Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για ανελκυστήρα.


basilistoro

Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Μου έτυχε η εξής περίπτωση και θέλω την βοήθεια σας.

Ήρθε ένας πελάτης στο γραφείο και έχει κάνει το μέγα απαράδεκτο λάθος.Έχει μια 3όροφη κατοικία,στην Ο.Α δεν υπάρχει μελέτη για ανελκυστήρα και τι έκανε ο άνθρωπος?Έκοψε τις πλάκες και έβαλε ένα ανελκυστήρα,ο τεχνικός που το έκανε δεν τον ενημέρωσε στην αρχή ότι η παροχή ρεύματος που έχει δεν είναι επαρκής για την λειτουργία του.Πήγε στην ΔΕΗ να κάνει αίτηση για μεγαλύτερη τάση και δεν του δώσανε διότι η Ο.Α δεν έχει μελέτη για ανελκυστήρα.

Θέλει να κάνει τακτοποίηση και την σοφίτα του αλλά εκεί βάλανε το μηχανοστάσιο.

Τώρα,πώς μπορώ ως μηχανικός να κάνω συμπληρωματική στην άδεια?Τι κινδύνους έχω μετά(είμαι και νέος μηχανικός και δεν τα ξέρω)?Ο μηχανολόγος τι πρέπει να κάνει ώστε να κάνει την μελέτη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων συνάδελφοι

 

 

 

Υ.Γ Φοβάμαι να βάλω την υπογραφή για κάτι που δεν ξέρω τι έχει γίνει.Τι έκοψαν και τι κατασκευή κάνανε.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς θέλει αναθεώρηση της άδειας λόγω αλλαγής των αρχιτεκτονικών και προσθήκης ανελκυστήρα.

 

Θα πρέπει να γίνει στατική μελέτη από Π/Μ για την αντοχή. Πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα αφού όπως ανάφερες δεν υπήρχε τρύπα στην πλάκα αλλά έγινε από τον τεχνικό. Αν και δεν είμαι Π/Μ, υποψιάζομαι πως σε σεισμό θα υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

 

ΑΝ είναι στατικά αποδεκτή η τρύπα, τότε προχωράς με τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν κάνω μελέτη και η πολεοδομία δεχτεί την τρύπα για το ανσασέρ μετά δεν θα έχω κάποιο πρόβλημα?Εσύ ως μηχανολόγος τι μελέτη πρέπει να κάνεις στην περίπτωση αυτή?

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλές παράμετροι που πρέπει να λάβεις υπ΄όψιν για να δεις πως θα κινηθείς.

Ανάλογα με το πότε βγήκε η άδεια και αν είναι σε ισχύ ίσως χρειάζεται να κάνεις αναθεώρηση άδειας ή απλά ενημέρωση φακέλου.

 

Θα χρειαστούν τουλάχιστον νέα αρχιτεκτονικά (να φαίνεται και το φρεάτιο του ανελκυστήρα), στατικά, μελέτη ανελκυστήρα και νέα μελέτη ηλεκτρολογικών για τα κοινόχρηστα (αν είναι κοινόχρηστος ο ανελκυστήρας) ώστε να μπορέσεις να ζητήσεις από την ΔΕΗ μεγαλύτερη παροχή.

Ρώτησε κάποιον έμπειρο μηχανικό στην περιοχή σου ή στην ΥΔΟΜ για λεπτομέρειες.

 

Δυστυχώς τα "μερεμέτια" συνήθως είναι περισσότερο μπελάς παρά κερδοφόρα δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.