Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριστική μελέτη οδού


 
Doris08

Recommended Posts

Γεία σας.Έχω κάποιο θέμα εξαμήνου στην σχολή μου:έναν δρόμο ο οποίος χρειάζεται βελτίωση και απο εκεί περνάει και κάποιο ποτάμι(ο δρόμος έχει 2 στροφές,με μεγάλες ακτίνες)...τι λύσεις θα μου προτείνατε?ποιο τεχνικό έργο θα είναι ωφέλιμο σε εκείνο το σημείο της οδού?(γιατι πρέπει και να το υπολογίσω και αυτό)

Επίσης λόγω των μεγάλων ακτινών δεν μπορώ να σχεδιάσω το R της στροφής(το σχέδιο γίνεται στο χέρι,όχι σε autoCAD),διότι ο διαβήτης μου δεν ανοίγει τόσο και ψάχνω κάποιο στένσιλ που χρησιμοποιούν για να φέρουν μεγάλες ακτίνες και διαβάζουν και την ακτίνα επάνω του..έχω ψάξει σε όλα τα βιβλιοπωλεία και δεν υπάρχει πουθενά...

Κάθε βοήθεια και πρόταση είναι πολύτιμη...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης λόγω των μεγάλων ακτινών δεν μπορώ να σχεδιάσω το R της στροφής(το σχέδιο γίνεται στο χέρι,όχι σε autoCAD),διότι ο διαβήτης μου δεν ανοίγει τόσο και ψάχνω κάποιο στένσιλ που χρησιμοποιούν για να φέρουν μεγάλες ακτίνες και διαβάζουν και την ακτίνα επάνω του..έχω ψάξει σε όλα τα βιβλιοπωλεία και δεν υπάρχει πουθενά...

Πάιρνεις μολύβι ένα κομμάτι σχοινί και μια πινέζα... να συνεχίσω;

(elementary my dear W.)

Link to comment
Share on other sites

To έκανα και αυτό,αλλά...δε ξέρω κατα πόσο είναι σωστή η ακτίνα έτσι... :roll:

Και όταν π.χ. βρήκα ακτίνα 300 και έκανα υπολογισμούς στην δεύτερη στροφή το Τ της,έμπαινε μέσα στην πρώτη στροφή(άρα δεν έχω βρει σωστή ακτίνα γιατί αυτός ο δρόμος είναι υπαρκτός και έχει γίνει η μελέτη του,έμας μας τον έδωσαν για θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Σε τι κλίμακα δουλεύεις? Μπορείς να την αλλάξεις?

Αν κατάλαβα καλά τότε χρειάζεται γέφυρα. Τα στένσιλ υπήρχαν παλιά τώρα δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις. Εάν πήγαινες στον καθηγητή σίγουρα θα έχει!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι θεμα εξαμηνου δεν νομιζω να θες και την τελεια ακριβεια....Εγω θα εβλεπα που ειναι ο δρομος αυτος , αφου ειναι υπαρκτος, θα εκανα μια παραδοχη για την κατηγορια του δρομου και την ταχυτητα μελετης, θα εβρησκα μια μεση τιμη της ακτινας απο τους ΟΜΟΕ και με δοκιμες να πεσω καπως στο περιπου...Αν θες εχω ολους τους ΟΜΟΕ και μεσω μσν μπορω να στους στειλω.....(ειναι λιγο μεγαλα τα αρχεια)

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ καποιούς..απλά μας είπαν ή να δουλέψουμε με το στένσιλ ή με διαβήτη...και με κανένα απ'τα δύο δεν μπορώ να δουλέψω απ'ότι φαίνεται!Ευχαριστώ για την βοήθεια πάντως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το σχέδιο είναι σε κλίμακα 1:500. Πήρα αυτό εδώ Web Page Name το πράγμα. Tώρα γνωρίζει κάποιος πως λειτουργεί αυτό εδώ? Και αν οι γραμμές που έχει οι μαύρες στα άκρα σε κάθε ακτίνα μέσα είναι το τμήμα ΩΩ΄ ή το ΑΩΩ'Α'. Και για την κλίμακα μου 1 προς 500 πως θα το μετατρέψω. Γιατί έχω βρει μια που μου ταιριάζει αλλά είναι η 350. Στην κλίμακα μου 1¨500 ποια θα είναι

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων. Κάθε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

απο που το πηρες αυτο γιατι ψαχνω και εγω ενα εδω και καιρο και δεν βρισκω.

 

Μην κάνετε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum. Παράθεση κάνετε όταν θέλετε να κάνετε αναφορά σε τμήμα μιας δημοσίευσης ή να απαντήσετε σε δημοσίευση παλιότερη από την αμέσως προηγούμενη. Αντί για κλικ στη λέξη "παράθεση" κάντε κλικ στη λέξη "απάντηση" στο τέλος της ιστοσελίδας.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εντοπισεις την αρχη και το τελος των καμπυλων τμηματων πανω στην Πολυγωνικη σου, εννωσε τα με ενα απλο καμπυλογραμμο (ή ''φιδακι'' αν μπορεις να βρεις) και ξεχωρισε κλωθοειδη και κυκλικο τμημα ...

 

Στην κλιμακα που δουλευεις δεν νομιζω να σε μαλωσει κανεις αν δεν ειναι απολυτα τελειες οι καμπυλες...

 

Τουλαχιστον εγω καπως ετσι ειχα αριστευσει σε αυτα τα μαθηματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.