Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

εχεις δικαιο liakos, αλλα απο την αλλη η κοροιδια λογω της κρισης εχει παραγινει.

πουλανε οτι θελουν  και σε οποιον θελουν και οποιος το χαψει.

τουλαχιστον πρεπει να μπορουμε να ανταλλασουμε αποψεις και εμπειριες για να μην την παταμε ολοι

 

πρεπει να ξεχωριζουν οι πιο επαγγελματιες και να αλληλοπροστατευομαστε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η ψευτια και η κοροιδια εχουν ενα οριο

εγω δεν θελω να μπω στις προδιαγραφες των μεθοδων, δεν εχω χρονο

θελω καποιον επαγγελματια να το κανει για εμενα

γι αυτο και ρωταω την εμπειρια των αλλων

 

και δυστυχως στον τεχνικο χωρο υπαρχουν πολλοι ερασιτεχνες που παιρνουν την δουλεια των αλλων χωρις να το αξιζουν

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον KF, άλλωστε παραδείγματα μη σοβαρής δουλειάς υπάρχουν σε όλους τους χώρους (και προ κρίσης βέβαια...). Πάντα υπάρχουν τέτοιου είδους επαγγελματίες στην ελεύθερη αγορά, τους οποίους πρέπει να ανταγωνίζεται κανείς... Είναι ένας διαρκής αγώνας....

Edited by Caan
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω και το κατάλαβα από πρώτο χέρι ότι καλό είναι να  βλέπουμε τις προδιαγραφές των εκάστοτε οργάνων και με βάση αυτό  να ελεγχουμε λίγο περισσότερο το προιόν αυτό (να βλέπουμε τις απεικονίσεις και να κρίνουμε αν αυτό που γραφει ο καθένας είναι ρεαλιστικό...) . 

 

Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος ξερει πως μπορεί να γίνει έλεγχος σκλήροτητας οπλισμού σε κολώνα .Ειναι ένα παλιό κτισμα  (περίπου1950 ) και θέλω να δώ τις αντοχές του οπλισμού που δεν μπορούν να βγούν όμως. έχω αποκαλύψει ορισμένους και πίστευα ότι το EQUOTIP της proceq θα έκανε αλλά ρώτησα και μου είπαν ότι δεν κάνει . Εχω ακούσει ότι υπάρχει τρόπος σκληρομέτρησης επι τόπου . Μήπως  ξέρει κάποιος να μου πει ?

Link to comment
Share on other sites

Επι τόπου Σκληρομέτρηση Οπλισμού (Οριο Διαρροής) κατα ASTM A956, DIN 50156, DGZfP Guideline "Mobile Härteprüfung", VDI / VDE Guideline 2616 Paper 1

 

Οσον αφορά την εύρεση οπλισμού

 

Χαμηλή εως μέτρια πυκνότητα οπλισμού.

 

Μέχρι και βάθος 7 εκ οι περισσότεροι μαγνητογράφοι θα κινηθούν στα πλαίσια της τυπικής απόκλισης (+- 1Φ) εφόσον ο χειριστής γνωρίζει την διαδικασία καλά. 

 

Απο 7-15 εκ θα χρειαστεί ένα καλό 3D GPR

 

Απο 15-30 εκ θα χρειαστεί αξονικός τομογράφος Β-C SCAN

 

Απο 30-80 εκ θα χρειαστεί ραδιογραφία.

 

Μέτρια εως υψηλή πυκνότητα οπλισμού.

 

Απο 0-30 εκ θα χρειαστεί αξονικός τομογράφος Β-C SCAN

 

Απο 30-80 εκ θα χρειαστεί ραδιογραφία.

 

 

Οταν λέμε βάθος εννοούμε σκυρόδεμα. Επιχρίσματα, πλακάκια, γεμίσματα, κλπ αφαιρούν απο τα παραπάνω βάθη. 

 

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά. Πάντοτε θα πρέπει να συνδυάζονται με ενδεικτική τομή. 

 

Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά. Πάντοτε θα πρέπει να μετράμε το μήκος αγκύρωσης, μάτισης. Είναι ουτοπικό να μας ενδιαφέρει περισσότερο ο κατακόρυφος οπλισμός και όχι το μήκος αγκύρωσης.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

τον κανονισμό τον ήξερα αλλά δεν ειδα να γράφει πουθενά για οπλισμό. Αν μου διέφυγε στείλτε μου αν μπορείτε το συγκεκριμμένο κομμάτι. 

Επίσης στο google  βάζοντας τον παραπάνω κανονισμό που μου στείλατε βγάζει το  equotip που ειναι για μεγάλους μεταλλικούς σωλήνες  κλπ αλλά οχι για καμπύλους οπλισμούς..... Το ρώτησα και στο εξωτερικό και ήταν απόλυτοι και επίσης άλλες εταιρίες που ρώτησα . Εχετε μήπως κάποιο άλλο όργανο ?

 

Σχετικά με τη διάμετρο με μαγνητόμετρα (προσοχή όχι οπτική απεικόνιση που μπορεί να φτάσει έως τα 18 εκ για Φ36) το manual δίνει όριο 60 χιλ.βάθος από την επιφάνεια !!!!

Και βέβαια  εφόσον ισχύουν κάποιες ελάχιστες αποστάσεις μεταξύ των οπλισμών καθώς και ικανοποιητική ισχύς σήματος (πρέπει να γίνετε έλεγχος πρίν επεξεργαστεί μια εικόνα).Δεν είναι όλες οι εικόνες επερξεργάσιμες όπως κάποιοι της παρουσιάζουν...   Εχω δεί και ραδιογράφους και τομογράφους αλλα  δεν μου φάνηκαν ότι έχουν σχεδιαστεί για οικοδομές (ίσως μόνο για προένταση &θεμέλια) . Επίσης δεν έβγαζαν διάμετρο παρά μονο κάτι γραφικά

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκεκριμμένο μου είχαν πεί ότι η καμπυλότητα των ράβδων οπλισμού είναι μεγάλη (και ειδικά όταν έχουν και νευρά...) και δεν μπορείς να έχεις καθετότητα ωστε να έχεις αξιόπιστα αποτελέσματα.... Λογικό το βρήκα .

 Επίσης αν ο οπλισμός έχει κάποιά μπόσικα από πίσω  δημιουργεί προβλημα (κατι σαν ταλάντωση) .  Ειναι περισσότερο για   μεγάλα βαριά μεταλλικά ρολλά παραγωγής  (πχ. με διάμετρο 2μ.  κλπ ) σε βιομηχανίες ή για παρόμοιες μικρές σχετικά καμπυλότητες ώπου κάποιος μπορεί να έχει καθετότητα σην δοκιμή και για μεγάλες και βαριές ενιαίες επιφάνιες που δεν παρουσιάζουν κάποια ταλάντωση κατα το χτύπημα ...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κάνεις λείανση τοπικά του οπλισμού. Επίσης εαν έχει μπόσικα δεν κάνεις σε αυτό το σημείο. Η σκληρομέτρηση όμως γίνεται για να καταλάβεις ένα και μόνο πράγμα και αυτό είναι εάν υπάρχει από την διάβρωση απομείωση της διαρροής για να λάβεις δείγμα που θα στείλεις σε εφελκυσμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.