Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τυφλο οικόπεδο σε οικισμό <2000 κατοίκους και κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

Αν μπορείτε να με βοηθήσετε...

Σε οικισμό κάτω από 2000 κατοίκους έχω οικόπεδο το οποίο είναι τυφλο εμβαδού 1.500 τ.μ.

Εδώ θα πρέπει να πω πως μεταξύ τους οι δύο ιδιοκτήτες έχουν αφήσει αυθαίρετα ένα δρόμο πλάτους 3μ για

πρόσβαση στην ιδιοκτησία.

Κατά την κτηματογράφιση της περιοχής τμήμα του οικοπέδου, με βάση το κτηματολογικό απόσπασμα

αφαιρέθηκε από την ιδιοκτησία, και η έκταση αυτή (ο δρόμος) και ενώθηκε με το υπάρχων αναγνωρισμένο

οδικό δίκτυο (πήραν ίδιο ΚΑΕΚ).

Το ερώτημα μου είναι αν αυτό το οικόπεδο μπορεί να θεωρηθεί ότι έχει πρόσωπο και αν αυτό είναι

δυνατό να παραχωρίσω έκταση περίπου 9 τ.μ. σε κοινή χρήση, για να αποκτήσει το απαραίτητο πλάτος.

Η άλλη διέξοδος είναι να πάω με τον Ν. 3937/11 σε συνδιασμό με τον Ν. 4164/2013.

 

Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή

Link to comment
Share on other sites

 κατα την κτηματογραφηση

κατεγραψαν την πραγματικη  κατασταση...με βαση τις περιφραξεις...

Αλλα ο "δρομος" ανηκει ακομα στους ιδιοκτήτες του...

 

και βεβαια θα πατε με τον 3937...

 

αλλα εχετε  σοβαρο προβλημα...

 

Πρεπει πρωτα να διορθωσετε τον "δρομο" ο οποίος   δεν ειναι νομιμα διανοιγμενος

και ανηκει συμφωνα με τα συμβολαια στους εκατερωθεν συνιδιοκτητες.

Και αφου τον παρετε...τοτε θα γινει η νομιμη διαδικασια

και θα ανηκει στον Δημο... κατα τις διαταξεις του νομου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δήμητρη από τη στιγμή όμως που έχει δοθεί το τμήμα ως κοινόχρηστο στο κτηματολόγιο,

δεν μπορώ εγώ να το επικαλεστώ και να κάνω διορθωτική στο συμβόλαιο του πελάτη, ώστε

να αποκτήσει πρόσωπο (...θα με βόλευε πάρα πολυ :smile: )???

Link to comment
Share on other sites

το κτηματολογιο δεν δημιουργει ουτε "δρομο" ουτε  "ιδιοκτησια"

 

Αν ο δημος σου δωσει βεβαιωση οτι ο δρομος αυτος ειναι "κοινοχρηστος"

ειναι μια "λυση"

[χλωμο το βλεπω  γιατι  και στη  δικη σας περιγραφη των οικοπεδων,  θα πρεπει  να γραφει οτι ειχα....τμ.... αφησα....στον Δημο με την υπ' αριθ.....πραξη του συμβ/φου  κλπκλπ... ...και εχω "προσωπο"]

 

 

Τετοια πραξη δεν υπαρχει

Και

μεχρι να γινει μια τετοια πραξη...η λωριδα δεν εχει "κοπει",   ειναι δικη σας...και μονον επειδη ειναι δικη σας

 την παραχωρειτε κατα τον 3937...

και αποκτατε προσωπο ειστε αρτιο  και οικοδομησιμο...

 

συζήτησε το και με τον συμ/βο σου  να σου πει πώς και γιατι
"κολλανε "  οι τιτλοι σας

 

υγ

θα σε "βολευε" μεν...αλλα αμα "κολλησει" καπου,  θα εχεις περασει το ΣΜΕ [Σημειο Μη Επιστροφης]

 

ασε τον πελατη να το λυσει με ευθυνη του συμβ/φου..

 

Ειναι θεμα συμβολαιων.... οχι μηχανικου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη σε ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια!

Κάποιος συνάδελφος μου είπε ότι δεν μπορώ να ενταχθώ στο Ν. 3937, γιατί θα πρέπει

η κοινόχρηστη έκταση να δωθεί πριν την εφαρμογή του νόμου, αλλά στο Ν.4164/2013 άρθρο 10 θεωρώ ότι

μπορώ να ενταχθώ, με παραχώριση τώρα. Ποια είναι η γνώμη σου??

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Edited by topeng
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδια σε συνέχεια της υπόθεσης έχω τα εξής:

1. Μιλάμε για εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο (συνοικισμός Δ/νσης Γεωργίας), και άρα δεν μπορώ να πάω με το νόμο 3937.

2. Τέσσερεις είναι οι διέξοδοι:

    α. Τροποποίηση Ρυμοτομικού σχεδίου συνοικισμού. Όπου θα πρέπει να συμφωνούν όλοι οι εμπλεκόμενοι (το πρόβλημα είναι οτι

    οι γείτονες του πελάτοι μου, του επιτρέπουν τη διελευση, αλλά δεν συμφωνούν στην παραχώριση τμήματος του οικοπέδου τους, επομένως

    θα έχουμε ενστάσεις κ.α....) και δεν ξέρω που θα καταλήξει η υπόθεση.

    β. Να χρησιμοποιήσω το άρθρο 28 του Ν.1337/83, από τη στιγμή που ο δρόμος είναι διανοιγμένος από το δήμο παλαιότερα, έχουν ρίξει

    τσιμέντα, μπετα. Το πρόβλημα είναι όπως μου αναφέρει η πολεοδομία πως χρειάζονται αποδειτικά ότι ο δρόμος είχε διανοιχτεί παλαιότερα...

    Δεν ξέρω άν έχει ασχοληθεί κανείς συνάδελφος με το άρθρο 28, πάντως στην πολεοδομία μου πρότειναν να κάνω τροποποίηση....

    γ. Να κάνουμε αίτηση για χαρακτηρισμό του δρόμου στον οικίο δήμο (δεν ξέρω ποια θα είναι τα αποτελέσματα...)

    δ. Αίτηση για χορήγηση οικοδομισημότητας τυφλού οικοπέδου (δεν ξέρω ποια θα είναι τα αποτελέσματα...)

 

Κάθε σχόλιο είναι ευπρόσδεκτο

Υ.Γ. Αν κάποιος έχει ασχοληθεί με το άρθρο 28 του Ν.1337 ας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

δες στα ΠΜ για το αρθρο 28...

 

αν δεν συντρεχει περιπτωση εφαρμογης του 28...

 εχεις δικαιωμα να ζητησεις  "δουλεια διελευσης"  και λυνει το προβλημά  σου

 

γιατι να μην το χρησιμοποιησεις...???

 

[και τι σημαινει σου "επιτρεπουν  την διέλευση αλλα δεν συμφωνουν στην παραχωρηση"...

Link to comment
Share on other sites

δες στα ΠΜ για το αρθρο 28...

 

αν δεν συντρεχει περιπτωση εφαρμογης του 28...

 εχεις δικαιωμα να ζητησεις  "δουλεια διελευσης"  και λυνει το προβλημά  σου

 

γιατι να μην το χρησιμοποιησεις...???

 

[και τι σημαινει σου "επιτρεπουν  την διέλευση αλλα δεν συμφωνουν στην παραχωρηση"...

Link to comment
Share on other sites

Καλύπτομαι Δημήτρη όμως με τη δουλεία διέλευσης για την οικοδομησιμότητα? Αφού το οικόπεδο θα παραμείνει τυφλό.

 

Επιτρέπουν να διέρεχεται ο πελάτης από το δρόμο, αλλά κατά την τροποποίηση του ρυμοτομικού σχεδίου δεν θέλουν

να παραχωρήσουν εκεί το τμήμα της έκτασης που τους αναλογεί (22 τ.μ. σε οικόπεδο 1500τ.μ.....) σε κοινή χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.