Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμογές μη καταστροφικού ελέγχου


 

Recommended Posts

+1 και επειδή είσαι τρομερός......

 

το VR = COV of Resistance

msf= mean safety factor

 

και εαν έχεις CC3 κατασκευή με ελάχιστο β 4,3?

 

 

 

 

 

 

 

post-25466-0-60209500-1401728028_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 530
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τον συντελεστή ασφαλείας θεωρώντας οτι COV action effect =0.1.

Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα παραπάνω.....Τα έχουν απλοποιήσει για να μη κάθεσαι να υπολογίζεις  :mrgreen:  :mrgreen:

Edited by McRaster
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτική Λύση ACI 288

 

Υ0.10 = Υ - ΚSy  (10% defective)

 

Επίπεδα αξιοπιστίας:

 

CL1    CL2     CL3

75%    90%     95%

 

  • Για συνηθισμένες κατασκευές κατοικιών - γραφείων, CL1
  • Για μεγάλης σημασίας κτήρια CL2
  • Για πολύ σημαντικά τμήματα γεφυρών και πυρηνικών σταθμών CL3

 

 

Διαιρώ τον παραπάνω τύπο με τη μέση τιμή του δείγματος Υ και έχω Υ0.10/Υ = 1 - ΚVy, όπου Vy = CoV

 

 

Εναλλακτική μέθοδος ΑCI ( Carino 1993)

 

O Carino εφαρμόζει το ίδιο τύπο τροποποιημένο με Student t- value, με 2 επίπεδα ρίσκου 5% και 10%

 

 

Συμπέρασμα:

Ο ΑCI 288 θεωρεί κανονική κατανομή , για δείγμα ν =11 και επίπεδο 75% για συνηθισμένη κατασκευή έχω απο πίνακα Κ =1.646, το ίδιο με τα προηγούμενα.Προσοχή θα πρέπει να δοθεί στη σημαντικότητα της κατασκευής,δεν είναι δυνατόν να λαμβάνουμε το γ (συντελεστής σπουδαιότητας) για το σεισμό και σε υφιστάμενα να μην επιλέγεις επίπεδα αξιοπιστίας ανάλογα με τη σημαντικότητα του κτηρίου.Για παράδειγμα , εάν είχαμε νοσοκομείο ή δημόσιο κτήριο ύψιστης σημαντικότητας, τότε αντι του 75% θα διάλεγα 95% ή 90% .Το Κ για το ίδιο δείγμα είναι 2.275 και 2.012 αντίστοιχα.Στο ΚΑΝ.ΕΠΕ θέτουν απλά το όριο για CoV<20% με ελάχιστο αριθμό πυρήνων 3 και ποσοστό % των οριζόντιων και κατακόρυφων.

 

Επίσης δεν υπάρχει πουθενά η διόρθωση του σφάλματος ,το οποίο μεταφέρεται απο τους ΜΚΕ στη αντοχή.Για παράδειγμα, ο Ροδόπουλος έβγαλε range UPV για την αντοχή το οποίο και είναι και το πιο σωστό.Το ίδιο κάνει και ο ΕΝ13791.Ο ACI 228 (Carino) είναι ο πιο ολοκληρωμένος κανονισμός διότι θέτει:

 

  1. Επιρροή σφάλματος κατα τη μέτρηση έμμεσης μεθόδου, ΕΝ οχι
  2. Υποθέτει Lognormal κατανομή ,Ο ΕΝ13791 ΟΧΙ
  3. Θέτει επίπεδα αξιοπιστίας ανάλογα τη κατασκευή, ο ΕΝ13791 ΟΧΙ.

 

Ουσιαστικός παράγοντας που μεταβάλει την αντοχή είναι το CoV.Κατα την άποψη μου τα αποδεκτά όρια για μικρό δείγμα μετρήσεων θα πρέπει να είναι CoV (0.10 :0,15max).Αυτό σημαίνει οτι άν έχω για έστω 3 θέσεις κρουσιμέτρησης και υπερήχου CoV > 0.15 , τότε θα πρέπει να αυξήσω το δείγμα μου.Αυτό είναι προσωπική άποψη και δεν αποτελεί τεκμήριο, ο ΚΑΝ.ΕΠΕ είναι ο νόμος και αυτός έχει το πρώτο λόγο.

 

 

Υ.Γ Χρήστο να τα λάβεις υπόψη στις ΕΤΕΠ που γράφεις και τα συγκριτικά που κάνεις με Ε7 και ΜΚΕ.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Και κανονικά σε μια κατασκευή που απαρτίζεται απο πολλά δομικά στοιχεία θα πρέπει να υπολογίσω το β ( β1,β2....βν) για ν δομικά στοιχεία, το οποίο αντιστοιχεί σε P(failure δομικου στοιχείουi) και στο τέλος για ολόκληρη τη κατασκευή να υπολογίσω τη πιθανότητα αστοχίας P failure = P(F1 U F2 U......UFn).Το Pfailure ης κατασκευής θα δώσει το β existing της ίδιας.Είναι ιδιαίτερα χρήσιμο για τα δομικά στοιχεία της γέφυρας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.