Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαστάσεις δοκού προς αποφυγή βέλους αλλά και ταλαντώσεων


 

Recommended Posts

Άρη έχεις βάλει δύναμη στον τύπο και όχι μάζα, η οποία είναι 66.000N=kg*m/sec^2 /9.81m/sec^2=6727kg=6.73 tn

 

οι υπόλοιπες μονάδες μη σε απασχολούν ,απαλείφονται σωστά.

 

f=(22.37 /919.92) *sqrt(2.710^7 * 0.01144)/6.73=0.0243*214.23=>f=5.21κύκλοι/sec=Ηz

 

και αν σε ενδιαφέρει η ιδιοπερίοδος T=1.21sec

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να μεγαλωσεις λιγο το υψος της δοκου και ίσως να ελατωσεις το παχος.....Τι συνδετηρες σου βγαζει? 2τμητους ή 4τμητους??Διαμηκη οπλισμο??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

το ζητούμενο είναι το ελάχιστο ύψος.

Ναι καλύτερα να έχει ύψος. Αν δεν είχα περιορισμό θα το έκανα με το μάτι 90-100 εκ ύψος.

Για δοκό 50Χ65 έχω 44cm2 στην στήριξη και 22 στο μέσο. Συνδετήρες 4τμ Φ8/12.

Την όπλιση θα την προσαρμόσω ανάλογα αν βγάλω άκρη με τις ταλαντώσεις

Link to comment
Share on other sites

Για δοκό 50Χ65 έχω 44cm2 στην στήριξη και 22 στο μέσο

Τί τραβάς και εσύ ρε παλικάρι μου...

:lol: :lol: :lol:

 

Επίσης με τόσο οπλισμό μήπως ξεπερνάς τον μέγιστο επιτρεπόμενο? Τι σκυρόδεμα χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

Σου βγαζει πολυ οπλισμο....Στη στηριξη εννοεις 44εκ^2 ανω και και 22εκ^2 κατω στο ανοιγμα.....Για κανε ενα προχειρο υπολογισμο μηπως ξεπερνας τον μεγιστο οπλισμο..γιατι στη στηριξη θα εχεις (44+22)εκ^2. Λογικα αν αυξησεις το υψος στα 75εκ, δεν ειναι αναγκη να πας στο 1μ, θα μειωθει αρκετα ο οπλισμος...Εγω θα εβαζα και λιγο πυκνοτερους συνδετηρες για σιγουρια... η καμψη μη σε φοβιζει....η τεμνουσα ειναι το προβλημα...Για το προβλημα της ταλαντωσης που εναφερες θα προτεινα, αν δεν ειναι αντιοικονομικο, να αυξησεις το παχος της πλακας...Αυτη θα σου δωσει την ακαμψια που θες.

Link to comment
Share on other sites

Άρη έχεις βάλει δύναμη στον τύπο και όχι μάζα, η οποία είναι 66.000N=kg*m/sec^2 /9.81m/sec^2=6727kg=6.73 tn

 

οι υπόλοιπες μονάδες μη σε απασχολούν ,απαλείφονται σωστά.

 

f=(22.37 /919.92) *sqrt(2.710^7 * 0.01144)/6.73=0.0243*214.23=>f=5.21κύκλοι/sec=Ηz

 

και αν σε ενδιαφέρει η ιδιοπερίοδος T=1.21sec

 

Στέφανε σε ευχαριστώ πολύ.

Άρα είμαι καλά. Θα αυξήσω κάτι όμως για να πιάσω και στην επίλυση με το πρόγραμμα την ίδια συχνότητα.

 

terry

ο οπλισμός είναι 44 συνολικά ή 2.2%. Έχω ακόμα για το μέγιστο.

Συνδετήρες θα βάλω σίγουρα περισσότερους. Την όπλιση θα την τροποποιήσω ανάλογα...

 

Αν αυξήσω το πάχος της πλάκας θα αυξηθεί η μάζα και θα μειωθεί η συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.