Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποπληρωμή IKA για ρευματοδότηση και υδροδότηση


Recommended Posts

Μαλλον δικιο έχεις. Καπου εχω μπερδευτει.

ΟΚ, εστω οτι εχω ενα κτιριο με 3διαμερισματα. Το 1980 εκανα το 1ο διαμερισμα και πηρα ρευμα. Πληρωσα ενσημα τοτε.(Οταν πηγα στο ΙΚΑ και ρωτηση για τα ενσημα του 1ουδιαμερισματος δεν υπηρχε καν καρτελα,απο τοτε,χαθηκε!)

Τωρα κανω το 2ο διαμερισμα και παιρνω ρευμα όπως λες. Ομως δεν κανω εναρξη στο ιΚΑ για τα ενσημα.

Μου λες οτι θα παρω ρευμα.

Τοτε γιατι μου λενε ολοι οτι θα εχω προβλημα με το ΙΚΑ; Ισως οταν κανω και το 3ο διαμερισμα και γινει η αποπεράτωση του, να εχω προβλημα και να μου βαλουν να πληρωσω όλα τα ενσημα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστά σου λένε όλοι ότι θα έχεις πρόβλημα με το ΙΚΑ.

Οχι όμως για την ρευματοδότηση.

Αλλά γιατί θα οφείλεις εισφορές στο ΙΚΑ.

 

Α και κάτι άλλο.

Πήγες στο ΙΚΑ με τον ΑΜΟΕ του αρχικού έργου, του 1980, και σου είπαν ότι δεν υπάρχει φάκελος με αυτόν τον ΑΜΟΕ? (διότι σίγουρα δεν θα υπάρχει φάκελος για ένα μόνο διαμέρισμα) Και η απάντηση ήταν εγράφως?

Αν δεν γνωρίζεις τον ΑΜΟΕ, μπορείς με το όνομα του ιδιοκτήτη στον οποίο εκδόθηκε η οικοδομική άδεια και την χρονιά έκδοσης της, να τον βρεις από τα αρχεία του ΙΚΑ. Τουλάχιστον αυτό το αρχείο δεν θα χάθηκε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σωστά σου λένε όλοι ότι θα έχεις πρόβλημα με το ΙΚΑ.

Οχι όμως για την ρευματοδότηση.

Αλλά γιατί θα οφείλεις εισφορές στο ΙΚΑ.

.

 

Ναι.οκ. Λοιπον πες οτι φτιαχνω εγω το κτιριο.Ολο.Ολα τα διαμερίσματα.Παω και παίρνω ρεύμα για όλα τα διαμερίσματα.Μεχρι εδω καλα;Θα οφείλω στο ΙΚΑ.Πως θα με πάρει χαμπαρι το ΙΚΑ για να μου τα ζητήσει τα χρωστούμενα;Εκτος και αν γίνει καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κατι αντιστοιχο θελω να ρωτησω και γω.Διωροφη οικοδομη που αποπερατωθηκε πριν το '80.Ο ιδιοκτητης ειχε αφησει ενα διαμερισμα αδιαμορφωτο και τωρα το ολοκληρωσε.Στην εφορια το δηλωνε ημιτελες και τωρα θελει να παρει ρευμα(ολα τα υπολοιπα διαμερισματα εχουν ηλεκτροδοτηθει).Την κατασταση του ΙΚΑ προφανως δεν την εχει για να δει τι εκκρεμοτητες υπαρχουν.

Τι πρεπει να κανει?Να μην ανακατευτει καθολου με την καρτελα του εργου στο ΙΚΑ?Για την εφορια τι θα χρειαστει?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και πέρασε καιρός για απάντηση.....Δυστυχώς θα πρέπει να πάρει χαρτί απο το ικα οτι εχει τελειώσει πριν το 93 η κατασκευήγ και δεν χρωστά κατι....οπότε υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Στην 15ετία, νομιζω, το ΙΚΑ κλείνει τους ανοιχτούς του φακέλους. Οπότε τότε κάνει αυτοψία.

 

Είναι νωρίτερα από 15ετία. Αν υπολογίζω σωστά είναι περίπου 8-10 χρόνια, όπου το ΙΚΑ σου στέλνει χαρτί ότι δεν έχεις κλείσει το φάκελο και σου βάζει πρόστημο.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγώ , κάναμε προσθήκη ορόφου και η άδεια οικοδομής είναι του 1986 , θα κατασκευάζαμε 2 διαμερίσματα , επειδή οικονομικών δυσκολιών σταματήσαμε στα μπετά και τελικά το 1999 τελειώσαμε το ένα διαμέρισμα , όταν πήγαμε στο ΙΚΑ να πάρουμε ένα χαρτί ότι χρωστάμε μας είπαν ότι οφείλουμε ένα ποσό , εμείς το πληρώσαμε , πήραμε το χαρτί ότι δεν χρωστάμε και το δώσαμε εφορία και να μην πολυλογώ , όλα μια χαρά ...

Φέτος τελειώσαμε και το δεύτερο διαμέρισμα και πήγαμε να ξαναπάρουμε ένα χαρτί απο το ΙΚΑ ότι δεν χρωστάμε , και στο φάκελο μας δεν έχει περαστεί τιποτα και μας κάνουν ότι χρωστάμε ενώ εμείς τα έχουμε πληρώσει, και μας ζητάνε να φωνάξουμε ένα μηχανικό να κάνει επιμέτρηση και κάτι τέτοια .... τι μπορώ να κάνω τώρα? έχουμε πληρώσει το 1999 αλλά αυτοί δεν έχουν τίποτα στο φάκελο, αποδείξεις έχω αλλά μας λένε ότι σημασία ότι δεν έχει τίποτα ο φάκελος , φανταστείτε ούτε την άδεια δεν ειχαν....Πως μπορώ να πάρω τώρα ρεύμα ? Μπορώ να πάω στη ΔΕΗ να τους ζητήσω τα δικαιολογητικά του πρώτου διαμερίσματος που έχει μέσα το χαρτί που λέει ότι δεν χρωστάμε στο ΙΚΑ? τι μπορώ να κάνω με το ανίκανο ΙΚΑ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις έγγραφο ερώτημα στο ΙΚΑ, καταθέτοντας και τα παραστατικά που έχεις (μαζί και αυτό από την ΔΕΗ αν μπορέσεις να το πάρεις) και περιμένεις την εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.