Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας - επιλογή με συγκεκριμένες προϋποθέσεις


tempo

Recommended Posts

λοιπον εχουμε να κανουμε με κλασσικη ανασφαλεια επιλογης....

ΧΘ ή ΥΘ?

 

αν ησουν νοτια ελλαδα θα προτεινα ΥΘ με ποσοστο 75%-25% εναντι της χαμηλων

γιατι πλεον οι χειμωνες ειναι μικροι και δυνατοι, βεβαια δε σημαινει πως ακομα και σε διαμερισματα

ανω των 75τμ καμμια φορα η χαμηλων σημφερει παραπανω απο την υψηλων

 

ομως εισαι βορεια ελλαδα με μεζονετα οποτε για μενα αυτοι ειναι οι 2 σημαντικοι οροι που

θα με κατευθυνουν στην οποια λυση

 

ενα καλο ειναι οτι στο λεβητοστασιο σου, εχεις σχετικα καλο χωρο

 

το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να μετρησεις θερμιδες σωματων

ανα δωματιο και επιπεδο και το συνολο σε καθε επιπεδο

 

κατα την δικη σου βιωματικη αποψη η μονωση του σπιτιου ειναι καλη

 

συζητας με την γυναικα του σπιτιου αν συμφωνει να μεγαλωσεις λιγο τα σωματα

 

επειδη απο εμπειρια μια σχετικη υπερδιαστασιολογιση εχουν φαει ηδη

με την λογικη " βαλτου βαλτου να μη σου παραπονιεται οτι κρυωνει" εστω και 10-20%

θεωρω οτι ενα +20-30% αυξηση διαστασεων στα σωματα, ειδικα του κατω χωρου

ειναι αρκετη, κατα την δικη μου κριση ομως δεν ειναι αναγκαστικη..... δεν ειμαι εκει για να ξερω

 

υστερα βαζεις στο πακετο τον εξης ορο "δοχειο αδρανειας"

 

σε ακαδημαϊκη κουβεντα αυτο πρεπει τουλαχιστον να εχει οσο νερο εχει το δικτυο σου

και απο κει και περα το χ2 χ3 ειναι αλλη συζητηση  -  φυσικα με μετρο η επιλογη εχω δει τερατα

σε ογκο απο τον φοβο μη δε φτασει -

 

ο αριστιδης σ πε κατι πολυ καλο.... αν εχεις ηλιακο... μακρυα απο την αντλια για τα ζνχ... αστον να δουλευει μονος

εκτος αν βαλεις ξεχωριστο μποιλερ

 

μετα αναλογα το μοντελο ( ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΠΕΡΝΕΙΣ ) η παραμετροποιηση των ΖΝΧ ειναι δικο σου θεμα

 

το βραδυ πχ η ζεστη στο σπιτι μπορει να μπει σε 2η μοιρα για τις ωρες 4-7 το πρωι κ να δωθει

προτεραιοτητα να σ ετοιμασει τα ζνχ για την ωρα που θα ξυπνησετε ολοι

η ζεστη στη θερμανση θα ειναι απο το δοχειο αδρανειας εκεινη την στιγμη

 

οι αντλιες θτητας εχω ξαναπει εξαρτωνται απο το σπιτι μεν αλλα κ τον χρηστη δε

 

ολα γινονται..... κασερι θελουν

Link to comment
Share on other sites

όσο το ψάχνω το θέμα τόσο και μου δημιουργούνται απορίες...... μάλλον αυτή η απορία μου είναι για δυνατόυς λύτες!!!!

 

έχω καταλήξει σε 2 αντλίες (με βάση αυτά που μου είπαν οι μηχανικοί). Τώρα πρέπει να διαλέξω ανάμεσα σε αυτές με βάση ένα σύνολο απο κριτήρια, το κριτήριο της τιμής το γνωρίζω, το κριτήριο του service το γνωρίζω, αυτό που δεν γνωρίζω είναι το εξής:

 

κάποια απο αυτές τις αντλίες πχ η αντλία που θα λέμε Α14ΚW παρατηρώ ότι αποδίδει αυτά τα 14ΚW σε ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασιών (είτε θερμοκρασία νερού που στέλνει στα καλοριφέρ, είτε εξωτερική θερμοκρασία). Για παράδειγμα στους 7οC εξωτερική θερμοκρασία ξεκινάει απο τα 14KW (σε θερμοκρασία νερού 35οC) και καταλήγει να δίνει 12ΚW (σε θερμοκρασία νερού 60οC) - δηλαδή έχει μειώσει την ενέργεια που αποδίδει κατά 2ΚW.

 

μια άλλη αντλία που θα λέμε Β12ΚW δεν μπορεί να κάνει αυτό που κάνει η Α14KW, για παράδειγμα στους 7οC εξωτερική θερμοκρασία ξεκινάει απο τα 12KW (σε θερμοκρασία νερού 35οC) και καταλήγει να δίνει 8ΚW (σε θερμοκρασία νερού 60οC) - δηλαδή έχει μειώσει την ενέργεια που αποδίδει κατά 4ΚW.

 

Τώρα όταν ερχόμαστε να εξετάσουμε τα COP των δύο αντλιων βλέπουμε ότι η Β12KW έχει καλύτερα COP απο την A14KW σε ένα μεγάλο εύρος θερμοκρασιών (νερού - εξωτερικών).

 

Δηλαδή η A14KW αποδίδει περισσότερη ενέργεια άλλα με τα μικρότερα της COP καταναλώνει και περισσότερη ενέργεια ενώ η B12ΚW δεν καταφέρνει να αποδώσει τόσο καλά άλλα με τα μεγάλα της COP είναι και οικονομικότερη, απο την άλλη μεριά υπάρχει και η άποψη ότι η A14ΚW αφού αποδίδει μεγαλύτερη ενέργεια θα δουλεύει και λιγότερο και επομένως θα είναι αυτή η οικονομικότερη.......

 

τελικά ποιά είναι η καλύτερη επιλογή απο τις δύο;
Edited by tempo
Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο δύσκολο

πρέπει να βρεις εσύ τι kW θέλεις

35 βαθμούς νερό είναι άχρηστο, για κάνα ντουζάκι είναι, τώρα που κάνει και ζέστη, προφανώς και πρέπει να κοιτάς τι σου δίνει για νερό τουλάχιστον 60 βαθμούς, σε συνδυασμό φυσικά και με τις απαιτήσεις του χώρου σου

απλό δεν είναι ;

 

 

υ.γ. επιμένεις να μην αναθέτεις σε κάποιον να εκπονήσει μία σωστή μελέτη θερμικών φορτίων, που θα σου έλυνε όλες τις απορίες, και προσπαθείς να παίξεις τζόκερ ρωτώντας μέσω του ίντερνετ...

καλή επιτυχία, και αν βγάλεις κάνα νούμερο πες μας και μας  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι τόσο δύσκολο

πρέπει να βρεις εσύ τι kW θέλεις

35 βαθμούς νερό είναι άχρηστο, για κάνα ντουζάκι είναι, τώρα που κάνει και ζέστη, προφανώς και πρέπει να κοιτάς τι σου δίνει για νερό τουλάχιστον 60 βαθμούς, σε συνδυασμό φυσικά και με τις απαιτήσεις του χώρου σου

απλό δεν είναι ;

 

 

υ.γ. επιμένεις να μην αναθέτεις σε κάποιον να εκπονήσει μία σωστή μελέτη θερμικών φορτίων, που θα σου έλυνε όλες τις απορίες, και προσπαθείς να παίξεις τζόκερ ρωτώντας μέσω του ίντερνετ...

καλή επιτυχία, και αν βγάλεις κάνα νούμερο πες μας και μας  :mrgreen:

 

ευχαριστώ για την απάντηση, στην ερώτηση που έκανα εκφράζω τον προβληματισμό μου σχετικά με την πιο συμφέρουσα περίπτωση....ίσως δεν έχει να κάνει ακριβώς με τις δικές μου απαιτήσεις άλλα είναι ένα ερώτημα σχετικό με το κόστος χρήσης της αντλίας (στο παράδειγμα έβαλα 35 βαθμούς νερό, θα μπορούσα να συμβεί το ίδιο και στους 60 βαθμούς).

 

είναι πιο οικονομική μια αντλία που αποδίδει περισσότερα KW με μικρά COP ή μια αντλία που αποδίδει λιγότερα με μεγάλα COP;

 

...υπάρχει η απάντηση ότι οικονομικότερη είναι η πρώτη γιατί θα σου δώσει πολλά KW και επομένως θα δουλέψει λιγότερο, άρα είναι η οικονομικότερη.

...υπάρχει η απάντηση ότι οικονομικότερη είναι η δεύτερη γιατί μπορεί να σου δίνει λίγα KW άλλα τα μεγάλα COP σημαίνουν οικονομία και ας δουλεύει περισσότερο.

 

τελικά που είναι η αλήθεια;

Edited by tempo
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο μενα,

να ξεκαθαρισω οτι δεν ειμαι μηχανικος, οτι προσπαθω να καταλαβω την ΑΘ και γιαυτο σας διαβαζω, εχω δωσει σε μηχανικο να κανει μελετη για το διαμερισμα μου και αποφανθηκε οτι θα πρεπει να βαλω ΑΘ με ΧΘ 45-55 με θερμοπροσοψη και ενεργειακα τζαμια, επισης ρωτησα φιλο που εχει καταστημα με ΑΘ της DAIKIN  και μου ειπε οτι εδω στην Β. Ελλαδα θα πρεπει να βαλω ΥΘ και οχι ΧΘ, και οτι αν θελω να με παει σε σπιτια που τα εχει τοποθετηση και θα δω οτι αποδιδουν σωστα και με πολυ λιγα χρηματα.

Ποια ειναι η αποψη σας? Ξερω οτι τα πραγματα ειναι συνθετα αλλα αν ειχα καποια ακομα αποψη θα εκανε την αποφαση μου ευκολοτερη.

Link to comment
Share on other sites

το σπιτι του ποτε ειναι κατασκευη?

ποσα τμ?και αν ειναι μ/κατοικια η διαμερισμα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

η συγκεκριμένη αντλία πάντως μόνο πολύ λίγο δεν κοστίζει...

το σπίτι είναι υφιστάμενο ή νέα κατασκευή ;

Link to comment
Share on other sites

βασικα υπαρχει το εξης θεμα

γινεται μια μελετη θερμικων απωλειων.... με ποιον τροπο? ποιο προγραμμα? και ποιους συντελεστες?

ο μηχανικος χρησιμοποιησε τους παλιους συντελεστες ή τις νεες απαιτησεις κενακ?

και γιατι μιλα για θ.προσοψη? οχι πως δεν ειναι σημαντικη.... αλλα πρεπει να ναι πολυ παλιο το σπιτι

βασικα τα παντα ξεκιναν στο "ποσα μπορεις να πληρωσεις"

 

γνωμη μου ειναι οτι σε βορεια κλιματα η ΧΘ λειτουργει πολυ καλυτερα

αρκει βεβαια αν ειναι μονοκατοικια ή πολλα τμ να χωραει καπου και ενα δοχειο αδρανειας

αν ειναι μικρο σπιτι παλι μπορει και χωρις αυτο

 

βασικα και οι 2 αντλιες λειτουργουν πολυ καλα

μην ξεχνας οτι θα δουλευουν 24/7 .... δεν ειναι οποτε μπηκα σπιτι αναψα

αν το σπιτι ειναι πολυ μεγαλο και εχει απωλειες τοτε θα θες υψηλων θκρασιων

αλλα σαυτη την περιπτωση ισως να παραλληλισεις και τον λεβητα

 

η χαμηλων θκρασιων θελει ή πολυ καλα μονωμενα σπιτια εστω κ μεγαλα

με χειμωνες μεγαλυτερους σε διαρκεια του νοτου μας

ή μικρα σπιτια

 

η υψηλων βοηθα σε μεγαλα αμονωτα σπιτια

 

δλδ θελω να σου πω οτι 2 3 πραγματα για το σπιτι πρεπει να μας πεις......

αν το μονωσεις καλα οπως λεει ο μαγκας... τοτε γιατι οχι και χαμηλων....

αλλα αν ειναι 200τμ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.