Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μικρό μονοφασικό μοτέρ εως 60 rpm


Recommended Posts

Καλησπέρα σε ολούς!

 

Σε μια κατασκευή που φτιάχνω,χρειάζομαι ενα όσο το δυνατόν μικρό και ελαφρύ μονοφασικό μοτέρ (αν είναι και επαναφορτιζόμενο με μπαταρία ακόμη καλύτερα) που να έχει στην έξοδο του εως 60 rpm.Για παράδειγμα,μοτέρ απο μικρές σούβλες για κοκορέτσι π.χ είναι ότι καλύτερο έχω βρεί εως τώρα,αλλα οι στροφές που βγάζουν είναι λίγες (μέχρι 18).

 

Μήπως γνωρίζει κανείς που θα μπορούσα να βρώ κάτι τέτοιο;;

 

Ευχαριστώ...

 

Link to comment
Share on other sites

Για τι χρήση την θέλεις;

 

Οι στροφέρ ρυθμίζονται άνετα με το κατάλληλο κύκλωμα.

Πες μου στροφές (αν θέλεις κάποιο εύρος και όχι μόνο 60rpm) και ροπή και θα σου προτείνω κάτι αν μπορώ.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχω μια συσκεύη (που συγχωρέστεμε δεν μπορώ να σας πω περισσότερες λεπτομέριες),την οποία έχω σκοπό να την βγάλω σε παραγωγή αν όλα πάνε καλά! 

Οπότε λοιπόν,χρειάζομαι ενα μικρό,ελαφρύ και αθόρυβο μοτέρ,όσο το δυνατόν πιο οικονομικό μου βγεί!

Το εύρος των στροφών μπορεί να είναι,απο 40 εως 60 rpm.

Η ροπή που θα χρειάζεται να ασκεί θα είναι πολύ μικρή,ας πούμε κάτω απο 1 kg.

 

Tο μοτέρ απο υαλοκαθαριστήρες είναι μια καλή περίπτωση,αλλα έχει κάπως μεγαλο κόστος και η λύση απο μεταχειρισμένα δεν μπορεί να μου είναι κάτι σταθερό.

 

Ισως κάτι έτοιμο απο το εμπόριο θα με βοηθούσε καλύτερα,τουλάχιστον απο θέμα κόστους!

Αν πάλι μπορώ να φτιάξω εγώ το μοτέρ με τις δικές μου προδιαγραφές τοτε πάλι καλώς,αλλά δεν γνωρίζω που μπορώ να το κάνω αυτό και πόσο θα μου κοστίσει;;

Το κόστος που θα ήθελα να περιοριστώ θα ήταν μέχρι 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Το εύρος των στροφών μπορεί να είναι,απο 40 εως 60 rpm.

Η ροπή που θα χρειάζεται να ασκεί θα είναι πολύ μικρή,ας πούμε κάτω απο 1 kg.

Δεν ειναι μοναδα ροπης αυτο που γραφεις...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ θέλεις να αγοράσεις ηλεκτρικό μοτέρ στα 230 με 40-60 rpm με 20€ ? :wacko:  :blink:  κ να είναι κ καινούργιο? :shock:

 

Τέλος πάντων δες αυτό   

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

 



Το εύρος των στροφών μπορεί να είναι,απο 40 εως 60 rpm.
Η ροπή που θα χρειάζεται να ασκεί θα είναι πολύ μικρή,ας πούμε κάτω απο 1 kg.

Δεν ειναι μοναδα ροπης αυτο που γραφεις...

Στήν συγκεκριμένη περίπτωση δημιουργείται ροπή αδράνειας που πρέπει να εξισορροπήσω,γιαυτό το έγραψα έτσι,αλλά μου είναι πολύ μικρή και δέν έχει μεγάλη σημασία για μένα.
Για να καταλάβεις καλύτερα,η ροπή ενός μοτέρ υαλοκαθαριστήρων,μου φτάνει και μου περισσεύει περίπου 3 φορές!!! :???:

 



Δλδ θέλεις να αγοράσεις ηλεκτρικό μοτέρ στα 230 με 40-60 rpm με 20€ ? :wacko: :blink: κ να είναι κ καινούργιο? :shock:

Τέλος πάντων δες αυτό

Φίλε μου σ΄ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.Αυτό είναι ότι ακριβώς ψάχνω. http://www.alibaba.com/product-gs/641497242/ac_reversible_synchronous_gear_motor_low.html
Το μόνο που με 'κολλάει' τώρα,είναι,οτι για αρχή θα ήθελα να είχα το 'ένα' για να κάνω τις δοκιμές μου και μετά να κάνω την παραγγελεία των 100 pieces :wink: που έχει σαν: Minimum Order Quantity: 100 Piece/Pieces sample supplied.
Όσο και να το κάνεις είναι made in china :wink: :?:.θα αντέξει η θα το πάρω γρήγορα στο χέρι;; :wink: Edited by miltos
Συγχώνεψη διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Ζήτα τους ένα κομμάτι  για τεστάρισμα  , θα σου το δώσουν , φέρτο  στην ελλάδα σε 3 ημέρες με dhl , εάν σου κάνει μετά από τις δόκιμες που θα του κάνεις εσυ, ζητά τους συνεργασία κ τα τιαύτα

Εγώ ήδη συνεργάζομαι με αυτούς κ δεν έχω κανένα παράπονο , παρακολουθώ από το pcμου την αποστολή κ όταν έρχεται στην ελλάδα το κοντέινερ  γίνεται κανονικός εκτελωνισμός με τα συναφίτου  

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε και για βηματικούς/stepper και servo κινητήρες.

 

Χρειάζονται και έναν ελεγκτή αλλά σου δίνουν τρομερή ακρίβεια στην λειτουργία τους.

Ενδεικτικά σε έναν απλό 3d printer που έφτιαξα τα stepper έχουν ανάλυση 200 βήματα, ενώ υπάρχουν στην αγορά και stepper με μειωτήρα που έχουν ανάλυση ως 20.000 βήματα ανά περιστροφή και ταχύτητες άνω των 1000 βημάτων / δευτερόλεπτο (πολύ πιο πάνω απ'ότι απαιτείς).

 

Το 1Kg είναι δύναμη και όχι ροπή. Τα μικρά stepper έχουν ροπή άνω των 4KG/cm αλλά υπάρχουν και πολύ μεγαλύτερα μοντέλα.

 

Αν το Project σου είναι απόρρητο στείλε σε εμένα ή σε όποιον άλλον ασχολείται με ηλεκτρονικά ένα συμφωνητικό εμπιστευτικότητας και πες μου λεπτομέρειες μήπως σε κατατοπίσω καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.