Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξαίρεση από κατεδάφιση μικροπαραβάσεων με Αποφ. 7587/12-2-2004


HQ7

Recommended Posts

Εχει ολοκληρώσει κάποιος τη διαδικασία εξαίρεσης μέσω ΣΥΠΟΘΑ και εάν ναι πόσο χρονοβόρο ήταν;

Κάθε μετάγγιση εμπειρίας θα είναι διαφωτιστική.

Σε σημερινή επίσκεψη πάντως στην αποκεντρωμένη διοίκηση (Μεσογείων και Παρίτση)η εικόνα ήταν απογοητευτική.Ο διευθυντής είναι πρόεδρος σε 8 περιφερειακούς τομείς και εξετάζουν 5 θέματα το μήνα ανά τομέα.Πλήρης αποδιοργάνωση.

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

για την πλήρη αποδιοργάνωση ΣΥΠΟΘΑ συμφωνώ απόλυτα

Έβρος

10 μήνες μετά πήρα απάντηση από ΣΥΠΟΘΑ και περιμένω και κανα 2 ακόμη μετά από τις 26-1-13

Τι να πω όσο μου τα θυμίζεις ..απογοητεύομαι!!! 

Link to comment
Share on other sites

Ανεξαρτητα με το αν ειναι χρονοβορα διαδικασια πρεπει να δεις εαν συμφερει απο αποψης οικονομικης να υπαχθει σε αυτη τη νομοθεσια ο ιδιοκτητης και οχι στον 4178/13 που σιγουρα θα βγαλει οικονομικοτερο προστιμο και σε συντομο χρονο κιολας.

Προφανως ομως οι παραβασεις εγιναν μετα τον Ιουλιο του 2011, ε?


edit: προσφατα, επεσε στα χερια μου φακελος Υ.Α. 7587/2004 (ΦΕΚ 372-Β’/24-2-2004) με αποφαση Νομαρχη 2 χρονια μετα την αιτηση του μηχανικου! Η δε πολεοδομια εστειλε το προστιμο στην εφορεια 3 χρονια μετα!!!!!!

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

καλά και εγώ πριν από 2 χρόνια που υπέβαλα φάκελο για εξαίρεση με τον 1512

για ένα υποστεγάκι 35τ.μ του 1975 σε ένα κω...οικισμό 

τι δε μου ζήταγαν!! ..

ακόμη και σε παραδοσιακό οικισμό να αναφερόμουν ή σε διατηρητέο κτίριο

θα μου ζητούσαν πολύ λιγότερα!!

 

στο τέλος το δήλωσα στον 4014 και ησύχασα!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ κ tzeno

ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βλέποντας κατ΄ιδίαν την κατάσταση στην αποκεντρωμένη διοίκηση,(και διαβάζοντας σε άλλο τόπικ την "περιπέτεια" του ΚΑΝΑ)) το υπέθετα ότι είναι κάπως έτσι, αλλά ευελπιστούσα ότι κάτι έχει αλλάξει.Τέλος πάντων ,την αποκλείω την διαδικασία με συνοπτικές διαδικασίες.

 

Οχι tzeno δεν είναι κάτι μετά τον Ιούλιο 2011.

Εχω σε άδεια νομιμοποιήσης μικρά τμήματα οικοδομής εντός Δ και με κωλύουν και στα υπόλοιπα.

Υπάρχει άλλος τρόπος να τα ξεπεράσω;;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως (αυτό από αναφορά σε παλιό σεμινάριο ΤΕΕ) οι Περιφερειάρχες συνεννοημένοι  μεταξύ τους απέφευγαν να υπογράψουν όμοιες περιπτώσεις και όλες κόλλαγαν   

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.