Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στήριξη προβόλου πλάκας σε μεταλλικό δοκάρι


 

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Μπορεί να κάποιος να μου πει αν η σύνδεση μεταξύ στο μεταλλικό δοκάρι και τη πλάκα που όπως φαίνετε στο συνημμένο αρχείο είναι εφικτή, αν παραλαμβάνει τα φορτία του προβόλου το μεταλλικό δοκάρι, ή πρέπει να εγκιβωτιστεί για να γίνει σωστή η σύνδεση?

 

Παρακάτω θα βρείτε και τη λεπτομέρεια.

 

Ευχαριστώ.

DETAIL.dwg

Link to comment
Share on other sites

Εκείνο το hatch που είναι μισό μέσα στην πλάκα και μετά περιβάλλει το IPE400, τι είναι?

 

 

edit

άμα είναι ο οπλισμός όπως λέει ο Alexispap, είναι λάθος.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Αν εγκιβωτιστεί όλο το δοκάρι και περάσει ο οπλισμός μέσα από τα πέλματα και το κορμό, τότε θεωρείς ότι θα δουλέψει?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζει, αλλά το έχω θεωρήσει στην ανάλυση επίσης πρόβολο οποίος βγαίνει 2.5μ έξω. Το επιπλέον βάρος μέχρι έξω θέλω να το πάρω από το δοκάρι που έχω βάλει στη λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Αφενός οι οπλισμοί θα πρέπει να παν από πρόβολο σε πρόβολο.

 

Αφέτερου το δοκάρι (διπλό ταυ) δεν μπορεί να παραλάβει ροπή στρέψης, ο,τι κι αν του κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω για τη στρέψη γι αυτό μίλησα για εγκιβωτισμό του δοκαριού. Αλλά και αυτό από ότι θεωρείς δεν θα είναι η λύση.

Αν πάει ο οπλισμός από πρόβολο σε πρόβολο, θεωρείς ότι το δοκάρι θα πάρει τα φορτία που του αντιστοιχούν?

Link to comment
Share on other sites

Το επιπλέον βάρος, δε μπορεί παρά να παραληφθεί από τη δοκό.

 

Τώρα, η "ζεμπεκιά" που φέρνεις στον οπλισμό γύρω από το IPE δε θα κάνει τίποτα.

Ο οπλισμός του προβόλου σου, πρέπει να πατήσει και να αγκυρωθεί στην όμορη πλάκα.

Ξέχνα (για λίγο) ότι από κάτω έχεις μεταλλικό δοκάρι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.