Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια κομμωτηρίου καφέ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω την παρακάτω, σύνθετη περίπτωση. Επενδυτής θέλει να ανοίξει κομμωτήριο με μανικιούρ-πετικιούρ και ένα μικρό καφέ. Ο χώρος είναι ισόγειος χαρακτηρισμένος ως κατάστημα και υπόγειο που είναι τακτοποιημένο με το Ν. 4014 ως χώρος κύριας χρήσης. Το καφέ θα είναι ασφαλώς στο ισόγειο. Στο υγειονομικό μου είπαν προχώρα, πολεοδομικά όμως θα έχω πρόβλημα? Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή χρήσης για το καφέ? Αν ναι, πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο?
ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Καλησπέρα,

έχω την παρακάτω, σύνθετη περίπτωση. Επενδυτής θέλει να ανοίξει κομμωτήριο με μανικιούρ-πετικιούρ και ένα μικρό καφέ. Ο χώρος είναι ισόγειος χαρακτηρισμένος ως κατάστημα και υπόγειο που είναι τακτοποιημένο με το Ν. 4014 ως χώρος κύριας χρήσης. Το καφέ θα είναι ασφαλώς στο ισόγειο. Στο υγειονομικό μου είπαν προχώρα, πολεοδομικά όμως θα έχω πρόβλημα? Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή χρήσης για το καφέ? Αν ναι, πρέπει να προσέξω κάτι συγκεκριμένο?
ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο φόρουμ συνάδελφε.

 

για το καφέ νομίζω πως απαιτείται αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού (καφέ) υγ. ενδιαφέροντος.(κατά την παλιά ορολογία)

 

επίσης δες και το έγγραφο 34837/10-4-92 μήπως καλύπτεσαι στη περίπτωσή σου

 

έγγρ. 34837/10-4-92

Αναφερόμενοι στο πιο πάνω σχετικό έγγραφό σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:
Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι κυρίας χρήσεως, που αποτελούν τμήματα κτιρίων ανεγερθέντων με τις προ της ισχύος του ΓΟΚ/85 πολεοδομικές διατάξεις, λειτουργούν αποδεδειγμένα με βεβαιώσεις των αρμοδίων φορέων τους ως επαγγελματικοί χώροι των οποίων όμως η συγκεκριμένη χρήση δεν καθορίζεται στα σχέδια της εγκεκριμένης μελέτης αλλά είναι επιτρεπτή στην περιοχή, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας για την αλλαγή της χρήσης τους.

Επί πλέον στοιχεία με τα οποία μπορεί να αποδειχθεί η λειτουργία των υπόψη χώρων εκτός από τις βεβαιώσεις που προαναφέρονται είναι τα έγγραφα εφορίας, αστυνομίας, εμπορικών επιμελητηρίων και συναφών επαγγελματικών οργάνων. Η αλλαγή ιδιοκτήτου ή ενοικιαστού σ' αυτούς δεν επηρεάζει την προηγούμενη διαδικασία.

 

υ.γ συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

για βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης θέλει να πας απο την οικεία πολεοδομία καθώς ο χώρος είναι τακτοποιημένος με τον 4014.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.