Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποπληρωμή IKA για ρευματοδότηση και υδροδότηση


Recommended Posts

Θα ηθελα να ρωτησω καποιον που γνωριζει σχετικα με ένα θεμα

Η περιπτωση είναι ότι υπαρχει μια δυώροφη κατοικια που εχει γινει ο 2ος οροφος πριν 30χρονια και τωρα οι ιδιοκτητες θελουν να φτιαξουν και τον 1ο οροφο.

Ολες οι εργασιες θα γινουν χωρις ΙΚΑ.

Θα υπαρχει προβλημα για την παροχη ρευματος από ΔΕΗ και Νερου; Γενικα τι θα πρεπει να κανω για γινει η αποπεράτωση χωρις τετοιες διαδικασιες;

Παρακαλω μια βοηθεια.

(Ρωτησα και σε παλιους μηχανικου και ειναι μπερδεμα το ολο πραγμα σε σημειο που να μην γνωρίζυν και οι ιδιοι!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν.Μία τέτοια περίπτωση είχα αντιμετωπίσει κι εγώ.

Είναι ένα γενικό μπέρδεμα.Κανονικά έπρεπε με την αποπεράτωση του φέροντος οργανισμού στον 1ο όροφο να είχε γίνει η αίτηση στη ΔΕΗ μέσα στην τετραετία ισχύος της οικοδομικής αδείας.

Πάντως υπάρχει τρόπος να ξεμπλέξεις.Εγώ απευθύνθηκα στην Πολεοδομία της περιοχής μου και με το κατάλληλο άτομο το θέμα μου επιλύθηκε...Κάνε κι εσύ το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Δεν μου έχει κάτι παρόμοιο, αλλά δε γνωρίζω πως θα μπορούσαν οι οικοδομικές εργασίες αποπεράτωσης του ισογείου θα γίνουν χωρίς ΙΚΑ. Αν εννοείς πως θα τις κάνουν παράνομα, τότε πρέπει να ακολουθήσουν πλάγια οδό σε πολεοδομία ή ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Απλα βλεπω εξω οικοδομες που εχουν γίνει ολοι οι οροφοι στον σκελετο και φτιαγμενος για κατοικια μονο ο ένας. Οταν θα γινουν και οι αλλοι πχ μετα απο 10 χρόνια θα πρεπει να πληρωσεις όλο το ΙΚΑ.

Δεν υπαρχει η δυνατοτητα να δειξει οτι εχουν γινει μερικες εργασιες σταδιακα και τωρα εισαι στο τελευταιο σταδιο οποτε να πληρωσεις μονο σε αυτο το ΙΚΑ για να πάρεις ρευμα;

Link to comment
Share on other sites

Αφού ανοίχθηκε κατάσταση στο ΙΚΑ, θα έπρεπε όταν γίνονταν αυτές οι υποτιθέμενες εργασίες να μπαίνουν και τα ανάλογα ένσημα. 5 τον μήνα, 5. Οσαν ήταν.

Ετσι σήμερα θα φαίνονταν στην καρτέλα ότι λείπουν τα πραγματικά ένσημα.

 

Αλλά τι σχέση έχει το ΙΚΑ με την διαδικασία ρευματοδότησης?

 

Στο ΕΚΟ (που ελέγχει η εφορία) δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις τις ασφαλιστικές εισφορές. Τις βάζουμε όταν χρησιμοποιούμε την δυνατότητα του 20% που μας δίνει.

 

Από πολεοδομία τώρα, εφόσον έδωσε βεβαίωση για να ρευματοδοτηθεί ο τελυταίος όροφος, άρα ταυτόχρονα έχει βεβαιώσει ότι ο φέρων οργανισμός είναι περατωμένος, άρα η άδεια δεν έχει ημερομηνία λήξης. Αρα θα σου δώσουν βεβαίωση για την σύνδεση με δίκτυα. (όπου λέω βεβαίωση εννοώ την θεώρηση του φύλλου της άδειας)

 

Αρα φίλε μου, νομίζω πως δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με την ρευματοδότηση.

 

Από το ΙΚΑ θα έχεις, όταν θα πρέπει να κλείσουν τον φάκελο του έργου.

Link to comment
Share on other sites

Για το εκκο ομως πρεπει να εχω βαλει στο ΙΚΑ ενσημα για να μπορω να παω στην εφορια.

Στο ΙΚΑ δεν εχουν καν την καρτέλα του σπιτι που ειχε ανοιχτει πριν 25χρόνια. Τα έχουν χασει. Οποτε τι κανω για να μην πληρωσω 14000ε στο ΙΚΑ και να μπορω να παρω ρευμα. (τι να δείξω στην εφορία;)

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμα αλλα μπορει και να κάνω λαθος στην διαδικασία.

Για να παρεις ρευμα απο ΔΕΗ θα πρεπει να πας πρωτα στην εφορία..σωστά;θα εχεις μαζι σου τιμολόγια για της εργασίες που έγιναν καθως και την οικοδομικη αδεια.Και αυτα τα τιμολόγια θα πρεπει να ειναι ισα με το εκκο. Συμφωνα με το εκκο δεν βγαινουν και σε καθε τμημα της οικοδομής τι ενσημα θα πληρωσεις;

Πριν θα πρεπει να έχεις περάσει απο το ΙΚΑ και να παρεις βεβαιωση οτι εχεις πληρωσει τα ενσημα των εργατών. Αλλιως μετα στην εφορια δεν θα σου δωσουν χαρτι για την ΔΕΗ...σωστά;

 

Για να ξεκινήσει η διαδικασία ηλεκτροδότησης για ένα ακίνητο θα πρέπει, σε πρώτη φάση, να υποβάλλετε στο τοπικό γραφείο της ΔΕΗ, τα εξής δικαιολογητικά:

1. Αίτηση ηλεκτροδότησης (έντυπο ΔΕΗ).

2. Επικυρωμένο, ως προς το γνήσιο, Φωτοαντίγραφο Πολεοδομικού Εγγράφου.

3. Δήλωση του Μηχανικού σας για τον όγκο σε κυβικά μέτρα του ακινήτου.

4. Τοπογραφικό και κάτοψη ισογείου, εάν η ηλεκτροδότηση αφορά περισσότερες από τρεις παροχές.

 

Αργότερα, για την ηλεκτροδότηση, θα πρέπει να προσκομίσετε, μετά από ειδοποίηση από τη ΔΕΗ:

1. Επικυρωμένο αντίγραφο της οικοδομικής άδειας με την σφραγίδα της Πολεοδομικής Υπηρεσίας που θα αναφέρεται στην οριστική ηλεκτροδότηση του ακινήτου.

2. Υπεύθυνη Δήλωση του εγκαταστάτη ηλεκτρολόγου που έκανε την εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση.

3. Βεβαίωση από την αρμόδια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (ΔΟΥ-πρώην Οικ. Εφορία) ότι έχουν κατατεθεί πίνακες επιτηδευματιών, για το ακίνητο.

4. Σε ειδικές περιπτώσεις ηλεκτροδοτήσεων που αντιμετωπίζονται με ιδιαίτερο τρόπο (συγχωνεύσεις μετρητών, νέες παροχές από διαχωρισμό, εργοταξιακές παροχές, προσωρινές, βιομηχανικές - βιοτεχνικές, αγροτικών εκμεταλλεύσεων, φωτισμού οδών κ.λπ.), μπορεί να ζητηθούν πρόσθετα δικαιολογητικά. Στις περιπτώσεις αυτές θα πρέπει να απευθυνθείτε στα τοπικά καταστήματα της ΔΕΗ ή να τηλεφωνήσετε στο 10500 για περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμα αλλα μπορει και να κάνω λαθος στην διαδικασία.

Για να παρεις ρευμα απο ΔΕΗ θα πρεπει να πας πρωτα στην εφορία..σωστά;θα εχεις μαζι σου τιμολόγια για της εργασίες που έγιναν καθως και την οικοδομικη αδεια.Και αυτα τα τιμολόγια θα πρεπει να ειναι ισα με το εκκο. Συμφωνα με το εκκο δεν βγαινουν και σε καθε τμημα της οικοδομής τι ενσημα θα πληρωσεις;

Πριν θα πρεπει να έχεις περάσει απο το ΙΚΑ και να παρεις βεβαιωση οτι εχεις πληρωσει τα ενσημα των εργατών. Αλλιως μετα στην εφορια δεν θα σου δωσουν χαρτι για την ΔΕΗ...σωστά;

 

Αυτό που περιγράφεις πρώτη φορά το ακούω.

Τα ένσημα βγαίνουν από τον πίνακα σύμφωνα με τα τετραγωνικά.

Βεβαίωση του ΙΚΑ από την εφορία δεν ζητήθηκε ποτέ.

Και γιατί να ζητηθεί?

Καταρχήν στον τελικό πίνακα του ΕΚΚΟ δεν έχεις δικαίωμα να βάλεις όλα τα χρήματα που έχεις δώσει για το ΙΚΑ. Ενα ποσοστό μέχρι το 20% του ΕΚΚΟ μπορείς να βάλεις.

Κακώς φίλε μου μπερδεύεσαι με το ΙΚΑ.

Δεν έχει καμμία σχέση με την ρευματοδότηση.

 

Δηλαδή αν θέλεις να δώσεις ρεύμα μόνο στο ισόγειο κατάστημα μιας πολυκατοικίας, πρέπει να πάρεις βεβαίωση από το ΙΚΑ ότι δεν οφείλεις ΙΚΑ?

Αφου η οικοδομή δεν έχει περατωθεί ακόμα, άρα οφείλεις.

Ή ξέρει η εφορία πόσο ποσοστό ΙΚΑ αναλογεί στο κατάστημα, ή μήπως ξέρει το ΙΚΑ :lol: :lol:

 

Δεν ξέρω, αν έχουν αλλάξει τα πράγματα το τελευταίο 6μηνο, μπορεί να κάνω και λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.