Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαγραμμα καλυψης για περιφραξη


Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι. Εχω να βγαλω μια αδεια περιφραξης σε οικοπεδο εντος σχεδιου, στο οποιο εχει οικοδομη από το 1982.

Στο διαγραμμα καλυψης για την αδεια περιφραξης τι πρεπει να συμπεριλαβω περαν απο το οικοπεδο με τις διαστασεις του και το περιγραμμα του κτιριου και την περιφραξη φυσικα????

Χρειαζεται να κανω απο την αρχη,η να αναφερω τους υπολογισμους για καλυψη -δομηση κλπ κλπ?Περιγραμματα των οροφων κτιριου κλπ?Ιδεατο στερεο?Διαμορφωση περιβαλλοντος χωρου η φυτευσης?3D εικονα της περιφραξης?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδερφε.

Εμένα για περίφραξη σε εκτός σχεδίου αγροτεμάχιο αδόμητο απο τη πολεοδομία μου ζήτησαν

-3 τοπογραφικά εξαρτημένα σε ΕΓΣΑ

-Διάγραμμα εκσκαφών(παρόλο που πρόκειται για απλή περίφραξη χωρίς συνεχόμενο πέδιλο)

-Τεχνική έκθεση(μήκος ύψος συρματοπλέγματος,υλικά που θα χρησιμοποιηθούν κ.τ.λ)

-2 φωτογραφίες της υπάρχουσας κατάστασης.

Ελπίζω να βοήθησα..

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει κτίσμα στο αγροτεμάχιο πρόκειται απλά για μια πέριφραξη του αγροτεμαχίου με συρματόπλεγμα και πασάλους.

Εαν υπάρχει κτίσμα τότε μάλον χρειάζεται και ΔΔ.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη σε ευχαριστώ. Δυστυχώς εχω περίφραξη εντος σχεδιου με τριώροφη οικοδομη απο το 1982. Καλούμαι τωρα να κανω διαγραμμα καλυψης στο οποιο πρεπει να αναφερω (η λογικη η δικη μου λεει) τα στοιχεια του εμβαδομετρικου απο την αρχικη αδεια. Ειναι ετσι?

Επίσης, το ωεο τοπογραφικό έχει απόκλιση ,πρως τα επανω περίπου 10 μέτρα ,πραγμα που αλλαζει ολους τους υπολογισμους(πρως το καλυτερο βεβαια ,ειναι ομως αποδεκτο)

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις νέο ΔΚ τώρα, θα βάλεις τα εμβαδά που βρίσκεις τώρα , τους τωρινούς όρους δόμησης με τα επιτρεπόμενα και τα υφιστάμενα. Μάλλον  θα κάνεις και τους ελέγχους για να δεις αν υπάρχουν υπόλοιπα δόμησης.Αν σου προκύψουν διαφορές στα υφιστάμενα ,από την άδεια, μάλλον θα κολλήσεις.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Πρώτη φορά κάνω μελέτη για κατασκευή αγροτικής αποθήκης σε αγροτεμάχιο με κλίσεις. Στο διάγραμμα δόμησης έχω βάλει σχηματική τομής περίφραξης που θα κατασκευαστεί στα όρια του αγροτεμαχίου. Σωστά την έχω δείξει ή πρέπει να γίνει κατασκευαστεί κλιμακωτά?

perifraxi.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να βάλεις εγκάρσια τομή, και να γράψεις ότι η περίφραξη θα κατασκευαστεί κλιμακωτά (ακολουθώντας την κλίση του εδάφους) και θα έχει μέγιστο ύψος =....

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.