Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

mke612 έχεις βρει πολλές φορές σε κατοικήσιμο χώρο κολώνα ή δοκάρι ασοβάτιστο; Που θα κάνεις πχ κρουσιμέτρηση; Και πόσα σημεία που είναι κρυμμένα θα βρεις;

 

Αν εσύ μπορείς να κάνεις αυτή τη δουλειά χωρίς τρύπες και καθαιρέσεις μπράβο σου. Να μας κάνεις κανένα σεμινάριο να μάθουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, δεν χρειαζετε επιθετικοτητα. Συζητηση γινετε και θα υπαρξουν και διαφορετικες μη αρεστές απόψεις...

Καταρχήν σε προηγουμενο ΄πόστ ειχα πει ότι θα χρειαστουν τομές αλλά δεν πρέπει να ειναι ο κανονας . Εδω αυτό έχει γινει κανονας . Ο μη καταστροφικός έλεγχος εχει μεταλλαχτεί σε  καταστροφικότατο. Επειδή ενδεχομενως  δεν εμπιστευομαστε χειριστές και ποια οργανα μπορούν να δώσουν ικανοποιητικές λύσεις πάμε σε τομές . Στο μπάνιο με πλακάκι τι γίνετε , Θα αλλάξουμε και πλακάκια.

geliakos εξαρταται πόσα σημεια  για έλεγχο  μπετόν θες .

Σε υπόγειο , κλιμακοστασιο που δεν ενοχλεί πολύ - δεν εισε σε διαμέρισμα κάποιου -, καποιες εξωτερικές κολώνες χαμηλα  βολευουν.

Στα σιδερα ομως  δεν  εχει εκπτωσεις ......

Αν πρεέπι να σκαψεις στο σαλόνι θα το κάνεις .

Επίσης άλλο μεγάλα έργα και αλλο κατοικιες . Συμφωνω με Caan

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά mke με απογοητεύεις.Στην αρχή διαπίστωσα οτι όντως το κατέχεις το θέμα και εξακολουθώ να το πιστεύω,άσχετα αν αναρωτιέμαι πώς σε κορόιδεψε ο συγκεκριμένος μηχανικός που ανέφερες.Έτσι όπως τα περιγράφεις είναι σαν να έστειλες τον μηχανικό και πάνω απο τον σοβά να σου μέτρησε οπλισμούς και στο τέλος εκτέθηκες στον πελάτη διότι διαπίστωσες με τομή οτι δεν είναι αυτός.Τελικά αναρωτιέμαι ακόμα πώς διαπίστωσες οτι τα σίδερα σου δεν είναι αυτά.Πέρα απο αυτό, με ενόχλησε η τοποθέτηση σου απέναντι σε συναδέλφους που έστω ακόμα κι αν είναι ανταγωνιστές μου προσωπικά δεν έχω να προσάψω τίποτα για τη δουλειά τους, και αυτό γιατί έχουν εμπειρία ετών.Συνεπώς το όλο σκεπτικό μου περιορίζεται στο τρόπο που διάλεξες να θέσεις το θέμα σου και μάλιστα χωρίς να αναρτήσεις ούτε ένα στοιχείο. Το "διακεκριμένο μέλος" είναι απο λάθος του συστήματος , δεν έχω τίτλο στο φόρουμ, και όταν τα χώνω ή έρχομαι σε ρίξη με άτομα εδω μέσα γνωρίζουν το Ονοματεπώνυμο μου , δεν είμαστε άγνωστοι σε αντίθεση με σένα.

Επειδή έχω δεί μετρήσεις και απο τις 2 εταιρίες, σου λέω οτι 1000% έχεις πάρει τεύχος αναλυτικό και αν δεν πήρες θα μπορούσες απλά να μην πληρώσεις.Με προβλημάτισε όμως το γεγονός , οτι ενώ μεν γνωρίζεις τους εξοπλισμούς κατάφερες κατα τα λεγόμενα σου να σε κοροϊδέψουν.

Μπήκες λοιπόν στο φόρουμ, σε χώρο που υπάρχουν τουλάχιστον 5 άτομα που ασχολούνται με ΜΚΕ, εμένα βγάλε με εκτός, που σου λένε το ίδιο πράγμα και επιμένεις.Και άντε να δεχτώ οτι επιμένεις,είδες πουθενά αντιπρόταση στη κριτική σου;. Προσωπικά μου είναι άχρηστο να καθίσω να μάθω τις λειτουργίες όλων των οργάνων, όπως επίσης ξέρω οτι για να τα ξέρεις αυτά τα έχεις χρησιμοποιήσει ή τα έχεις ο ίδιος.Αν είσαι όντως μηχανικός όπως δηλώνεις, μπορείς να μου πείς σε τι έργο ζήτησες απο τον εν λόγο κύριο να πάει και να σου μετρήσει; Θέλω να ξέρω απλά πόσα στοιχεία μέτρησες και τι μέθοδο ακολούθησες, έκανες κρουσιμετρήσεις; έκανες υπέρηχο; έκανες εξόλκευση; έκανες πυρηνοληψία; ποιές ήταν οι επιλογές σου ; Αν μπορείς απάντησε μου σ'αυτά και θα συνεχίσω το σκεπτικό μου αργότερα.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα δεν ειναι ευκολο πράγμα και όπως είπε ο Caan μπορεί να βαφει χρεαιστεί όλη η περιοχή.Αν εχετε τοσο καλο μαγαζι με χρωματα μπραβο.

Μπορεί και να πετυχει παλιο ελαφρως ξεθωριασμένο  χρωμα ?  Γιατι αλλιώς δείχνουν τα νεα και αλλιώς τα παλιά . Αν ναι πρεπει να ειναι πολυ καλός

 

Επειδη το πηραμε στην πλακα...

ΝΑΙ σου ξαναλεω, το πετυχαινεις στο 100%.

Θες να στο υπογραψω κιολας?

 

Τελικα ποιο ειναι το θεμα μας?

Να βρουμε την πραγματικη κατασταση μιας κατασκευής ή να πετυχουμε την αποχρωση του σαλονιου?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ρε Λιάκο ναι δεν το σκέφτηκα ποτέ, μπάχαχαχαχαχαχα.Είναι καλό να υπάρχουν προβληματισμοί πάντως

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

mke612

 

Αν θες πραγματικα ΜΚΕ, χωρις να πειραξεις τιποτα, μπορω να σου συστησω ατομο με ενα σουπερ-ντουπερ οργανο, το οποιο εχει μονο αυτος.

Το βαζει λεει σε ενα κομβο της κατασκευης και σε 10 λεπτα εχει αποτυπωσει ολο το κτηριο.

 

Δεν κανω καθολου πλακα, μου το ειπε συναδελφος ο οποιος τον φωναξε για ΜΚΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.