Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

Αυτό που είναι διαπιστευμένο.ΣΕ ΜΚΕ θα πρέπει να έχουν πιστοποίηση τα άτομα που χρησιμοποιούν όργανα για κάθε μέθοδο ξεχωριστά.Εδώ είναι μπανανία και δεν τα ζητάνε, συνεπώς αφού δεν τα ζητάνε δώστε 2000 και αγοράστε τα βασικά για να κάνετε δουλειά.Επίσης καλό θα ήταν να δείτε 3 μελέτες του Ιγνατάκη με ΜΚΕ.Θα διαπιστώσετε πόσο απλά είναι τα πράγματα......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γιατι καλα τα λετε εσεις αλλα αν τα χρειαδτω ολα αυτα σε καποιον πρεπει θα πρεπει να απευθυνθω. Και μεχρι τωρα εχω μπλεξει με πολλους καραγκιοζηδες που εχουν μεινει στην προηγουμενη 20ετια

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι διαπιστευμένο.ΣΕ ΜΚΕ θα πρέπει να έχουν πιστοποίηση τα άτομα που χρησιμοποιούν όργανα για κάθε μέθοδο ξεχωριστά.Εδώ είναι μπανανία και δεν τα ζητάνε, συνεπώς αφού δεν τα ζητάνε δώστε 2000 και αγοράστε τα βασικά για να κάνετε δουλειά.Επίσης καλό θα ήταν να δείτε 3 μελέτες του Ιγνατάκη με ΜΚΕ.Θα διαπιστώσετε πόσο απλά είναι τα πράγματα......

 

 

 

Εγω θελω να ξερω τι ειδους διαπιστευση εχουν τα εργαστηρια που κανουν ΜΚΕ (επι τοπου) και τι ειδους πιστοποιηση εχουν αυτοι που χειριζονται τα οργανα.

Δεν ειναι ειρωνικο το ερωτημα μου και θελω σοβαρες απαντησεις.

Οχι του στυλ "εχω κανει ενα σεμιναριο στην Proceq...."

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες ,στο εξωτερικό μόνο, που περνάς εξετάσεις και πρακτική.Για τα απλά Κρουσιμέτρηση - υπέρηχο - μαγνητικές είναι κάπου στις 5 μέρες με 5η την ημέρα των εξετάσεων.Το πιστοποιητικό που θα πάρεις έχει ισχύ σε όλο το κόσμο!!!.Απλά τα πράγματα....Στη Ελλάδα υπάρχουν για μεταλλικές μόνο μέχρι στιγμής.Συνεπώς θα πρέπει να πάς εξωτερικό

Link to comment
Share on other sites

1. Η μονη πιστοποιηση που μπορει να παρει εργαστηριο στην Ελλαδα ειναι απο το ΚΕΔΕ.

Αιτη καλυπτει ΜΟΝΟ εργαστηριακους ελεγχους, συγκεκριμενους για σκυροδεμα-γεωτεχνικα-ασφαλτικα.

 

2. Δεν αντιλεγω οτι η πιστοποιηση που θα παρεις απο εξω, μπορει να εχει ενα σοβορο κυρος.

Αλλα εδω ειναι αντιστοιχη του ECDL.

 

3. Στα μεταλλικα πραγματι υπαρχει, αλλα μιλαμε για καπου 200 ωρες μαθηματων (ισως και παραπανω).

Ουιστικη αναγνωριση δεν εχει ουτε αυτο, μεχρι να εφαρμοστει η νομοθεσια.

 

Αρα, δεν ψαχνουμε για πιστοποιημενα εργαστηρια, διοτι δεν υπαρχουν.

Ψαχνουμε για σοβαρα ατομα που ασχολουνται με το αντικειμενο.

Link to comment
Share on other sites

Mc raster δεν σου ''χώθηκα ''όπως είπες σε προηγουμενο πόστ.

Απλά δεν πείθωμε με ευκολες και αρεστές απαντήσεις. Εχω πληρώσει και πονέσει ...αλλά έμαθα αρκετά στο θέμα αυτό. 

Τώρα να σου πώ για το kolectric mc 8020 που λές.

Δεν το ήξερα, και καλλίτερα  που δεν το ήξερα. το είδα λιγάκι στο intenet .Μου μοιάζει καπως με το μικρό ''ποντικι'' που έχει  με το πολύ παλιό προφομετερ  .  Αμφιβαλλω αν εκτυπώνει οτιδήποτε , οπότε ότι και να δείχνει η οθόνη είναι στον αέρα και οτι θέλει να βλέπει ο ....χειριστής. Επίσης μόνο που βλέπω τις ελάχιστες απαιτούμενες αποστάσεις ώστε να βρεί διάμετρο άστα καλλίτερα . δεν νομίζω να είναι κάτι το ιδιαίτερο. 

Για την σκληρόμετρηση , το ξέρω ότι δεν το απαιτεί ο ΚΑΝΕΠΕ. Εγώ απλά ζήτησα σε κάποια υπάρχουσα παλια οικια που έχω αν υπάρχει τρόπος να δώ με αξιοπιστία την αντοχή του οπλισμού. Οι απαντήσεις που πήρα προκαλέσαν  να γράψω τα σχόλια μου. 

Η level 2 προσθετει θεωρητικές γνώσεις αλλά και η σωστή πρακτική και γνωση του 100% του κάθε μηχανημάτος  έχει την σημασία του .... 

 

Rallie  σχετικά με το ερώτημα σου σου έχω απάντηση στο πρώτο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Αν ψάχνεις σε σοβαρά άτομα,μπές σε εταιρίες βρετανικές γερμανικές γαλλικές και δές τι χρειάζεται για τη πιστοποίηση.Το 1/3 της ύλης αν είσαι professional engineer στο δίνουν να το διαβάσεις μόνος σου.Οι εταιρίες που κάνουν τούς ελέγχους έχουν το δικαίωμα να σε εκπαιδέυσουν, και μετά δίνεις εξετάσεις π.χ στη UKAS.....τα ecdl δεν έχουν καμία σχέση, δες το καλύτερα.

 

Το level 2 έχει συγκεκριμένη ύλη, αν δεν περάσεις στις εξετάσεις δεν το παίρνεις, έτσι απλά.Ούτε να κάθεσαι και αναλώνεις τον χρόνο σου σε πέιπερς.Επειδή η πιστοποίηση iso θα μπεί σε τεχνίτες θα σας έλεγα να κοιτάξετε το θέμα καλύτερα.

 

Πολύ εύκολα απορρίπτεις όργανα απο την εξωτερική τους εμφάνιση :)

 

 

Αν είσαι κατζετάκιας θα πάς σε ελβετικά προϊόντα.Εμένα μου αρέσει να διαβάζω νούμερα και να κάνω συσχέτιση μόνος μου και όχι απο black box

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

τα ecdl δεν έχουν καμία σχέση, δες το καλύτερα.

 

 

 

Δεν με καταλαβες.

Ειπα οτι ως ECDL θα αντιμετωπιστει η πιστοποιηση για τα Ελληνικα δεδομενα.

π.χ για μελετες δημοσιου, ζητανε καθαρα πιστοποιηση απο ΚΕΔΕ ή ελεγχους απο Πανεπιστημια ή απο ΓΓΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

A ok sorry.Ναι ,απλά σας λέω τι γίνεται έξω, νομίζω το ανέφερα και εγώ οτι δεν εφαρμόζεται στη Ελλάδα Terry.Απλά είναι μια κίνηση που αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί μπορεί να δημιουργήσει και εκπαιδευτικό κέντρο π.χ...λέμε τώρα.ΘΑ δώσει θέσεις εργασίας αν και το κόστος είναι τσιμπημένο....

 

 

Για Ελλάδα: http://library.tee.gr/digital/m2149/m2149_matsas.pdf

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.