Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενέργεια μέσω κυμάτων


petros555

Recommended Posts

καλησπέρα σας εδώ και καιρό κάνω σχετική έρευνα για την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από θαλάσσια κύματα ,,,,ο προβληματισμός μου είναι ο εξής .......καταρχάς δεν αναφέρομαι στην παλίρροια αλλά στα κύματα,,,ωστόσο σε μια σύντομη έρευνα στο διαδίκτυο δεν επισημαίνονται επιπτώσεις για το περιβάλλον...... και υπάρχει μια σχετική κλίση προς την εγκατάσταση προς την μέσα θάλασσα ,,,,,,,,

 

θα ήθελα να διαβάσω σχόλια σχετικά με το θέμα των επιπτώσεων και αν γίνετε link με σχετικές αναφορές στην παραγωγή ενέργειας από θαλάσσια κύματα ,,,,ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

To google είναι σύμμαχός σου.

 

Βάλε λέξεις όπως wave energy environmental assessment ecological effect σε διάφορους συνδυασμούς (ανά τρία ή τέσσαρα) και θα πάρεις πολλά αποτελέσματα.

 

Το δικό μου σχόλιο είναι ότι κάθε έργο θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά και δεν υπάρχει γενική ιδέα για τις επιπτώσεις της παραγωγής ενέργειας από κύματα στο περιβάλλον. Μπορεί ένα έργο να έχει καταστροφικές συνέπειες, μπορεί να έχει αμελητέες συνέπειες, και μπορεί να έχει ευεργετικές. Περιέγραψέ μας το έργο, για να σχολιάσουμε συγκεκριμένα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ γιά τα σχόλια .......σαφώς και πρέπει να προσδιορίσουμε το έργο πρώτα αλλά στην περίπτωση μου είναι γενική εργασία .....απλά με ενδιαφέρει να εξεταστεί ενα σύστημα κατ΄εικόνα του καθενός χωρίς προσδιορισμούς ....σε αντίστοιχα έργα... για τις περιβαντολογικές επιπτώσεις είτε σε εγκαταστάσεις στην στέρια είτε στην θάλασσα ...εφχαριστώ και πάλι

 

 

επί του θέματος .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.