Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτοβολταϊκά, ηλιακοί και κεντρικό θερμαντικό σύστημα


Manas

Recommended Posts

μαρεσει παρα πολυ οταν σ ζητανε να κανεις μελετες ημ κ οικονομοτεχνικες...

να βγαζεις ενα ασυμφορο μεν  σωστο δε αποτελεσμα... ή και θετικο κιολλας

 

....και να σου λενε: οκ ... ξερετε κατι?.... δε θα παρω :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

 

 Τι μέγεθος θα έπρεπε να έχει μια υπόγεια αποθήκη νερού και με τι μόνωση ώστε όλο το καλοκαίρι να ζεσταίνεται το νερό με ηλιακά και να μπορεί να χρησιμοποιηθεί το χειμώνα (κατανάλωση 10.000KWh)? 10 κυβικά, 50 κυβικά ή 500? Και τι μόνωση? 1 μέτρο ή 8 μέτρα μόνωση? (έστω εξηλασμένη πολυστερίνη).

Πολύ φθηνότερη και κυρίως δοκιμασμένη λύση είναι η χρήση της γεωθερμίας.

Με ένα απλό γκουγκλάρισμα θα βρής αρκετές ελληνικές εταιρίες που μπορούν να κάνουν μελέτη και κατασκευή.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν λες εξαρχής ότι η μελέτη θα κοστίσει χ?

 

το θεμα δεν ειναι αυτο..... καθε αλλο!!!

 

αλλο συμβουλες κατευθηνσεις σχολιασμος βοηθεια

εκτος αν πρεπει η οικονομτεχνικη κ η μελετη να ναι στο ποδι

 

εχω ανεβασει λιγα μεν εδω και θα ανεβασω και αλλα γιατι εχω παρει και γω με την σειρα μου πολλα απο εδω

αλλα αυτα βγαινουν ως αποτελεσματα εργασιων που εχουμε αναλλαβει καποιοι απο εδω

και τα μοιραζομαστε

 

πχ ο αντλουκιδης σου πε κατι... αλλα σου πε και αυτο πλαγιως... μαλλον

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

να κερδισεις 2500kwh που κοστιζουν 400 ευρω δεη και να επενδυσεις καπου 10-15000 ευρω δεν το βρισκεις καπως αντιοικονομικο?

για να παρεις 20kwh τη μερα στην αντισταση το χειμωνα (διορθωστε με  ,το υπολογιζω πολυ χοντροειδως) θες καπου 50-60τμ επιφανεια και επιπλεον στη συνεφια παλι δε θα τα παρεις. 

καλυτερα να το κανεις αυτονομο και να καλυπτεις αναγκες σπιτιου με μπαταριες και αναστροφεα τουλαχιστον τοτε δε θα σε νοιαζει τι θα γινει αν κοπει το ρευμα.

αυτο που λες θα ειχε νοημα αν στις σημερινες τιμες πανελ η διαρκεια ζωης τους ηταν 60-70 χρονια η αν η τιμη τους επεφτε στο ενα τριτο και χαμηλοτερα.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο πανκροκ κ ο αντλουκιδης

 

καλα βεβαια μπορεις να σαι παντα στη δεη αν εισαι σε δικτυο κοντα

πολη χωριο και οχι καπου μακρυα, να μην την κοψεις δλδ

λιγο μια συννεφια, λιγο μια συντηριση, λιγο στο νυχτερινο ρευμα να φορτιζεις πιο γρηγορα

το βραδυ τις μπαταριες, δλδ η δεη να δουλευει σαν φορτιστης ή ακομα και μονο για

μοτερ πχ ψυγεια - κλιματισμο - αθ - ανελκυστηρες - κουζινα θα ταν παλι μια χαρα

υπολογιστες φωτα τηλεορασεις ξυριστικες και τιποτα μικρα εργαλεια θα ναι οκ

οποτε θες και λιγοτερη επιφανεια απο πανελ

 

εγω τουλαχιστον αυτο θα κανα στο σπιτι μου δε θα βαζα μοτερ πανω στις μπαταριες

θα τα χα ομως συνδεδεμενα για περιπτωση αναγκης μονο

 

θα χα πχ μπριζες για την δεη και "πρασινες" οικολογικες απο τις μπαταριες

 

ειναι πρωι καλημερα μολις ηπια την πρωτη τζουρα καφε

στη 2η μπορει  να αλλαξω γνωμη λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

¨Καθαρή¨ με την έννοια ότι δεν έχει επάνω στο κύκλωμά της άλλα συστήματα που να χρειάζονται εναλλασσόμενο για να δουλέψουν. Για παράδειγμα, μπορείς να ανάψεις μια λάμπα πυράκτωσης μόνη της, αλλά αν έχει μαζί και αισθητήρα νυκτός, κλπ, γίνεται ¨βρώμικη¨.

Εγώ θα την αποσύνδεα από όλα (ούτε λαμπάκι επάνω της) και  θα μετρούσα πάνω της για να πάρω την πραγματική της τιμή (Ωμ).  Για 4000 W θα πρέπει να είσαι γύρω στα 12 και κάτι. Έτσι, θα χρειαστείς διπλά πάνελ των 240W και με 30V έκαστο (δε θα πάρεις ποτέ το μέγιστο) θα βάλεις 8 ζευγάρια. Συνολικά δηλαδή, θες 16 πάνελ των 240W. Δηλαδή έχεις κόστος γύρω στα 4000Ε + εγκατάσταση και καλώδια.

Αυτό που δεν ξέρω (πολλά δεν ξέρω, αλλά μη το κάνεις θέμα τώρα να συνεχίσουμε), είναι τι γίνεται με το φαινόμενο PID (-15 έως και 30%), αν ισχύει σε μια τέτοια περίπτωση, πως αντιμετωπίζεται, κλπ.

Κατά τα άλλα, επειδή στα έβαλα βαριά, βαριά, αν τα στείλεις ανατολικά θα παίρνεις από νωρίς το πρωί αλλά το μέγιστο θα πέσει. Δεν σου χρειάζεται όμως γιατί 13:00 θα έχει ζεστάνει η μέρα, οπότε…

 

Σχετικά με μπαταρίες:  

Δεν θα έβαζα ποτέ μπαταρίες στο σπίτι μου (αυτονομία) γιατί:

α) Είναι πολύ επιβλαβείς (αναθυμιάσεις).

β) Πιάνουν χώρο (θέλουν ¨αποκλειστικότητα¨ μαζί με τον μετατροπέα λόγο φασαρίας και ζέστης). Ο χώρος αυτός πρέπει να θερμαίνεται γιατί με το κρύο οι μπαταρίες ¨πέφτουν¨ δραματικά.

γ) Έχουν μεγάλο κόστος για την ισχύ που μιλάμε (δε είναι μόνο οι μπαταρίες).  Άμα πας σε ¨κλειστού¨ τύπου, το κόστος είναι σχεδόν διπλάσιο. Στο αυτοκινούμενό μου η μπαταρία 80Αh του ¨σπιτιού¨ έχει 280Ε με μχζ 5 χρόνια περίπου.

 

400Ε στη ΔΕΗ δίνεις τώρα. Αύριο;

Αν το φτιάξεις μόνος σου θα σου κοστίσει τα μισά, θα κάνεις καλή δουλειά, θα το γνωρίζεις καλά (συντήρηση – επισκευές, κλπ) και θα μπορείς να το επεκτείνεις κατά βούληση.  

Το να χωρίσεις σε ξεχωριστά κυκλώματα το σπίτι είναι καλό για την νοικοκυρά που θα απλώνει την μπουγάδα το χειμώνα (αν το κάνεις ¨αεράτο¨). Αν είναι να γίνει με χωνευτά, κλπ, είναι ¨μανίκι¨ και κοστίζει σε χρόνο, χρήμα, νεύρα, για να γίνει σωστά.

Αν δεν είσαι συνδεδεμένος με τη ΔΕΗ δε χρειάζεσαι το χαρτομάνι, την άσκηση εξουσίας από τους δεητζίδες και το χαράτσι των PVs  που έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

καθαρη=οικολογικη

 

μανας

α) λεβητες σομπες κλπ ολα μυριζουν κ εχουν αναθυμιασεις

β) ο λεβητας δε θελει αποκλιστικοτητα? στο κρεβατι θα τον βαλουμε?

γ) σαυτο ναι .... εχεις δικιο απολυτο περα απο την πλακα εκει γινεται τεχνολογικος αγωνας

αποδοσεις κοστος διαρκεια κλπ κλπ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

να το θέσω αλλιώς με την τιμή των φβ αυτή τη στιγμή αν τα σκάσεις σε μόνωση κερδίζεις περισσότερες κιλοβατώρες ετησίως.

αν πάλι το 240αρι πάνελ κόστιζε 100ευρω η συζήτηση θα ήταν τελείως διαφορετική.

Link to comment
Share on other sites

Αληθινή κατάσταση: έχω 13 εκ μόνωση. 200τμ περίπου σπίτι και χρειάζομαι 10.000kwh. Δηλαδή είμαι οκ με μόνωση.

Έκανα μια απλή ερώτηση, να τη θέσω αλλιώς. Έχω να ξοδέψω δύο τρία χιλιάρικα. Μπορώ να βάλω 3? 5? Χ πάνελ στη στέγη μου για να παίρνω ΣΥΝΕΧΕΣ ρεύμα? Αύριο μπορεί να έχω άλλα 3 χιλιάρικα, θα βάλω άλλα Χ πάνελ.

Δεν έχω χρήματα για να κάνω ένα σύστημα 10KW για ΔΕΗ, ούτε θέλω να δανειστώ. Κατά 99% δεν θα το κάνω αλλά έκανα μια ερώτηση και μόνο ο manas απάντησε.

Την ξανακάνω μήπως κάποιος άλλος απαντήσει: Μπορεί να συνδεθεί μια συστοιχία φ/β με δίνοντας συνεχές ρεύμα σε αντίσταση δοχείου αδρανείας?

Ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Ναι ξέρω αν είναι να δώσω τρία χιλιάρικα τώρα και τρία μετά καλύτερα να πάρω τώρα μια α/θ. Απλά θέλω να ξέρω για το συνεχές. Μπορεί σε πέντε χρόνια 10 KW πάνελ να κοστίζουν πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.