Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενεργητική πυρασφάλεια σε χώρο συνάθροισης κοινού


iliekater

Recommended Posts

Μήπως είδαν το άρθρο 9 που αφορά καταστήματα?

Πάντως αν και δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο ενεργητικής πυροπροστασίας θα συμφωνήσω ότι φαίνεται παράλογο για ένα μικρό  πατάρι να απαιτεί 2 φορητούς πυροσβεστήρες.

Το άρθρο 9 στην παρ. 4.5 κάνει λόγο για κάθε όροφο . 

Όμως το πατάρι δεν θεωρείται όροφος, οπότε μήπως είναι υπερβολική η απαίτηση της πυροσβεστικής?

 

δείτε και τον ορισμό του ΝΟΚ για το πατάρι:

28. Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, έχει προσπέλαση αποκλειστικά από το χώρο αυτόν, αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της χρήσης αυτής, έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70% της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. 

 

ar8ro9_el_GR.docx

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είδαν το άρθρο 9 που αφορά καταστήματα?

Πάντως αν και δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο ενεργητικής πυροπροστασίας θα συμφωνήσω ότι φαίνεται παράλογο για ένα μικρό  πατάρι να απαιτεί 2 φορητούς πυροσβεστήρες.

Το άρθρο 9 στην παρ. 4.5 κάνει λόγο για κάθε όροφο . 

Όμως το πατάρι δεν θεωρείται όροφος, οπότε μήπως είναι υπερβολική η απαίτηση της πυροσβεστικής?

 

δείτε και τον ορισμό του ΝΟΚ για το πατάρι:

28. Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, έχει προσπέλαση αποκλειστικά από το χώρο αυτόν, αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της χρήσης αυτής, έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70% της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία. 

Συνάδελφε είναι ένα αντικείμενο με το οποίο ασχολούμαι σε ένα βαθμό και έχω μια μικρή επαφή. Δεν ξέρω τι είδαν,πάντως μου φαίνεται λίγο κουλό να μην καταλαβαίνουν τη διαφορά νομοθεσίας μεταξύ καταστημάτων & χώρων συνάθροισης.Αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε.Δεν ασχολούνται με κάτι άλλο. Ή κάτι με κάποια παλιά εγκύκλιο θα παίζει ή απλά λένε ότι να'ναι. Εγώ την μελέτη  την προχωράω με απαίτηση τετραγωνικών & αποστάσεων και όχι ανά όροφο.Αν με καλέσουν για διόρθωση θα τους ζητήσω και την αντίστοιχη εγκύκλιο κι όχι λόγια του αέρα. Μες στην εβδομάδα αν έχουμε εξέλιξη θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου, πρώτα θα ζητούσα την εγκύκλιο και μετά θα έβαζα μελέτη.

 

Αν θέλεις πάντως, ενημέρωσέ μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

στην περίπτωση που δεν έχει όνομα η επιχείρηση (πχ ψησταριά που δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο όνομα από τον ιδιοκτήτη) τι γράφουμε στη μελέτη σαν ονομασία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βάζω το όνομα του ιδιοκτήτη της επιχείρησης. Δεν έχω μέχρι στιγμής πρόβλημα στην Πυροσβεστική, δεν ζητάνε απαραίτητα διακριτικό τίτλο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανείς σε μορφή word το μπούσουλα για μελέτη πυροπραστασίας σε υφιστάμενους χώρους συνάθροισης κοινού σύμφωνα με την Π.Δ. 3/2015;

Link to comment
Share on other sites

Στη νέα μελέτη θα προσθέσεις εκεί που λέει συγκρότηση ομάδας πυροπροστασίας τις οδηγίες με την 14/2014 πυρ. διάταξη τις νέες υποδείξεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.