Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αίτηση για χρήση γής.


mech.eng

Recommended Posts

Θα ήθελα να υποβάλω αίτηση για χρήση γής για χώρο που ήταν ξυλουργείο και τώρα ο πελάτης μου θέλει να το νοικιάσει για να το κάνει εργαστήριο αλουμινοκατασκευών. Μπορείτε να μου πείτε τί χαρτιά πρέπει να του ζητήσω για να μπορώ να πάω στην πολεοδομία και να αιτηθώ χρήση γής; Ο πελάτης μπορεί να μου δώσει την άδεια λειτουργίας ως ξυλουργείο , όμως δεν έχει την οικοδομική άδεια του κτιρίου. Επίσησ, σε ποιά πολεοδομία να απευθυνθώ;Περιοχή πανόρμου. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πας στη πολεοδομία (νυν υπηρεσία δόμησης) του δήμου (αν έχει υπηρεσία δόμησης) που ανήκει το κτήριο, αλλα θα πρέπει να γνωρίζεις τους δρόμους που περικλείουν το κτήριο και τη περιοχή.

 

Στη πολεοδομία, στο ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ τμήμα, θα ψάξεις να βρείς τους δρόμους περικλείουν το κτήριο και κατά συνέπεια θα βρείς το Οικοδομικό Τετράγωνο (Ο.Τ.). που ανήκει.

 

Θα κάνεις μια αίτηση στο πρωτόκολλο και θα ζητάς να σου χορηγήσουν ''....βεβαίωση χρήσης γης για το Ο.Τ. που βρίσκεται στη περιοχή .... του δήμου .....''

Link to comment
Share on other sites

Δέν θα πρέπει να αιτηθώ για την άδεια οικοδομής και το τοπογραφικό πρώτα? Δέν τα έχει αυτά ο πελάτης , επειδή ο ιδιοκτήτης λείπει εξωτερικό. Μπορω να κάνω αίτηση για χρήση γής χωρίς να έχω το τοπογραφικό? Θα χρειαστώ τυχόν εξουσιοδοτήσεις?

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν αμα είχε ο ιδιοκτήτης την οικ. άδεια, θα έβλεπες σε ποιό Ο.Τ. ανήκει το κτήριο

 

Αφού δεν τα έχεις, θα κάνεις τη διαδικασία που λέω παραπάνω

 

Δεν χρειάζεσαι εξουσιοδότηση, θα κάνεις την αίτηση στο όνομα σου

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ. Συνεπώς , θα κάνω μόνο αίτηση για χρήση γ'ης? Δέν θα κάνω για την άδεια οικοδομής?

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.