Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποιηση κ συνιδιοκτησια


Recommended Posts

Καλησπερα θελω να ρωτησω 2 πραγματα 1ο τι γινετε οταν υπαρχουν 4 συνιδιοκτητες σε 1 σπιτι που εχει ενα αυθερετο υπογειο κ ο ενας απο τους 4 δεν θελει να κανει καμια διαδικασια για νομιμοποιηση ενω οι αλλοι 3 θελουν να προχωρισουν?2ο πως κ ποιος πληρωνει τα προστιματα κ τα εξοδα για τη διαδικασια της νομιμοποιησης?Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τώρα δεν υπάρχει κάποιος νόμος σε ισχύ για νομιμοποίηση.

Στο σχέδιο του νέου νόμου που ίσως έρθει, υπάρχει πρόβλεψη για τέτοιες περιπτώσεις μιας και φαίνεται να μην απαιτείται το 100% των συνιδιοκτητών ως προς τη συναίνεση.

Το ποιός πληρώνει το πρόστιμο και τα έξοδα είναι θέμα δική σας διαπραγμάτευσης, η λογική λέει όλοι από κοινού και ανάλογα με τα ποσοστά σας.

Τα παράβολα βέβαια κόβονται στο όνομα όλων και ο μηχανικός θα συντάξει συμφωνητικό για την αμοιβή του σε όλα τα ονόματα ή σε όποιον λάβει εξουσιοδότηση από τους υπολοίπους.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση,κ κατι ακομα αυτος που δε θα συνησφερει ουτε συνενοντας ουτε οικονομικα θα χει δικαιωματα στο υπογειο?

 

επειδη δεν υπαρχει νεος νομος,τι υσχιει απο τον προηγουμενο σε τετοια περιπτωση?

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

οταν θα βγει ο νεος νομος....

 

θα μιλησεις με τον μηχανικο σου για το

-ποσοι ειναι οι ιδιοκτητες

-με τι συμβολαιο εχουν το υπογειο

-τι ειδους αυθαιρεσια εχουν κανει

-απο πότε

και ό,τι αλλα στοιχεια σου ζητησει....

 

 Μεχρι τοτε

περιμενουμε ολοι τον νομο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λέει ο dimitris στα προηγούμενα, πολλές από τις ερωτήσεις σου θα στις λύσει ο μηχανικός όταν έρθει η ώρα.

Γενικά πάντως, τα προβλήματα του αυθαιρέτου (πρόστιμο σε καταγγελία κτλ) αλλά και τα προνόμια από τυχόν μελλοντική τακτοποίηση αφορούν όλους σας, ασχετά με το ποιός τελικά θα πληρώσει μηχανικούς και παράβολα ένταξης.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις,ναι συμφωνω οτι με τον μηχανικο  θα γινει η δουλεια μου εχω κανει κ μια επαφη κ περιμενουμε τον νεο νομο,αλλα μου φαινετε πολυ αδικο ενας απο τους συνιδιοκτητες να μη συνησφερει σε τιποτα κ να καρπωθει μονο ολα τα ωφελοι τι νομημοποιησης και γι αυτο ρωτησα κ εδω στο forum μηπως γνωριζατε κατι που θα με βοηθουσε στην περιπτωση μου μιας και ειμαι ενας απο αυτους που θα πληρωσουν κ θελουν κ τη νομιμοτητα.αλλα οπως ειπες yian αλλος πληρωνει κ αλλος επωφελειτε.

 

 

 

 

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι άδικο γιατί  η νομιμοποίηση αφορά το ακίνητο, όχι τους ιδιοκτήτες του.

Οι ιδιοκτήτες είναι "αναλώσιμοι",  αλλάζουν - πωλούν -  μεταβιβάζουν - κληρονομούν κτλ..

 

Τώρα βέβαια εάν η ιδιοκτησία νομιμοποιηθεί και κάποιος λάβει όφελος από ενδεχόμενη χρήση ή μεταπώληση ενώ δεν συνείσφερε στη νομιμοποίηση, εκεί αλλάζει το θέμα και γίνεται φαντάζομαι καθαρά νομικό.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.