Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καυστήρας φυσικού αερίου-υγραερίου


mafdaalex

Recommended Posts

ευχαριστω!!!!!

εννοεις ρυθμιστη? δηλαδη με ρυθμιστη υψηλης και χαμηλής που θα μπει ετσι και αλλιως ειμαι ενταξει???

Link to comment
Share on other sites

Ο συνάδελφος astrah μιλάει για εξαερωτή (άλλο πράγμα είναι ο ρυθμιστής - μειωτής).

 

Ο εξαερωτής εξαερώνει το υγραέριο, που δεν μπορεί να κάνει από μόνη της η μπουκάλα, όταν παγώνει. Δηλαδή είναι ένας εναλλάκτης που θερμαίνει την υγρή φάση (στα αυτοκίνητα το λένε "πνεύμονα" και δουλεύει με το ζεστό νερό της μηχανής του αυτοκινήτου). 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

επαναφερω την συζητηση λογω σοβαρης σκεψης μου για καταργηση της προβληματικης εγκ/σης ατομικου πετρελαιου και αντικαταστασης του με επιτοιχιο λεβητακι που θα μπορει να καιει Cng & Lpg. Εχω κανει αιτηση στην ΕΠΑ εδω και 1,5 χρονο και περιμενω φυσικο αεριο αλλα επειδη εκτακτως βγηκε off ο λεβητας , σκεφτομαι να βαλω τωρα νεα μοναδα που θα καιει για φετος υγραεριο απο 2-4 μπουκαλες σε συστοιχια και λογικα του χρόνου που μααααλον θα ερθει το δικτυο της ΕΠΑ να συνδεθω κανοντας την απαραιτητη μετατροπη.

 

Μπορει να μας πει καποιος αν εχει εμπειρια απο χρηση υγραεριου για θερμανση ? (κοστος, αυτονομια , μετατροπη απο lpg σε cng  κτλ)

 

Για αποθηκευση > 30 kg για οικιακη χρηση παμε πολεοδομια (ενημερωνουμε φακελο οικ.αδειας???) και Πυρ/κη ??

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.