ σε σειρά και να αυξηθεί ο συντελεστής (με χαμηλό κόστος) σε μεγάλα συστήματα.

Για να το συ-σκεφτούμε λίγο!   

Edited by Manas
Link to comment
Share on other sites

οικονομοτεχνικα νομιζω οτι ανωφελα επιτηδευμενο

α) το φβ ειναι πιο ακριβο απο εναν επιλλεκτικο συλλεκτη (ευρω ανα τμ) 

β) το φβ αποδιδει το 1/8 (χοντρικα) της ενεργειας στην αντισταση αυτη

 

αν δεν παρεμβληθει κατι αποδοτικο (πχ α/θ) και με την εννοια οτι τα φβ τα χρησιμοποιεις για κατι αλλο τις υπολοιπες μερες δεν εχει κανενα νοημα για μενα. 

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με πανκροκ

σκεψου οτι θα ζεστανεις το "πρωτο" νερο που θα χει το δοχειο

οταν ομως αρχησει αυτο να ρεει στο συστημα ( ουτε να το σκεφτω για υψηλων θκρασιων )

αντε να προλαβει το φβ να ανταπεξελθει με τις διακυμανσεις της ακτινοβολιας

του καιρου .. ασε που αν εχεις ενα συστημα σαν την αθ 24/7 το βραδυ?????? τι θα κανεις???

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο pankrok.

Το δυνατό χαρτί είναι η ευελιξία που προσφέρει η ηλεκτρική ενέργεια γιατί, πράγματι, άλλο να στήνεις καλώδια και διακόπτες και άλλο σωλήνες με γκρεμίσματα, μερεμέτια, πλακάκια –ούτε να το σκέφτομαι).

 

Otto_engine για προθέρμανση δε μιλάμε;

 

.....την αθ 24/7 το βραδυ?????? τι είναι;

Edited by Manas
Link to comment
Share on other sites

την προθερμανση αν την θες 12 το μεσημερι  :shock:  :shock:  :shock: .... οκ

αλλα αμα ειναι 24/7 τοτε τσαμπα το κανεις

 

24h/day 7days/week λειτουργια

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα έχω και 4-5τμ επιλεκτικούς αλλά το χειμώνα δεν αποδίδουν, ενώ το Φ/Β δεν καταλαβαίνει ιδιαιτέρως από κρύο. (έτσι νομίζω). Η αντίστασή μου είναι στα 4KW νομίζω.

Αν θεωρήσω ότι έχω ηλιοφάνεια τα 2/3 των ημερών από τους έξι μήνες θέρμανσης (ναι εδώ έχουμε για έξι μήνες θέρμανση). Τότε έχω 120 ημέρες ηλιοφάνεια.

Έστω ότι τις 5 ώρες των ημερών αυτών εκμεταλλεύομαι 4KW από τα φ/β. Αυτό σημαίνει ότι θα παράγω 20KWh την ημέρα. Σε 120 ημέρες θα έχω 2.400 KWh. Η κατανάλωσή μου είναι ετησίως 10.000KWh άρα κερδίζω το 1/4!!!

Τώρα αν πράγματι το σύστημα αυτό συνδεθεί με α/θ θα μειώσω δραματικά την κατανάλωσή μου. Το θέμα είναι όμως ότι όλα τα συμπαρομαρτούντα (α/θ, ίσως μπαταρίες, inverter) έχουν κόστος και πιθανώς να βγάλουν και βλάβες.

Γιατί δεν συνδέομαι με τη ΔΕΗ? είναι και αυτό μια λύση.

Σημειωτέον ότι όλη η ενέργειά μου προέρχεται από τζάκι με ξύλα συνδεδεμένο στο δοχείο αδρανείας. Από εκεί με εναλλάκτη παίρνω και ΖΝΧ. Η θερμοκρασία που "παίζω" είναι στους 55 βαθμούς Κελσίου. Λειτουργούν συνεχώς οι κυκλοφορητές και έχω πολύ καλή ζέστη χωρίς να ανεβαίνω σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες!!!

 

Αντί αυτού μπορώ να βάλω (μόλις πέσει το κόστος) ηλιακούς συλλέκτες κενού.

 

Συμπέρασμα: Χρειάζεται ένας μηχανολόγος να κάνει μια ολοκληρωμένη μελέτη (και οικονομοτεχνική) ώστε να υπάρχει μια καθαρή εικόνα, γιατί ότι νούμερα πήρα είναι ψιλοαυθαίρετα.

 

Πάντως το αρχικό μου ερώτημα ήταν αν μπορεί να συνδεθεί συνεχές ρεύμα από φ/β σε αντίσταση για δοχείο αδρανείας και πραγματικά θα ήθελα απάντηση σε αυτό. (Manas μόνο εσύ απάντησες. αλήθεια πώς μπορώ να ξέρω αν είναι καθαρά ωμική αντίσταση?)

 

Αν ήμουν μηχανολόγος θα υπολόγιζα και το εξής: Έστω ότι υπάρχει αφθονία χώρου στο οικόπεδο. Τι μέγεθος θα έπρεπε να έχει μια υπόγεια αποθήκη νερού και με τι μόνωση ώστε όλο το καλοκαίρι να ζεσταίνεται το νερό με ηλιακά και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το χειμώνα (κατανάλωση 10.000KWh)? 10 κυβικά, 50 κυβικά ή 500? Και τι μόνωση? 1 μέτρο ή 8 μέτρα μόνωση? (έστω εξηλασμένη πολυστερίνη). Όποιος μηχανολόγος δεν πνίγεται στη δουλειά και έχει διάθεση ας κάνει έναν πρόχειρο υπολογισμό.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.