Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο Υπουργός Εργασίας προωθεί κατασχέσεις για χρέη σε ασφαλιστικά Ταμεία!


jja

Recommended Posts

Μόνο όποιος δεν έχει κανένα περιουσιακό στοιχείο μπορεί να κοιμάται ήσυχος...............

 

Eίναι το μόνο βέβαιο......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μόνο όποιος δεν έχει κανένα περιουσιακό στοιχείο μπορεί να κοιμάται ήσυχος σχετικά με τις οφειλές του στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Αυτός είμαι εγώ....Κάτι ήξεραν οι γονείς μου που δεν μου έχουν γράψει τίποτε ακόμη....Ούτε το αμάξι... :mrgreen:

 

Αλλά και πάλι, λέω ότι αν φτάσουν στο σημείο μηδέν, άλλη αντιμετώπιση θα έχει αυτός που χρωστάει και δεν μπορεί, με αυτόν που χρωστάει εσκεμμένα αλλά τα κρύβει.... Δεν μπορεί μια ζωη να τσουβαλιάζονται όλοι και όλα.....Μην επικρατεί πανικός.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά νομίζω αυτοί οι @@@@ το έχουν έτοιμο για εφαρμογή και τσεκάρουν αντιδράσεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

Μέχρι τώρα και πριν βγουν οι δύο τελευταίες ρυθμίσεις ίσχυε μια βασική ρύθμιση του τσμεδε, που συνήθως σου ζητούσε να πληρώσεις το τρέχον εξάμηνο, με έκπτωση στις προσαυξήσεις και έως 36 δόσεις..

 

Σε καμιά περίπτωση όμως, αν εξέπιπτες αυτής της ρύθμισης, δεν μπορούσες να μην ενταχθείς εκ νέου, ούτε κινδύνευες με κατασχέσεις περιουσίας!

 

Τώρα με τις δύο νέες ρυθμίσεις, την 'τελευταίας ευκαιρίας' και την 'πάγια,' άπαξ και κάνεις το λάθος και χάσεις μια δόση ή δεν πληρώσεις τις επόμενες εισφορές, αυτόματα χάνεις τις ρυθμίσεις(!), το χρέος γίνεται άμεσα απαιτητό(!) και τέλος αυτό εμπίπτει στις διατάξεις περί κατασχέσεων οφειλών του δημοσίου!!

 

Δηλαδή, εκεί που ασφαλίζουν την ιδιότητα του μηχανικού, υποτίθεται, πάνε πλέον για σπίτια και ασημικά...γιατί ή δεν εντάσσεσαι και μένεις χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη ή εντάσσεσαι, έχεις δυστοκία και μένεις και χωρίς ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και σου παίρνουν και το σπίτι...

 

Τα λέω καλά,;; έχει σκεφτεί κανείς, με οφειλές, τον παραλογισμό; Τι επιλογές πλέον σε μας, τους οφειλέτες, απομένουν;

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.....απλά δεν πληρώνεις και ησυχάζεις. Ποιος τρελλός θα μπει σε τέτοια ρύθμιση? Ασε σε λίγο που θα κοπούν οι συντάξεις των μηχανικών να δούμε από που θα τα βρούν.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, πολλοί θα μπουν σε μια τέτοια ρύθμιση , από άγνοια κυρίως..Δε θα πληρώσουν μια δόση και θα τους έρθει το κατασχετήριο...Έτσι μετατρέπουν το ΤΣΔΜΕΔΕ σε Εφορία και δεν είναι μικρή υπόθεση!


Εμείς δεν είμαστε έμποροι να μπορούμε να διακόψουμε όποτε θελήσουμε, με δική μας ευθύνη..Πληρώνουμε και μόνο που υπάρχουμε...


 


Υπάρχει σοβαρό κοινωνικό πρόβλημα πλέον να μας κάνουν Αμερική και να τρέχουμε στις ιδιωτικές περιθάλψεις και συντάξεις, με τέτοια κατάντια του ταμείου..


 


Είναι για λύπηση η κατάσταση, ειλικρινά!


Edited by copacab
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σενάριο.....Κάποιος 35άρης μένει άνεργος....Δεν έχει κάνει έναρξη ποτέ του καθότι μισθωτός πχ.....Δεν έχει λεφτά, ο καιρός περνάει τα ραβαάκια έρχονται, δουλειά δεν βρίσκει και ξαφνικά μαζεύονται 6.000+.

Τι νομίζεις ότι θα του κάνουν θα του πάρουν το σπίτι? Και αν δεν έχει θα τον βάλουν φυλακή?

 

Δεν γίνονται αυτά.....Επιμένω μα@κίες τούμπανα

 

για τηην φυλακή ναι δεν θα μπει...

 

αλλα το σπίτι θα του το πάρουν... εξάλλου έχει ξεκινήσει ήδη αυτό να γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Τελειώνει!!!!

Δεν θα μπορέσει να είναι ποτέ φορολογικά ενήμερος!

Δεν θα μπορέσει ποτέ να βρει δουλειά διότι θα πληρώνεται μέσω τραπέζης κι αυτό δεν θα είναι εφικτό!

Δεν θα μπορέσει ποτέ ν' αποκτήσει κάτι στο όνομά του!

κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.