Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ξεκαθαρίζει η ιδιοκτησία για τα οικόπεδα «εξ αδιαιρέτου»


Engineer

Recommended Posts

Μου κάνει εντύπωση που δεν το ξέρει συμβολαιογράφος.Υπάρχει ήδη από τον Οκτώβριο του 2013  η "συμβολαιογραφική οπτική" των συμβολαιογράφων στο Ν4178,όπου στη σελίδα 14 παρ 2.7 αναφέρεται συγκεκριμένα σε αυτό που ρωτάς και αναφέρει -σωστά και λογικά κατ'εμέ- οτι οι κάθετες που ΘΑ γίνουν θα πρέπει να είναι όσα και τα κτίσματα που υπήρχαν στις 28/07/2011.Άρα στην περίπτωση σου (1 σπίτι και 4 επιθυμητές κάθετες) δε νομίζω οτι γίνεται.Θα έπρεπε να είναι 4 τα σπίτια στην περίπτωσή σου.Εγώ έτσι το έχω καταλάβει...

Την εν λόγω "συμβολαιογραφική οπτική" 54 θα την βρεις εδώ:
http://www.michanikos.gr/files/file/1133-%CF%83%CF%85%CE%BC%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CE%B1-54-2013-%CE%BD41782013/

 

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Νίκο σε ευχαριστώ για την απάντηση.

δηλαδή στην περίπτωση μου ,οι 4 εξ' αδιαιρέτου ιδιοκτήτες των 18 στρεμμάτων με ένα κτίριο μέσα σε αυτό & χωρίς πρόσωπο σε κοινόχρηστο χώρο,
δεν μπορούν με κανέναν τρόπο να ''χωρίσουνε'' τις ιδιοκτησίες τους;;

θα είναι αναγκαστικά μια ζωή εξ'  αδιαιρέτου  ιδιοκτήτες σε αυτό το ακίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Με τα σημερινά νομικά δεδομένα εγώ αυτό καταλαβαίνω.Τώρα αν στο μέλλον αλλάξει η νομοθεσία ή εάν σήμερα ο συμβολαιογράφος τους το αντιμετωπίζει αλλιώς... ;)

Edited by Greenick
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.