Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογικά Κοινοπραξίας


Kane

Recommended Posts

Μια βοήθεια απ'τους παλαιότερους.

 

Εστω μια Κ/Ξ δυο ΜΕΕΠ με 50-50 ποσοστό σε ενα Χ έργο.

 

Θα ήθελα να μάθω τη διαδικασία περί φορολογικών και ΙΚΑ μετά την υπογραφή της σύμβασης του έργου.

 

Δηλαδή συστήνεται η ΚΞ, εκδιδεται νεο ΑΦΜ, οι αγορές γίνονται όλες στο ονομα της ΚΞ, το ΙΚΑ επίσης;

Οταν τελειώσει το έργο, τι γινεται με τη ΚΞ; διαλύεται έτσι απλά; πως μοιράζεται το κέρδος;

 

Είναι μάλλον λογιστικής(;) φύσεως, αλλά δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Οπως το λες ειναι.

Να σου πω εν ταχει μερικά πράγματα.

 

Για να υπογραψεις τη σύμβαση θα σου ζητήσει η υπηρεσία συμβόλαιο γραφικό πληρεξούσιο που θα οριζετε κοινό εκπρόσωπο της κοινοπραξίας. Αυτός θα παει να υπογράψει τη σύμβαση.

 

Με τη σύμβαση και μια σειρά χαρτιά που θα σου πει ο λογιστής ( ιδ. Συμφωνητικό, ενημερότητες, στοιχεία έδρας κτλ) πάτε στην εφορία ( νομίζω πως οι κοινοπραξίες δεν έχουν παει ακόμα στο ΓΕΜΗ, το 2012 στην εφορία είχα παει εγω) και ανοίγεται νέο ΑΦΜ, βιβλία κτλ.

 

Η κοινοπραξία αφορά μόνο το συγκεκριμένο εργο και τυχόν συμπληρωματική σύμβαση αν εισαι τυχερός! Ολα τα υλικά κόβονται στο όνομα της κοινοπραξίας, τιμολόγιο κόβει η κοινοπραξία, εισπράττει ο εκπρόσωπος της κοινοπραξίας. ΙΚΑ απογραφή κάνει η κοινοπραξία. Στο ΙΚΑ θα σου ζητήσουν τα ποσοστά συμμετοχής των μελών της κοινοπραξίας ( 50-50 που είπες)

 

Η κοινοπραξία φορολογείται αυτοτελώς. Δηλαδή σαν μια ξεχωριστή οντότητα. Τα κερδη προκυπτουν απο εσοδα μειον εξοδα και επιμεριζονται στον καθενα με βαση τα ποσοστα του ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΑΝΑΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΣΑΣ ΑΦΜ. Μετα το τέλος της χρήσης ο λογιστής θα σας δώσει μια βεβαίωση στο κάθε μέλος που θα λέει το κέρδος σας. Οταν κάνετε δήλωση Ε1 ο κάθε ένας αυτο το πόσο το βάζετε στο πεδίο που λέει αυτοτελώς φορολογημενα ποσά.

 

Η κοινοπραξία πρέπει να διαλυθεί με την οριστική παραλαβή προσμονή όντας στη ΔΟΥ το αντίστοιχο πρωτόκολλο.

 

Επίσης εχε υπόψιν οτι καθε κοινοπραξία χρεώνεται με τέλος επιτηδευματος. Πέρσι μου ΗΡΘΑΝ 4 εκαθαρριστικα για 4 κοινοπραξίες και μου έπεσε κάπως βαρύ.

 

Αυτά ως brain storming. Αν θες να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο εδώ ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

Πόσο πιο πληρέστερος να γίνεις συνάδελφε! Εύγε, όπως πάντα.

 

Αν είχες και κάποια ποσά ενδεικτικά για να έχω μια ιδέα...δηλαδή, αυτά που δε θα γλυτώσω με τίποτε, εφόσον συσταθεί μια ΚΞ

ήτοι:

α) τελος επιτηδευτος, 650ε (αν υποθέσοω πως ειναι ιδιο με τους ΕΕ)

β) συμβολαιογραφικα;

γ) λογιστική διαδικασία;

δ) κόστος διάλυσης ΚΞ;

 

Και μια ερώτηση. Με τι ποσοστό θα φορολογηθεί η ΚΞ;

 

Αυτά αγαπητέ!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για τα καλα σου λόγια.

 

Σε αυτά που ρωτάς να σου πω δυο στα γρήγορα και επιφυλασσομαι αύριο που θα πάω γραφειο να σου πω πιο συγκεκριμένα.

 

Α) Νομίζω ειναι παραπάνω για την κοινοπραξία το τέλος επιτηδευματος. Το πληρώνεις για όσα χρονια έχεις ανοιχτά βιβλία.

 

Β) Το πληρεξούσιο ειναι κάτι απλό, της τάξης των 50,00 ευρω πάνω κάτω και ανάλογα τον συμβολαίογραφο!

 

Γ) Οι λογιστές για καθε κοινοπραξία χρεώνουν σαν να έχουν έναν νέο πελάτη. Παζαρεψε μαζί του να μη σε χρεώσει το ίδιο τους μήνες που θα δουλεύεις το εργο ( και θα έχεις τιμολόγια, φόρους, ΙΚΑ κτλ) με τους μήνες μετα την περαίωση εώς την οριστική παραλαβή ( που θα ξηνεσαι και συ και ο λογιστής)

 

Δ) Η κοινοπραξία κανονικα διαλύεται μετα την οριστική παραλαβή κα εντός προθεσμίας ( δε θυμάμαι πόσο). Αν τη διαλυσεις τότε δεν έχεις έξοδα. Πας σου κάνουν έναν τυπικό έλεγχο και εισαι ΟΚ. Αν καθυστερήσεις πέραν της προθεσμίας πληρώνεις και ενα πρόστιμο ( της τάξης του πενητοευρου).

 

Ε) το 2012 οι κοινοπραξίες φορολόγηθηκαν με 25%. Τώρα δεν ξερω αν άλλαξε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μα σπύρο, κάποια στιγμή δε πρέπει να γίνει σύσταση για ένα Η/Μ; πλέον οι περισσότερες δουλειές απαιτούν δύο πτυχία.

 

Θέλω να πώ (μιας και επανέφερες το θέμα) πως αν απ'την αρχή έχεις συνυπολογίσει το κόστος της ΚΞ και το βάλεις σε αυτά που προϋποθέτεις πως θα βγάλεις, δεν υπάρχει θέμα. ΟΧι σαν εμένα που ξέχασα...και μου ρθε ταμπλάς με τα 500ε των δημοσιεύσεων στις κ***εφημερίδες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.