Μετάβαση στο περιεχόμενο

οικοδ. άδεια αποκ/σης όψης


Recommended Posts

για κτήριο προ του '55 , 6όροφο, στο κολωνάκι χρειάζεται αποκατάσταση μιας όψης. μάλλον χρειάζεται οα, γιατί θα μπούν ικριώματα. επειδή είμαι εντελώς άσχετος μπορεί κάποιος συνάδελφος να μου περιγράψει τη διαδικασία και να με πληροφορήσει για την πληρότητα του φακέλου?  Δεν ξέρω αν χρειάζεται, αλλά στους όρους δόμησης γράφει "ιστορικό κέντρο" και "εγκριση αρχαιολογίας". τι παίζει με αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Με τοπογραφικο, διαγραμμα δομησης και αμοιβες τους, πας ΥΔΟΜ να αιτηθεις εγκριση δομησης με τιτλο "Αποκατασταση οψης κτηριου".

Απο οτι καταλαβαινω θα σου ζητησουν εγκριση Σ.Α. (συμβουλιο αρχιτεκτονικης) και εγκριση αρχαιολογιας.

 

Στο ΣΑ περαν των παραπανω πρεπει να εχεις αναλυτικη αρχιτεκτονικη μελετη (οψεις, λεπτομερειες κλπ), φωτογραφικη αποτυπωση και καλη τεχνικη-αιτιολογικη εκθεση. Τουλαχιστον 1 φορα τον μηνα γινεται ΣΑ, λεπτομερειες θα σου πουν απο την ΥΔΟΜ. Φροντισε να μαθεις ποιος ειναι ο προεδρος για να επικοινωνησεις για να μαθεις.

 

Στην αρχαιολογια ομοιως με το ΣΑ αλλα ισως πιο γρηγορα.

 

Στη συνεχεια και εφοσων παρεις τις εγκρισεις ξαναπας ΥΔΟΜ για να παρεις εγκριση δομησης και κατευθειαν αδεια δομησης. Θα σου ζητηθουν επιπλεον αμοιβες μελετης επιβλεψης, φορολογικα, πληρωμες ΙΚΑ, ΣΑΥ, ΦΑΥ, τεχνικη εκθεση και λοιπες βλακιουλες εγγραφα.  

 

ps: Διαβασε 4030/11 

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

μια σημαντική αλλαγή πέρα από τον τίτλο είναι και η απαίτηση τρισδιάστατου σχήματος της κατασκευής (μπορεί να σχεδιαστεί και με το χέρι) και οι όψεις πάνω στο διάγραμμα. Κατά τα άλλα όπως τα είπε ο συνάδελφος. Διάβασε καλά το 4030 και ΝΟΚ και επικοινώνησε με την Υ.ΔΟΜ που αφορά το έργο

Link to comment
Share on other sites

Anton64......Αναλογα την περιοχη και τους ορους. Εδω που ειμαι σε πολλες περιοχες πρωτα ΣΑ και μετα εγκριση

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ tzeno,

o Νόμος άλλαξε εδώ και ένα χρόνο αλλά πολλές ΥΔΟΜ δεν το ξέρουν:

Είναι το ΦΕΚ 99/Α/2012. Εχει προσθέσει ένα κρίσιμο "εκτός" στις απαραίτητες εγκρίσεις για την Εγκριση Δόμησης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.