Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντικατάσταση υδραυλικών κουζίνας - μπάνιου... τι υλικά να χρησιμοποιήσω;


apomei

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλα τα μέλη.

 

Γράφω για πρώτη φορά. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Θέλω να ανακαινίσω ένα μικρό διαμέρισμα 45 τ.μ. - 1973 στην επαρχία. Η χρήση του θα είναι 1 μήνας το καλοκαίρι και κανά δύο εβδομάδες το χειμώνα. Οι υδραυλικοί που μελέτησαν το χώρο μου είπαν ότι θέλουν αλλαγή τα υδραυλικά σε κουζίνα και μπάνιο... ( το διαμέριμα είναι σε άθλια κατάσταση εσωτερικά και παρατημένο αρκετά χρόνια ) Μου ανέφεραν διάφορες ποιότητες υλικών ( δυστυχώς δεν τις έχω συγκρατήσει ).

 

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει όσον αφορά τα υδραυλικά είναι να είναι λειτουργικά και κατάλληλα για την υγεία ( στο τελευταίο κανένας δεν μου έδωσε σαφή απάντηση όσον αφορά το κάθε υλικό )

 

Εννοείται ότι αντιμετώπισα και διάφορετικά κόστη ανάλογα με τα υλικά που μου πρότειναν... το πακέτο ( περιλαμβάνει το πέρασμα των σωλήνων από το πάτωμα - όχι τα μερεμέτια ) κυμαίνεται από 500 εώς 850 ευρώ ανάλογα τα υλικά.

 

Τι υλικά να προτιμήσω με δεδομένο ότι δεν θα είναι ένα διαμέρισμα μόνιμης κατοικίας ;

Το κόστος πως σας ακούγεται; εμένα υπερβολικό....

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

πιστοποιηση για ποσιμο νερο αποσο ξερω εχουν οι ΠΟΛΥΣΤΡΩΜΑΤΙΚΕΣ....

ειδικα για εξοχικα θεωρω οτι δεν ειναι σωστη επιλογη ο χαλκος γιατι σε περιπτωση που ειναι κενος  δημιουργει οξειδωση με τις γνωστες δηλητηριασεις....

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικά υλικά, εύκολα στην εγκατάσταση, με πιστοποιητικά για πόσιμο νερό πολυστρωματική σωλήνα και σωλήνα πολυπροπυλενίου (PPR).

Link to comment
Share on other sites

γιατι για χρονια ηταν νο1 επιλογη ως προς ποιοτητα και διαρκεια ζωης , εχει ευκολη σχετικα εγκατασταση σε δυσκολα σημεια (κανει καμπυλες, εχει συνδετικα που ειναι ελαχιστα χοντροτερα απο τη σωληνα και γενικα με καλαι , κοφτη και φλογιστρο του δινεις οτι σχημα θελεις).

 

τα τελευταια 15 χρονια ομως (και ακομα περισσοτερο τα τελευταια 5) οι πλαστικες (πολυαιθυλενιο) και πολυστρωματικες (πολυαιθυλενιο/αλουμινιο/πολυαιθυλενιο) εχουν πολυ καλες επιδοσεις εκει που υστερουσαν εναντι του χαλκου (ζεστο νερο και καλοριφερ) αφου αντεχουν σε θερμοκρασιες μεχρι 95 (πολυστρωματικες, 75 το πολυαιθυλενιο) και σιγουρα μιαμιση φορα την πιεση του δικτυου σε αυτη τη θερμοκρασια.

επιπλεον αν δεν τις βλεπει ο ηλιος η ζωη τους ξεπερναει την 50ετια (ωστοσο αυτο δεν ειναι επιβεβαιωμενο οπως με τον χαλκο που τον δουλευουν απο τους προηγουμενους αιωνες). 

 

ετσι λοιπον οι παραδοσιακοι υδραυλικοι δεν αλλαζουν ευκολα συνηθειες και να φυγουν απο το χαλκο που δουλευουν δεκαετιες.

Link to comment
Share on other sites

γιατι για χρονια ηταν νο1 επιλογη ως προς ποιοτητα και διαρκεια ζωης , εχει ευκολη σχετικα εγκατασταση σε δυσκολα σημεια (κανει καμπυλες, εχει συνδετικα που ειναι ελαχιστα χοντροτερα απο τη σωληνα και γενικα με καλαι , κοφτη και φλογιστρο του δινεις οτι σχημα θελεις).

 

τα τελευταια 15 χρονια ομως (και ακομα περισσοτερο τα τελευταια 5) οι πλαστικες (πολυαιθυλενιο) και πολυστρωματικες (πολυαιθυλενιο/αλουμινιο/πολυαιθυλενιο) εχουν πολυ καλες επιδοσεις εκει που υστερουσαν εναντι του χαλκου (ζεστο νερο και καλοριφερ) αφου αντεχουν σε θερμοκρασιες μεχρι 95 (πολυστρωματικες, 75 το πολυαιθυλενιο) και σιγουρα μιαμιση φορα την πιεση του δικτυου σε αυτη τη θερμοκρασια.

επιπλεον αν δεν τις βλεπει ο ηλιος η ζωη τους ξεπερναει την 50ετια (ωστοσο αυτο δεν ειναι επιβεβαιωμενο οπως με τον χαλκο που τον δουλευουν απο τους προηγουμενους αιωνες). 

 

ετσι λοιπον οι παραδοσιακοι υδραυλικοι δεν αλλαζουν ευκολα συνηθειες και να φυγουν απο το χαλκο που δουλευουν δεκαετιες.

 

Για να συνοψίσω οι υδραυλικοι μου ζήτησαν 800 με ακριβά υλικά και 500 για χρήση χαλκού... επειδή το διαμέρισμα δεν θα είναι κύρια κατοικία τι προτείνετε να επιλέξω;... ο χαλκός τελικά είναι υγιές...; με δεδομένο ότι χρησιμοποιείται δεκαετίες; και δηστυχώς τα χρήματα δεν περισσεύουν αλλά εκπτωσεις στην υγεία μου δεν θέλω να κάνω.

 

Ευχαριστώ

Edited by apomei
Link to comment
Share on other sites

οι πολυστρωματικες εχουν ακριβοτερα συνδετικα και ειδικα τμχ και χρειαζονται λιγη περισσοτερη εργασια.....

ο χαλκος εχει λιγοτερη εργασια αλλα ειναι ακριβοτερο υλικο (ειναι μεχρι και στο χρηματιστηριο υλικων)

 

επισης οι πολυστρωματικες εχουν μεγαλη διαφορα στην τιμη αναλογα την ΜΑΡΚΑ.....υπαρχει ακριβη γερμανικη, φθηνοτερη ιταλικη , φθηνη ελληνικη ΚΑΛΗ...

 

αν εισαι σε περιοχη που δεν θα πινεις νερο.....ΧΑΛΚΟ...

αν θελεις να πινεις πολυστρωματικη....

 

φυσικα ειναι και θεμα συνηθειας........και τι δουλευει ο καθε υδραυλικος.....πχ εγω εχω τιμες συνηθως πιο ακριβες με χαλκο....και με συγκριση την ακριβη γερμανικη πολυστρωματικη.......αλλα αν δεν την δουλευει καθολου ο υδραυλικος την πολυστρωματικη συνηθως την χτυπα

 

και ειναι θεμα συνηθειας ΠΕΛΑΤΗ

Link to comment
Share on other sites

45τμ χωρις θερμανση , δηλαδη ενα μπανιο και μια κουζινα, δηλαδη 5 κρυες γραμμες (νητπηρας, μπανιερα, καζανακι, νεροχυτης, θερμοσιφωνας) και 3 ζεστες (νηπτηρας,μπανιερα,νεροχυτης) , δηλαδη εξαρτηματα των 90 ευρω (7 Ταφ απο 4 ευρω, 10 ρακορ απο 1,5, 10 διακοπτακια απο 4,5)με το ζορι και 20 μετρα σωληνα αντε σπαταλα 120 ευρω υλικα σε πολυστρωματικη (την ιταλικη πχ που ειναι μια χαρα) δυσκολευομαι να σκεφτω γιατι ο χαλκος βγαινει φθηνοτερος (οπου τα διακοπτακια παλι τα πληρωνεις, αρα η διαφορα ειναι στα ταφ 10χ 0,7 , τα ρακορ απο 3 ευρω η μαστοι για πιο φθηνα απο 1) οταν η σωληνα εχει 3πλασιο κοστος ανα μετρο. 

 

κατι δε μου καθεται καλα (η τα βγαζω λαθος) αλλα για τετοιο εργο δεν πιστευω οτι τα υλικα μπορουν να κανουν τα 500 σε 800.

 

οι αποχετευσεις παλι ειναι και στις δυο περιπτωσεις ιδιες (φανταζομαι περιλαμβανονται, δεν μπορω να φανταστω οτι αλλαζουν παροχες και αφηνουν αποχετευσεις που γενικα ρημαζουν πιο ευκολα)

 

το 500 παντως δεν νομιζω οτι εινια ουτε πολυ ουτε λιγο απλα μου κανει μεγαλη εντυπωση το 800 για πολυστρωματικη (οποτε τιενω προς το παραδειγμα του akius, οτι επειδη ο υδραυλικος δεν γουσταρει πολυστρωματικη τη βαραει στο κεφαλι. (ενδεχομενως γιατι θελει και λιγη υπομονη η συνδεση , να βαλεις σαπουνι να γλυστραει για να μη σου τρωει τα λαστιχακια κλπ ενω με το χαλκο ακομα και αν δεν μπει μεσα στη φωλια οσο χρειαζεται το πλακωνεις στο καλαι και σφραγιζει))

Link to comment
Share on other sites

Θα πινεις νερο απο τη βρυση ή οχι?

NAI!!! αν και νομίζω ότι αυτό ρυθμίζεται με εμφιαλομένο νερό... απλά θα ήθελα να είναι ΚΑΙ πόσιμο το νερό.

Edited by apomei
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.