Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

Ανά επίπεδο καλύπτεται. Γι' αυτό και ρώτησα εάν μπορώ να εξετάσω ξεχωριστά ανά επίπεδο την περίπτωση, που έχει μία λογική καθώς θα μπορούσε το κάθε επίπεδο θεωρητικά να ήταν μία επιχείρηση, που έτσι θα δεχόντουσαν μία (1) έξοδο ανά επίπεδο με 0.90 πλάτος. Ο ένας εκ των δύο που παραλαμβάνει για την περιοχή, ο οποίος ήταν παρών, μου είπε όχι θα το πας ως ενιαία επιχείρηση και πλάτος 1.10 m. Όπως τα αναφέρω στο #306 και προβληματίστηκα ως προς τα 1 και 2 του #306. Κάπου μ' έχασες λίγο dib μου φαίνεται  :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν..ίσως να έχεις δίκιο που λες οτι σε έχασα

 

Να ανακεφαλαιώσουμε.. επειδή όλη η επιχείρηση (τα 2 επίπεδα) θα πάει με μια μελέτη, χρειάζεσαι 1 έξοδο για το ισόγειο (<50 άτομα) και πλάτος 0,90 και 2 εξόδους για το υπαίθριο χώρο (όροφο) με πλάτος 0,90 έκαστη.

 

Απ΄οτι έχω καταλάβει, σου λείπει μια 2η έξοδος (πλάτος 0,90) στον υπαίθριο ...αν δεν την έχεις πας με απόκλιση .

 

Είναι κάτι άλλο που δεν έχω πάρει χαμπάρι ? :smile:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σωστά, στάσου εκεί ! Αυτοί μου είπαν ενιαία αντιμετώπιση. Όλη η επιχείρηση (ισόγειο&δώμα). Ως ενιαία αντιμετώπιση βγαίνει συνολικός πληθυσμός άνω των 50, ωστόσο κατηγορίας Α και απαιτούνται (?) δύο (2) τελικές έξοδοι στο σύνολο όπου η μία ή η καθεμία πρέπει να είναι 1.10 m. Είδε λοιπόν ο κύριος εκεί ότι συνολικά έχω δύο (2) εξόδους, μία (1) κάτω (ισόγειο) και μία (1) πάνω (δώμα=υπαίθριος χώρος). Όλα αυτά σύμφωνα με το εδάφιο δ της παρ. 2 του Άρθρ. 6 και την Παρ. 1 του Άρθρ. 7 της Πυρ. Δ. 3/81 όπως πολύ σωστά ανέφερες. Μου λέει λοιπόν, εάν δεν καλύπτεις το 1.10 θα ζητήσεις αποκλίσεις. Δε μου είπε κάτι περαιτέρω.

Διαβάζοντας ότι για τους υπαιθρίους χώρους όπως είναι το δώμα στη συγκεκριμένη περίπτωση σύμφωνα με την Παρ. 3 του Άρθρ. 12Α απαιτούνται δύο (2) τουλάχιστον τελικές έξοδοι, τελικά αναρωτιέμαι:
 

1) Θα πρέπει να ζητηθεί απόκλιση και ως προς τις διατάξεις της Παρ. 3 του Άρθρ. 12Α ως προς τον υπαίθριο χώρο του δώματος ο οποίος έχει μόνο μία (1) τελική έξοδο ή κατά την ενιαία αντιμετώπιση και επειδή δεν είναι όλος ο χώρος υπαίθριος αλλά μόνο το δώμα η περίπτωση αντιμετωπίζεται απλά ως αίθουσα Κατηγορίας Α και θέλει δύο (2) εξόδους συνολικά ως επιχείρηση (ισόγειο&δώμα) κατά τις διατάξεις του εδαφίου δ της παρ. 2 του Άρθρ. 6 και της Παρ. 1 του Άρθρ. 7 ;

2) Το ότι το πλάτος μίας εξόδου - κατά τις διατάξεις του εδαφίου δ της παρ. 2 του Άρθρ. 6 - πρέπει να είναι 1.10 m σημαίνει μίας εκ των συνολικών ή καθεμίας ;  Το ρωτώ καθώς υπάρχει μία διχογνωμία στις υπηρεσίες και τους υπαλλήλους αν και θεωρώ ότι εάν ήθελε ο νομοθέτης να ισχύει για κάθε μία τότε θα παρέλειπε από την πρόταση το "μιας". 

Μήπως - εν ολίγοις - το ότι ζήτησαν ενιαία αντιμετώπιση σημαίνει ότι αγνοώ τις επί μέρους απαιτήσεις ανά επίπεδο οπότε και δε λαμβάνω υπ' όψιν το άρθρο 12Α

 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, σωστά, στάσου εκεί ! Αυτοί μου είπαν ενιαία αντιμετώπιση. Όλη η επιχείρηση (ισόγειο&δώμα). Ως ενιαία αντιμετώπιση βγαίνει συνολικός πληθυσμός άνω των 50, Βγαίνει > 50 αλλά δεν είναι >50 γιατί τα έχεις σε 2 επίπεδα με ξεχωριστές εξόδους κινδύνου, σωστά ? ΕΚΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙΣ !!!!! (αν θυμάμαι καλά από τα αρχικά σου μηνύματα). Συνεπώς ΔΕΝ ΑΘΡΟΙΖΟΝΤΑΙ οι πληθυσμοί των 2 επιπέδων, αφού ανα επίπεδο έχουν διαφορετικό πληθυσμό και  έξοδο κινδύνου ! (ή κάνω λάθος και τα άτομα του δώματος περνάνε μέσα από έξοδο κινδύνου του ισογείου ?…εσυ ξέρεις)ωστόσο κατηγορίας Α και απαιτούνται (?) δύο τελικές έξοδοι στο σύνολο όπου η μία ή η καθεμία πρέπει να είναι 1.10 m. Είδε λοιπόν ο κύριος εκεί ότι συνολικά έχω δύο (2) εξόδους, μία (1) κάτω (ισόγειο) και μία (1) πάνω (δώμα=υπαίθριος χώρος). Όλα αυτά σύμφωνα με το εδάφιο δ της παρ. 2 του Άρθρ. 6 και την Παρ. 1 του Άρθρ. 7 της Πυρ. Δ. 3/81 όπως πολύ σωστά ανέφερες. Μου λέει λοιπόν, εάν δεν καλύπτεις το 1.10 θα ζητήσεις αποκλίσεις. Δε μου είπε κάτι περαιτέρω. Το 1,10 ισχύει για 1 πόρτα εξόδου με πληθυσμό > 50 ατόμων, εσύ ναι μεν έχει >50 άτομα αλλά με διαφορετικά επίπεδα και ξεχωριστές εξόδους κινδύνου. !!!!!! (τι δεν καταλαβαίνει ο παπάρας  της ΠΥ ?)

Εν ολίγοις, στο ΙΣΟΓΕΙΟ (όπως τα περιγράφεις) είσαι ΟΚ με πόρτα πλάτος 0,90 (είσαι ?) … τώρα αν έχεις 1 έξοδο στο ΔΩΜΑ με 0,90 πλάτος (όχι 1,10 που λέει ο παπάρας)…χρειάζεσαι 1 επιπλέον έξοδο με πλάτος ΠΑΛΙ 0,90.

Αν δεν  έχεις την 2η έξοδο στο ΔΩΜΑ…πάς απόκλιση. ------- (τελεία και πολλές παύλες)

 

Διαβάζοντας ότι για τους υπαιθρίους χώρους όπως είναι το δώμα στη συγκεκριμένη περίπτωση σύμφωνα με την Παρ. 3 του Άρθρ. 12Α απαιτούνται δύο (2) τουλάχιστον τελικές έξοδοι, τελικά αναρωτιέμαι:

 

1) Θα πρέπει να ζητηθεί απόκλιση και ως προς τις διατάξεις της Παρ. 3 του Άρθρ. 12Α ως προς τον υπαίθριο χώρο του δώματος ο οποίος έχει μόνο μία (1) τελική έξοδο ή κατά την ενιαία αντιμετώπιση και επειδή δεν είναι όλος ο χώρος υπαίθριος αλλά μόνο το δώμα η περίπτωση αντιμετωπίζεται απλά ως αίθουσα Κατηγορίας Α και θέλει δύο (2) εξόδους συνολικά ως επιχείρηση (ισόγειο&δώμα) κατά τις διατάξεις του εδαφίου δ της παρ. 2 του Άρθρ. 6 και της Παρ. 1 του Άρθρ. 7 ;

 

2) Το ότι το πλάτος μίας εξόδου - κατά τις διατάξεις του εδαφίου δ της παρ. 2 του Άρθρ. 6 - πρέπει να είναι 1.10 m σημαίνει μίας εκ των συνολικών ή καθεμίας ;  Το ρωτώ καθώς υπάρχει μία διχογνωμία στις υπηρεσίες και τους υπαλλήλους αν και θεωρώ ότι εάν ήθελε ο νομοθέτης να ισχύει για κάθε μία τότε θα παρέλειπε από την πρόταση το "μιας". 

 

Μήπως - εν ολίγοις - το ότι ζήτησαν ενιαία αντιμετώπιση σημαίνει ότι αγνοώ τις επί μέρους απαιτήσεις ανά επίπεδο οπότε και δε λαμβάνω υπ' όψιν το άρθρο 12Α ; 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστά ! ! Μια χαρά θυμάσαι ! Εκεί πάτησα dib, αλλά αυτός μου τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια. Βέβαια εάν το θέλει έτσι αυτός, δηλαδή ενιαίο και απόκλιση για π.χ. 1.10 έναντι 0.95 είναι πιο "καλή" απόκλιση από 3 εξόδους έναντι 2, δηλαδή 2 εξόδους έναντι 1 στο δώμα (=υπαίθριος χώρος). Μήπως όμως όταν τα πάρει στα χέρια του και το καλοσκεφθεί αλλάξει γνώμη και καταλήξει σε αυτά που συζητάμε εμείς τώρα ??? 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης να καταθέσεις κανονικά τη μελέτη χωρις απόκλιση (όπως σωστά λες και συ), ίσως εκεί αντιληφθούν οτι απαιτείται απόκλιση για τη μια επιπλέον πόρτα εξόδου στο δώμα, αφού στο ισόγειο θα είσαι ΟΚ.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και σημειώνω τη λέξη κλειδί. Άρα ενδέχεται και να μην το αντιληφθούν.
 

Είμαι της άποψης να καταθέσεις κανονικά τη μελέτη χωρις απόκλιση (όπως σωστά λες και συ), ίσως εκεί αντιληφθούν οτι απαιτείται απόκλιση για τη μια επιπλέον πόρτα εξόδου στο δώμα, αφού στο ισόγειο θα είσαι ΟΚ.

 

Και τελικώς αναρωτιέμαι εκ νέου, ρητορικώς ίσως  ! Τι νόημα έχει να πηγαίνουμε και να τους ρωτάμε/συμβουλευόμασθε, αφού:

1) Περισσότερο διαβάζουμε εμείς τις διατάξεις παρά αυτοί στη συντριπτική τους πλειοψηφία 

2) Πιο πολύ μας μπερδεύουν παρά μας ξεδιαλύνουν και ίσως και να σκάβουμε το λάκκο μας "ξυπνώντας τους"

3) Ανά πάσα στιγμή δύναται να μεταβάλλουν την οιαδήποτε άποψή τους και να μην ισχύει ότι νόμιζες ότι έχεις συμφωνήσει  

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

οι αξιωματικοι στην μυρ/λεια μετα απο 3 4 χρονια [ σαν ανθυπολοχαγοι ] περνουν βαθμο και φευγουν με μεταθεση

σπανια καποιος να μεινει. αυτοι που ξερουν την δουλεια ειναι οι "ανθυπασπιστες" γιατι

ειναι πιο πολλα χρονια στο ποστο και μαθαινουν αυτοι τις διαδικασιες στους αλλους

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

τα δικαιολογητικά που απαιτείται να υποβληθούν προκειμένου να χορηγηθεί Πιστοποιητικό (Ενεργητικής) Πυροπροστασίας ορίζονται κάπου σαφώς ; Κάποια αναφέρονται στην Υ.Α 3021/19/6 (ΦΕΚ 847 τ.Β΄/4-12-1986), η οποία αν δεν κάνω λάθος ισχύει ακόμα ως δημοσιεύθηκε. Στην Πυροσβεστική Διάταξη 13/2013-ΦΕΚ 1586/Β/21.6.2013 αναφέρει κάποια δικαιολογητικά και "διευκρινίζει" γενικώς και αορίστως:

 

"Λοιπών δικαιολογητικών εγγράφων που προβλέπονται ήδη από την ισχύουσα, κατά περίπτωση, νομοθεσία πυροπροστασίας και τα οποία συνυποβάλλονται με τις προαναφερόμενες Υπεύθυνες Δηλώσεις."

 

Το ρωτώ καθώς το κάθε Γραφείο Πυρασφαλείας έχει και τη δικιά του λίστα δικαιολογητικών. Το Επικυρωμένο συμφωνητικό μισθώσεως, που ζητείται, δεν αναφέρεται κάπου, τουλάχιστον δεν το έχω βρει εγώ. Δε με απασχολεί εάν είναι ορθολογικό ή όχι το να ζητείται, αλλά το εάν ορίζεται κάπου σαφώς το τι απαιτείται και όχι μόνο για χώρο συναθροίσεως κοινού αλλά γενικά. 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.