Μετάβαση στο περιεχόμενο

θερμανση


Recommended Posts

Η Α/Θ υψηλων θερμοκρασιών κάνει στη περίπτωση σου, γιατί όπως λες έχει κανονικά σώματα (αντίθετα η Α/Θ χαμηλών θερμοκρασιών είναι για ενδοδαπέδιο σύστημα που δεν έχεις)

 

Το κόστος της (12-16 ΚW) κυμαίνεται γύρω στις 4-6000 ... εξαρταται και απο τη μάρκα, μοντέλο, κλπ.

 

 

Αντλία υψηλών θερμοκρασιών 15kW με όλα τα συμπαραμαρτυρούντα, ΦΠΑ, εργασίες εγκατάστασης με κόστος κοντά στο τάληρο, μάλλον δύσκολο...

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

να πω μια ιδεα?

θα την πω

 

αναλογα την περιοχη (και την υπερδιαστασιολογηση των σωματων) μια α/θ χαμηλων μπορει να καλυψει ενα πολυ μεγαλο χρονικο μερος του χειμωνα με παροχη νερου μεχρι και 50 βαθμους.

 

αν λοιπον το κοστος της α/θ δεν ειναι καταρχην απαγορευτικο και υπαρχοντος του λεβητα πετρελαιου μετα απο εναν καλο υπολογισμο και με χρηση αντισταθμισης και δοχειου αδρανειας θα μπορουσε να δουλευει το συστημα πολυ καλα μεχρι καποαι εξωτερικη θερμοκρασια (οπου η αντισταθμιση θα απαιτει νερο θερμοκρασιας εως αυτο που μπορει να προσφερει η α/θ) ενω πανω απο αυτο θα συμβαλει επικουρικα (οποτε χρειαστει) ο υπαρχον λεβητας.

αν αυτο το μοντελο μπορει να δουλεψει με χρηση αποκλειστικα α/θ σε ποσοστο περιπου 80% της περιοδου θεμρανσης (ακριβος προσδιορισμος θελει στοιχεια cop και τρεον κοστος ρευματος και πετρελαιου) νομιζω οτι συμφερει.

ψαξιμο θελει η συνδεσμολογια και το κυκλωμα ελεγχου για τα σημεια εκκινησης και παυσης του λεβητα και τις αντλιας με αναφορα την θερμοκρασια του δοχειου και την απαιτηση της αντισταθμισης αλλα οπως το σκεφτομαι δεν ειναι υπαρβολικα δυσκολο στην υλοποιηση.

 

η παραπανω πολυπλοκοτητα μπορει να απλοποιηθει μελλοντικα οταν ο χρηστης αποφασισει να μεγαλωσει τα υπαρχοντα σωματα ωστε ο λεβητας να ειναι λιγοτερο απαραιτητος. επιπλεον αν μαι ωραια νυχτα (γιατι αυτα νυχτα συμβαινουν συνηθως) εκει που δουλευει η α/θ αποφασει το δικτυο να ριξει μια ωραια βυθιση μετα υπερτασεως και παρουμε το μοτερ στα χερια (η απλα καποια πλακετουλα ελεγχου) εχουμε την καβατζα του λεβητα και δεν κρυωνουμε μεχρι να ρθει η τριτη (γιατι αυτα τα καλα συνηθως γινονται παρασκευη βραδυ οποτε η πλακετουλα θα παραγγελθει δευτερα πρωι - στην καλυτερη- αρα πριν την τριτη το μηχανημα δεν δουλευει)

 

ενταξει δεν ειναι καθημερινη εγκατασταση ουτε ευκολη αλλα νομιζω οτι σε τετοιες περιπτωσεις ισως εχει μερικα πλεονεκτηματα - επειδη ομως εχω πιει και 3 ποτηρακια κρασι ενδεχεται να στερειται λογικης  :mrgreen:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

..... επειδη ομως εχω πιει και 3 ποτηρακια κρασι ενδεχεται να στερειται λογικης  :mrgreen:

 

Ωραίος συνάδελφε...

 

Και γω μαζί σου είμαι τώρα που σε διαβάζω.....γιατί τρώω και έχω πιεί 7-8 ποτηράκια κρασί :smile: :-)

 

Αντε στην υγειά μας συνάδελφοι και άσπρο πάτο .....(του ποτηριού εννοώ, αμεσως ο νούς σας στο πονηρό!!!!!)

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

η ιδέα panrkok είναι μια χαρά, μόνο που ο άνθρωπος ανέφερε οροφοδιαμέρισμα - άρα προφανώς μοιράζεται τον λέβητα, και άρα δε θα μπορεί να τον χρησιμοποιήσει έτσι

εξάλλου με ένα δοχείο αδρανείας μια χαρά μπορείς να το ρυθμίσεις, η ιδέα λέβητα με Α/Θ δεν είναι καινούρια, χρησιμοποιείται όταν υπάρχουν περιπτώσεις πολύ χαμηλών θερμοκρασιών 

 

(εγώ ήπια ένα τζινάκι, προς τιμήν του πρίγκηπα του Κέμπριτζ :P )

Link to comment
Share on other sites

1 like στον συμπολίτη μου Χολαργιώτη που συμφωνώ μαζί του για τον λέβητα αλλά και για το κρασί και ένα στον dib ....

Και εγώ ανήκω στην ομάδα σήμερα αφού  ήπια τις μπίρες μου με έναν συνάδερφο σας μηχανικό....

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

τώρα που ξαναδιαβάζω νηφάλιος , λέει ατομική θέρμανση πετρελαίου άρα ο λεβητας είναι μάλλον δικός του.

πάντως άνευ αυτοψίας και υπολογισμού δεν απαντιεται το θέμα ,εκτός αν ο χρήστης έχει αντιστάθμιση και έχει παρατηρήσει την συνηθισμένη θερμοκρασία λειτουργίας -οπότε βγάζουμε ένα συμπέρασμα ως προς το συνδιασμο θερμομονωσης-υπερδιαστασιολογησης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ έχω αλλάξει από πετρέλαιο σε αέριο 2 χρόνια τώρα. Στην εταιρία αερίου με παρέπεμψαν σε έναν εγκαταστάτη και τώρα έχω ένα λέβητα Radiant συμπήκνωσης που είναι θέρμανση και Ζεστό νερό για το μπάνιο/βρύσες κλπ. Είμαι καταεχαριστημένος από την οικονομία που μου έχει προσφέρει και θα στο πρότεινα ανεπιφύλακτα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.