Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζαρντινιέρες στο μπαλκόνι


delorto

Recommended Posts

Διαμένω στο πρωτο οροφο ιδιόκτητου διαμερίσματος σε τριώροφο κτίριο του 1975. Ο ιδιοκτήτης του δευτέρου ορόφου εχει τοποθετήσει περιμετρικά αυτοσχέδιες τσιμεντένιες ζαρντινιέρες τύπου αχιβάδας ,κύκνων κλπ βαρέως τύπου με δέντρα  ,υπέρογκες και περίπου στα 25 τεμάχια με αποτέλεσμα να ρυπαίνουν απο τη ρυτίνη τις τεντες μου ,να προξενεί αφόρητη ηχορύπανση οταν κάθε πρωί τις μετακινεί για περιποίηση και πότισμα (με τη σχετική διάβρωση στο κούτελο της βεράντας ,καθ όσον γλύφουν τα νερά και απο κάτω ) κι οτι αλλο συνεπάγεται απο αυτά.   Θα ήθελα μια πρώτη γνώμη  απο όποιον ειναι ειδικότερος απο εμένα στο θέμα για το εάν αυτό ειναι   νόμιμο  και ασφαλές σε περίπτωση σεισμού και γενικότερα παραδεκτό απο εσας . Σημειοτέον οτι τωρα το αγόρασα αυτο το διαμέρισμα και εγκαταστάθηκα εδω με την οικογένεια μου και οταν ρώτησα τον ίδιον μου απάντησε οτι (εγώ οταν τα εχτιζα εβαλα διπλά σίδερα και υλικά για να έχω αυτες τις ζαρντινιέρες και κόψε το λαιμό σου) Παρακαλώ εαν δεν ξεφεύγω απο τους όρους και δεν σας κουράζω  βοηθήστε με την τοποθετησή σας. Σας ευχαριστω πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά στον κανονισμό της πολυκατοικίας (τι επιτρέπεται και τι όχι) και στα σχέδια της στατικής μελέτης (στις παραδοχές στατικού υπολογισμού) σχετικά με το τι φορτίο σχεδιάστηκαν τα μπαλκόνια. Λογικά θα τα έχετε όλα αφού το αγοράσατε πρόσφατα ή ο μηχανικός που έλεγξε την οικοδομή προ της αγοράς. Κατόπιν τα ξαναλέμε...

 

Σημειωτέον μόνο για να γνωρίζετε, ότι σήμερα τα μπαλκόνια σχεδιάζονται να "φέρουν" μισό τόνο ανά τετραγωνικό μέτρο εξτρά των μόνιμων φορτίων (δηλαδή πέρα της πλάκας, του δαπέδου κλπ). 

Link to comment
Share on other sites

 

Εν αρχή ευχαριστω για την άμεση ανταπόκριση σας! Ο κανονισμός μας (είναι του 1975)δεν αναφερει για μπαλκόνια, λέει ομως για γαλήνη σεβασμό καθαριότητα !!!! Ο Μηχανικός που το έλεγξε, αντεγραψε την παλιά κάτοψη με τα νεα στοιχεία για το ΔΗΜΟ και το ενεργειακό χαρτί  κι αργότερα εδωσε το ΟΚ  με τον τρόπο του. Κάτι που θέλω να τονίσω και φοβάμαι είναι οτι οι ζαρντινιέρες είναι κινητές και περίπου στα 150 kg  έκαστη . και εκτός αυτων εχει ντουλάπες με εργαλεία ,καταψύκτη ,ψησταριες κι οτι δεν χωράει μεσα . Παρεμπιπτόντως

 

θα ήθελα να ρωτήσω ποιός πρέπει να επισκευάσει τους διαβρωμένους σοβάδες  απο κάτω και γύρω γύρω;.

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι απάντηση να δώσεις  και ποιά συζήτηση να κάνεις με αυτόν που επειδή για τα πεζούλια που είχε ρίξει όταν υπηρετούσε στο στρατό ,η πατρίδα του χάρισε την μπετονιέρα και υποκαθιστώντας πολεοδομία και μηχανικούς αυτοδημιουργώντας με τα καλούπια του ,φορτώνει μια οικοδομή του 1972 με βραχόκηπους που είναι αμφίβολο αν αντέχουν οι καινούριες με τα σημερινά υλικά,και ποιός θα προστατέψει όταν σε περίπτωση σεισμού όλα αυτά γίνουν συγκρουόμενα και κατευθυνθούν στα κεφάλια των υπολοίπων που θα παρευρίσκονται στο σημείο; 

Link to comment
Share on other sites

 και υποκαθιστώντας πολεοδομία και μηχανικούς αυτοδημιουργώντας με τα καλούπια του...

Άρα δεν ήταν και τόσο καλή ιδέα να επενδύσετε σε ένα τέτοιο έργο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανέφερα ουτε το είδα σαν επένδυση ποτέ,απλά επειδή ήμουν στο ενοίκιο με την αποζημίωση της σύνταξης μου και τις οικονομίες που κατάφερα να μαζέψω  επι τούτου απο 16 χρονών , βρήκα αυτό το διαμέρισμα  για να στεγαστώ με την οικογενειά μου ,τηρώντας κάθε διαδικασία με ευλάβεια και ανάλογο κόστος. Αλλά δεν πήγα στην κουτσομπόλα της γειτονιάς να πάρω ρεπόρτο για τους συγκάτοικους και την ανισορροπία τους,ούτε περίμενα οταν σκάβοντας να κατεβάσω τη γραμμή του ηλιακού θα εύρισκα σούβλες και σκάρες μεσα στον (εξτρα οπλισμό) απο τους  πρακτικούς υπεργολάβους που πρωτοστάτησαν στην κατασκευή αυτή.Σε αυτη τη κατασκευή λοιπόν αναφέρω οτι υπάρχουν ανεγκέφαλοι που την φορτώνουν με συντριβάνια, αυτοσχέδιες  τερατώδεις γλάστρες  με δέντρα ,και για να μόνωση στη ταράτσα ρίχνουν άλλο μια στρώση  20ποντο μπετόν αφου εχουν τη μπετονιέρα εύκαιρη στα πόδια τους.Δεν μου φταίει το έργο ,αλλά οι παρενέργειες των  αυθαιρετούντων και υποδυομένων κάθε τίτλου ,θέσης και αρχής .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.