Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

Για το GAIN λέει αναλυτικά ένα pdf που ανέβασα.Δεν θυμάμαι ποιο ακριβώς, είναι αγγλικό πάντως....Θα το κοιτάξω και θα σου δώσω link ξανά.

 

Το "χαχαχα" πάει επειδή είχα την ίδια ακριβώς ερώτηση και εγώ στην αρχή,ξέρω οτι στα ιταλικά όργανα δεν λέει κάτι σε αντίθεση με της James....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το manual της Proceq το μονο που γράφει είναι: "For best results, it is best to begin with low transmitter voltage and a low gain setting. Then increase until a stable signal level is achieved. Signal clipping should be avoided."

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι στις οδηγίες που βλέπεις εσύ στο ίντερνετ.Αν έχεις το μηχάνημα στο cd που κάνεις εγκατάσταση το πρόγραμμα στο εξηγεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάτι διαφορετικό στο CD. Τα έχω ψάξει όλα. Τυφλός είμαι και δεν το βλέπω; Για δώσε πληροφορίες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις την διατριβή που ανέβασε ο ροδόπουλος απο το imperial college, εκεί χρησιμοποιεί τον υπέρηχο σου και στα εξηγεί μια χαρά.Δές τα αρχικά πόστ κάπου ανάμεσα απο 1-4 σελίδα .Αν έχεις το PUNDIT τι το θέλεις το GAIN; στο ρυθμίζει αυτόματα, εκτός και αν θέλεις να μετρήσεις άλλο υλικό.....Δώσε και εσύ τίποτα όμως ε; 

 

 

Διάβασε αυτό για το GAIN http://www.ndt.net/article/v04n06/gin_ut2/gin_ut2.htm

 

                                         http://www.core.mech.upatras.gr/files/aggelis.pdf

 

                                         http://en.wikipedia.org/wiki/Gain

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το παλιο Pundit είχε auto. Εγώ έχω το καινούργιο PL-200 που δεν εχει auto. Δεν ξέρω γιατί το έβγαλαν.

 

Δοκιμάζοντας το παρατήρησα ότι ανεβάζοντας το gain μικραινει ο χρόνος και κάποια στιγμή σταθεροποιείται, οποτε θεωρώ ότι αυτό είναι το σωστό gain.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδια στο κομματι των ανιχνευσεων σιδηροπλισμου πεφτει μεγαλη κοροιδια.

εμφανιζονται επωνυμα εργαστηρια και σου λενε οτι κανουν σκαναρισμα

και εχουν το ferroscan της δεκαετιας που δεν βγαζει διατομες σιδηρου ή βγαζει σε μεγαλο βαθος πραγμα που δεν γινεται

και σου εμφανιζουν τις διατομες που γραφουν τα σχεδια

αυτο τι να το κανω

τα σχεδια τα βλεπω και εγω

εγω θελω να επαληθευσω τα σχεδια, οχι να τα αντιγραψω

 

 

εγω ειδα αποτελεσματα απο Καπογιαννη και Κοκκινο και δεν δινανε καθολου πληροφορια για τις διαμετρους του σιδηροπλισμου

και απλα αντιγραφανε τους ξυλοτυπους και σου εμφανιζανε Πινακα Οπλισμων

 

αυτο ειναι μεγαλη κοροιδια γιατι οι πιο πολλοι ιδιωτες δεν ξερουν και την πατανε

 

τι εχετε να προτεινετε?

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εχω κάνει και εγώ ελέγχους υπάρχοντος με αυτούς και δοκίμασα και κάποιους άλλους και είδα μεγάλες διαφορές. Αναγκάστηκα και ρώτησα και τις εταιρίες που εχουν τα  μηχανήματα (hilti, proceq  κλπ ) και έμαθα πολλά. Καταλάβα ότι πέφτει πολύ μπαλαμούτη.... 

Τι να σου  πω . Η Hilti  μου είπε ότι πάνω από 60 χιλ. το μηχάνημα δεν βγάζει διαμέτρους  αλλά ο καπογιάννης  δείχνει  και στους 10 πόντους . Οταν τον ρώτησα μου τα μάσαγε . Ο κόκινος τα ίδια και χειρότερος . Πραγματικά κρίμα για το ονομα που έχουνε.

Τελευταία έχω κολλήσει με την επιδομος που νομίζω  ότι επιστημονικά είναι πολύ σωστή και τους έχω δοκιμάσει αρκετές φορές .

Αυτήν θα σου πρότεινα.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως το συγκεκριμένο topic αναφέρεται στην διαδικασία των δοκιμών και όχι στον σχολιασμό (θετικά ή αρνητικά) συναδέλφων ή εργαστηρίων που ασχολούνται με το συγκεκριμένο αντικείμενο.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναφέρονται ονόματα και να θίγονται ή να διαφημίζονται συνάδελφοι δημόσια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.