Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δεσμεύσεις καμπτικού - στρεπτοκαμπτικού λυγισμού.


 

Recommended Posts

σε στρεπτοκάμπτικό οι μηκίδες συγκρατούν όταν βρίσκονται στο θλιβόμενο πέλμα. Σε αντίθετη φόρτιση όχι γιατί το πέλμα μπορεί να εκτραπεί.

Πρόσεξε...το Χ δέν ενώνεται με την μηκίδα. Ότι είναι η μηκίδα στο μέσο είναι και στις άλλες θέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για θλιβομενο μιλαω.βεβαια το μεσα πελμα δεν προστατευεται απο εκτροπη αλλα μην τα θελουμε ολα δικα μας.μουχαχαχαχα

 

με τα χιαστι εχω απορια.δηλαδη και στις μηκιδες για να παρεχουν δεσμευση σε καμπτικο λυγισμο πρεπει να ειναι συνδεδεμενα με το ελασμα που μπαινει στην κοχλιωση στο σημειο τομης των χιαστι?

 

υπαρχει καμια φωτο ?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω αρη.απλα εκανα μπλακ...

 

καμια φωτο για το πως πρεπει να ειναι συδεδεμενες οι μηκιδες για να δεσμευουν εχεις?

Link to comment
Share on other sites

όχι

αλλά οι δυνάμεις που απαιτούνται για ευστάθεια είναι πολύ μικρές.

το κλασσικό βίδωμα με 2 κοχλίες νομίζω ότι επαρκεί...

γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

τελικα με τον λυγισμο στον ασθενη τι γινεται?

 

ειναι ολο το υψος του υποστυλοωματος εκτος και αν υπαρχει ορθοστατης στο σημειο τομης των κατακορυφων αντιανεμιων?

 

αν εχουμε 2 χιαστι καθ'υψος του υποστυλωματος τοτε τι γινεται με τις δεσμευσεις πλευρικου κατα τον ασθενη?

 

σε στρεπτοκαμπτικο δηλαδη αρη παντα παιρνεις ολο το υψος του υποστυλωματος?

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν στα σίγουρα ξέχνα αυτό με το σημείο τομής των κατ. αντιανεμίων.

Τα χιαστί δεν ενώνονται με τις μηκίδες.

 

Κατά τα άλλα είπα ότι οι απόψεις διαφέρουν

Link to comment
Share on other sites

Άλλοι λένε ότι για τον καμπτικό λυγισμό πρέπει να λαμβάνεις την απόσταση των μηκίδων.

Άλλοι ( και εγώ) την απόσταση των κεφαλοδοκών των κατακόρυφων συνδέσμων ακαμψίας. Αν δηλαδή έχεις ένα χιαστί τότε έχεις το ύψος της κολώνας. Αν έχεις διπατο χιαστί τότε έχεις 2 κεφαλοδοκούς (αν δεν ενοχλεί σε καμιά πόρτα...) και ο λυγισμός είναι ο μισός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.