Μετάβαση στο περιεχόμενο

ράμπες προς ισόγειο και υπόγειο κατά ΝΟΚ


geom

Recommended Posts

Στο ΝΟΚ φαίνεται πως ράμπες προς ισόγειο και υπόγειο επιτρέπονται και δε μετράνε. Φαίνεται όμως ασαφές αν οι ράμπες είναι πάντα με προδιαγραφές κλίσης ΑΜΕΑ (όπως τις ορίζουν άλλες οδηγίες, όπως το "σχεδιάζοντας για όλους").

Ερωτήσεις:

Μπορώ να έχω κλίση ράμπας προς υπόγειο ' ισόγειο μεγαλύτερης από 5%; 

Δηλαδή αν σε υπερυψωμένο ισόγειο 1.5 πάνω από έδαφος (δηλαδή 1.2 οροφή υπογείου + πλάκες + γεμίσματα) ανέβω με ράμπα για να πάρω το ασανσέρ για τους άλλους ορόφους, δε θα μετρήσει αυτή η ράμπα έστω και αν δεν έχω εναλλακτικά σκάλα για το ίδιο ανέβασμα;

Και κάτι ακραίο, μπορώ να σηκώσω 5 όροφους υπαίθρια μεταλλική ράμπα 5% κλίση δίπλα στο κτίριο αν έχω κέφι και να μη μετρήσει;

Link to comment
Share on other sites

Οι ραμπες προς υπόγειο εξαιρούνται από τη δόμηση και την κάλυψη ανεξάρτητα από την κλίση.Η 5όροφη ράμπα δεν είναι προς υπόγειο οπότε δεν ξέρω αν αντιμετωπίζεται το ίδιο από το ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

Απορία, μπορώ να κάνω ράμπα προς υπόγειο χώρο στάθμευσης κατοικίας χωρίς να είναι απο σκυρόδεμα?πχ ή χώμα ή απο χαλίκι στρωμένο και πατημένο?

Link to comment
Share on other sites

καμμία απάντηση στο ερώτημά μου; και στα υπόλοιπα; ενδιαφέρον το θέμα του υλικού της ράμπας γκαράζ.

geokasot: η ράμπα 5όροφη που  είπα εννοώ για ΑΜΕΑ, όχι γκαράζ. και οι ΑΜΕΑ δε μετράνε υποτίθεται.

αλλά τα κρίσιμα ερωτήματα είναι τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση.

@banksoboy:Δε διευκρινιζεται απο το ΝΟΚ οπότε γνώμη μου πως ναι...μπορεις.

@geom:Πιστεύω οτι δε μετράει στη δόμηση, οποιαδήποτε ράμπα.Η κλίση της αφορά τη λειτουργικότητά της.Κλίση πάνω από 5% για Α.Μ.Ε.Α. είναι πολύ δυσλειτουργική πρακτικά...Για 5 ορόφους θα χρειαστείς ράμπα 300 μέτρα.Άρα επιτρέπεται δεν επιτρέπεται...αφου δε γίνεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.