Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αλλαγής χρήσης


Recommended Posts

Καλησπέρα. Η άδεια αλλαγής χρήσης ισοδυναμεί με άδεια δόμησης? Δηλαδή, εάν ένα κτίριο το οποίο είναι νόμιμα υφιστάμενο σαν αποθήκη (σε οικισμό και με κάθετη ιδιοκτησία) και έγινε αυθαίρετη αλλαγή σε κατοικία το 2000, αλλά το κτίριο αυτό δεν απέχει τις αποστάσεις των 2,5 από το ένα όριο, άρα δεν είναι νομίμως τοποθετημένο, μπορεί να πληρώσει παράβολο και να βγάλει άδεια αλλαγής χρήσης? 

Link to comment
Share on other sites

Το τμήμα που παραβιάζει πολεοδομικά μεγέθη άρα και αποστάσεις δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί ούτε ως αλλαγή χρήσης. Αν δεν εμπίπτει σε εξαιρέσεις, μπορεί όμως να τακτοποιηθεί.

Πρέπει να εξεταστεί σε κάθε περίπτωση η υφιστάμενη κατάσταση σε σχέση με τα επιτρεπόμενα μεγέθη για τη πραγματική χρήση των χώρων προτού επιλεγεί η όποια διαδικασία τακτοποίησης - νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ, οπότε μπορεί να τακτοποιηθεί με τον νέο Νόμο 4178/13 αφού δεν εμπίπτει σε κάποια εξαίρεση του νόμου αυτού και δεν έχει βγάλει κάποια οικοδομική άδεια στο παρελθόν..

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται κάτι τέτοιο? γιατί πρόκειται για ένα ενιαίο ισόγειο κτίριο χωρίς τίποτε άλλο, μόνο τέσσερις τοίχοι και μέσα χωρίσματα. Γίνεται να το "κόψω" και να το χωρίσω από μόνη μου σε 2 τμήματα?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ, οι απόψεις διίστανται, (εξ΄ού και το "ενδεχομένως" παραπάνω).

Κατα τη συνήθη πρακτική γίνεται - δεν νομίζω άλλωστε να απαγορεύεται πουθενά.

Αλλά επειδή η ρύθμιση θα περάσει από ΥΔΟΜ (λόγω νομιμοποίησης, καλύτερα να έχεις και το οκ από εκεί προτού προχωρήσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Άδεια αλλαγής χρήσης από υπόγεια αποθήκη σε βιοτεχνικό χώρο. Γνωρίζει κανείς; Πηγαίνει με διαφορά προϋπολογισμών των δυο χρήσεων + τον προϋπολογισμό της νέας χρήσης για Η/Μ μελέτες. Σωστά; υπάρχει περίπτωση να έχω αύξηση του ΣΔ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

για άδεια αλλαγής χρήσης σε οριζόντια ιδιοκτησία, απαιτείται συναίνεση συνιδιοκτητών οικοπέδου / ιδιοκτητών άλλων Ο.Ι.;

το έχει κάνει κάποιος;

Δεν βγάζω καμινάδα, δεν προσθέτω τίποτα, δεν επεμβαίνω καθόλου στα ΚΧ, έχω ήδη τις θέσεις στάθμευσης.

thnx

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω μια αδεια για εμπορική αποθήκη.Ο ιδιοκτήτης θέλει να κλείσει ενα μέρος και νά κάνει παραγωγή ελαίων. Η αλλαγή χρήσης θα γίνει για το κομματι που θα κλείσει με γυψοσανιδα από εμπορική αποθήκη σε βιοτεχνία.

Οι μελέτες που απαιτούνται ειναι Αρχιτεκτονικά, παθητική, προφανώς τοπογραφικό και δ.κ παραμένει το ίδιο και τι Η/Μ. Κενακ δεν απαιτειται έτσι δεν ειναι;

Γενικότερα κάθε βοήθεια δεκτή γιατί πρωτη φορά κάνω κάτι ανάλογο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.