Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός ως υπάλληλος ασφαλισμένος σε ΙΚΑ


proengineer

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

είμαι Μηχανικός με ΑΠΥ και δουλεύω σε μια εταιρεία η οποία δεν με πληρώνει εδώ και 7 μήνες με αποτέλεσμα να αναζητώ άλλη εργασία.. Βρήκα μια δουλειά σε εταιρεία στο τμήμα logistics, αλλά μου είπαν το εξής:  "Εμείς εδώ δεν μπορούμε να σε προσλάβουμε με ΤΣΜΕΔΕ μόνο με ΙΚΑ παίρνουμε.."

 

Ισχύει κάτι τέτοιο, δηλαδή αν εγώ δεχτώ θα μου κρατάνε εισφορές για ΙΚΑ και θα πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ από την τσέπη μου;; Εφόσον είμαι ασφαλισμένος σε έναν φορέα, μπορώ να είμαι και σε άλλον ταυτόχρονα;;

 

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό;; Ήδη χρωστάω εισφορές και έχω τρελαθεί..

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι στο ΤΕΕ και είσαι νέος, ως μισθωτός πάντα  ασφαλίζεσαι στο ΤΣΜΕΔΕ+ΙΚΑ(ΑΣΘΕΝΕΙΑ-ΧΡΗΜΑ)

http://www.michanikos.gr/topic/35302-μηχανικός-ως-καθηγητής-σε-φροντιστήριο/

 

Αν είσαι πριν το 1992 όλα τα ενδεχόμενα παίζουν.

 

http://www.michanikos.gr/topic/35537-Απλήρωτο-ΤΣΜΕΔΕ/#entry586617

 

 

Δυστυχώς οι λογιστές έχουν αλλεργία στην γραφειοκρατία του ΤΣΜΕΔΕ και αποτρέπουν τους εργοδότες να προσλαμβάνουν μηχανικούς σε άσχετες θέσεις.

 

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα στο τσμεδε για να μην έχεις αμφιβολίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Ήρθε η ώρα μου και μένα να ασχοληθώ με το μπλέξιμο ικα και τσμεδε. Υπάρχει περίπτωση να με προσλάβουν ως υπάλληλο γραφείου (ετεροαπασχολούμενος μηχανικός). Σε ερώτηση μου για το αν ο ασφαλιστικός μου φορέας θα είναι το τσμεδε, μου απάντησαν ότι η εταιρεία ασφαλίζει μόνο στο ικα και ότι έχουν αλλάξει τα πράγματα από ότι ίσχυαν παλιά, και ότι σε ανάλογη περίπτωση ενός μηχανικού που δουλεύει στην ίδια την εταιρεία του πληρώνουν μόνο το ικα και αυτός πληρώνει τις εισφορές του στο τσμεδε. Μου είπαν επίσης ότι το ποσοστό κράτησης του ικα είναι γύρω στο 7,7%. Ψάχνοντας πληροφορίες στο internet βρήκα τη παρακάτω συζήτηση επί παρόμοιου θέματος http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=91493 από την οποία προκύπτει το εν λόγω ποσοστό του 7,7% όπως επίσης το ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατό μόνο σε περίπτωση 'παλαιού' ασφαλισμένου. Αντίθετα κάθε νέος ασφαλισμένος (μετά το 1993) πρέπει να ασφαλίζεται υποχρεωτικά στο τσμεδε+ικα.

Μήπως ξέρει κανείς ή έχει ακούσει τι πράγματι ισχύει?

 

Να προσθέσω ότι ο μεικτός μισθός θα είναι άνω των 700 ευρώ.

Edited by kos_argyris
Link to comment
Share on other sites

Να παραθέσω και εγώ το ερώτημά μου, αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει.. 

 

Απασχολούμαι σε ιδιωτική σχολή ως καθηγητής, και στην οποία πέρυσι έκοβα μπλοκάκι βάση των ωρών μου (είμαι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ). Φέτος θέλουν να μου κάνουν πρόσληψη και να με βάλουν στο ΙΚΑ. Η ερώτησή μου έχει να κάνει με το αν εγώ θα έχω κάποια υποχρέωση ως προς το ΙΚΑ και αν θα καταβάλω το παραμικρό ευρώ από την τσέπη μου σε αυτό! 

 

Έχω τον ΟΑΕΕ, και τους λογαριασμούς μου.. Too much να πλερώ και για το ΙΚΑ (πόσο μάλλον να τρέχω και σε αυτό!!).. Για την ιστορία, έχω λίγες ώρες την εβδομάδα, δεν βγάζουν ούτε μία εργάσιμη μέρα. 

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος, αλλά βάση των πληροφοριών που βρήκα στο φόρουμ, κανονικά πληρώνω τον ΟΑΕΕ μου, και εκείνοι πληρώνουν τα του ΙΚΑ μου. Εγώ δεν θα έχω κάποιο πάρε-δώσε με αυτό, σωστά; 

 

Ευχαριστώ!! 

Link to comment
Share on other sites

Το ΙΚΑ το επιβαρυνεται παντα ο εργοδοτης και δεν εισαι εε απο οσο θυμαμαι. Μονο στο ΟΓΑ ηξερα περιπτωσεις εε

Edited by shelby
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κ από εμένα.είμαι νέα μηχανικός (ΗΜΜΥ)  κ  πριν περίπου 20 μέρες  έπιασα δουλειά σε μια εταιρεία σε θέση συναφή με τις σπουδές μου αλλά όχι ωσς μηχανικός.Σήμερα θα έδινα εξετάσεις ΤΕΕ αλλά αποφάσισα  να μην δώσω  για να εξετάσω καλύτερα τι με συμφέρει.Η συμφωνία με τον εργοδότη μου είναι 4 μήνες μαύρα κ μετά την εκπαίδευση μου θα προσληφθώ κανονικά.Δεν συζήτησα περί ΤΕΕ κ ΤΣΜΕΔΕ ακόμη μαζί του αλλά θεωρώ πως θα με ασφαλίσει στο ΙΚΑ.Η ερώτηση μου είναι αν έπραξα σωστά που δεν έδωσα σήμερα .

Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που δεν δουλεύεις σαν μηχανικός, σωστά έπραξες. Ο εργοδότης θα σε έχει με ΙΚΑ και δεν θα επιβαρύνεσαι-ται με ΤΣΜΕΔΕ. Αν στο μέλλον αλλάξει πράτεις ανάλογα. 3 φορές το χρόνο γίνονται εξετάσεις στο ΤΕΕ.......

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κι έπραξες σωστά...Αν ω μη γένοιτο μετά το τετράμηνο δεν σε κρατήσει θα έχεις το άγχος του να βρεις δουλειά + το μπιλιετάκι ανά εξάμηνο που θα σου κτυπάει ανυπόμονα την πόρτα. Λογικά με ΙΚΑ θα θελήσει να σε πάει ο εργοδότης για να μην τραβιέται με ΤΣΜΕΔΕ και τα συναφή σούξου μούξου...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Είμαι νέα μηχανικός εγγεγραμένη στο ΤΣΜΕΔΕ (δεν έχω κάνει έναρξη στην εφορία). Πρόκειται να συμμετάσχω σε ένα πανεπιστημιακό πρόγραμμα για λίγες ώρες και μου ζήτησαν από το πανεπιστήμιο αριθμό ασφάλισης ΙΚΑ. Μπορούν να με προσλάβουν ως ασφαλισμένο του ΤΣΜΕΔΕ ή θα πρέπει να ασφαλιστώ και στο ΙΚΑ; Δεν έχω ιδέα τι συμβαίνει σε τέτοιες περιπτώσεις. :S

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον σου ζήτησαν αριθμό ασφάλισης από ΙΚΑ μάλλον δεν το συζητάν καν να σε προσλάβουν με ΤΣΜΕΔΕ οπότε θα χρειαστεί να πας μια βόλτα από το ΙΚΑ να βγάλεις αριθμό ασφάλισης. Για να βγάλεις όμως χρειάζεσαι και την σύμβαση του εργοδότη...

 

Σου παραθέτω τα δικαιολογητικά:

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/chargebib.cfm

 

Άιντε με το καλό!!!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.