Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιτηρητής έντασης


aris92

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω λίγο καιρό που άρχισα να ασχολούμαι με τα ρελέ και γι αυτό το λόγο έχω κάποιες απορίες τις οποίες ελπίζω να μου τις λύσετε :)

Υπάρχει η δυνατότητα σε ένα ρελέ για επαφές που είναι NO όταν διαρρέεται από μια συγκεκριμένη ένταση να κλείνει η μια ενώ οι υπόλοιπες να παραμένουν ανοιχτές. Στη συνέχεια για μια μεγαλύτερη ένταση να παραμένει κλειστή η πρώτη επαφή αλλά να κλείνει και η δεύτερη ενώ η τρίτη να παραμένει ανοιχτή. Στη συνέχεια για ακόμη μεγαλύτερη ένταση να κλείσει κ η τρίτη και ομοίως.

Edited by aris92
Link to comment
Share on other sites

Πάρε μια ιδέα από εδώ

 

Κάνε έναν κόπο να συμπληρώσεις την ειδικότητα στο προφίλ σου όπως ζητούν οι κανόνες συμμετοχής.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Το είδα αλλά δεν κατάλαβα πολλά :P

Εκεί που λέει Επιτηρούμενα επίπεδα έχει διάφορες επιλογές. Υπάρχουν ταυτόχρονα και οι 3 πχ δυνατότητες ή εγώ επιλέγω μια μόνο από αυτές?

Επίσης για κάποια επίπεδα ρεύματος συμπίπτουν δηλαδή έχει

Επιτηρούμενα επίπεδα

2 - 20 A ή

5 - 50 A ή

10 - 100 A

'Όταν έχω ένα ρεύμα ας πούμε 15Α τότε τι συμβαίνει. Ή αν έχω 30Α τότε η επαφή μου ΝΟ που ήταν κλειστή ανοίγει?

 

Link to comment
Share on other sites

Στο link που έδωσα υπάρχουν και τα specifications. Δες πχ αυτό και λογικά θα λυθούν οι απορίες σου.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικα αυτά που βλέπεις δεν είναι με την αυστηρή έννοια του όρου ρελέ, άσχετα αν ονομάζονται καταχρηστικά έτσι...

Αυτά είναι ελεγκτές-επιτηρητές  ρεύματος που κάτω από ορισμένες συνθήκες οδηγούν ένα ρελέ που περιέχεται μέσα στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω λίγο καιρό που άρχισα να ασχολούμαι με τα ρελέ και γι αυτό το λόγο έχω κάποιες απορίες τις οποίες ελπίζω να μου τις λύσετε :)

Υπάρχει η δυνατότητα σε ένα ρελέ για επαφές που είναι NO όταν διαρρέεται από μια συγκεκριμένη ένταση να κλείνει η μια ενώ οι υπόλοιπες να παραμένουν ανοιχτές. Στη συνέχεια για μια μεγαλύτερη ένταση να παραμένει κλειστή η πρώτη επαφή αλλά να κλείνει και η δεύτερη ενώ η τρίτη να παραμένει ανοιχτή. Στη συνέχεια για ακόμη μεγαλύτερη ένταση να κλείσει κ η τρίτη και ομοίως.

 

οχι.Ενα ρελε με συγκεκριμενες επαφες-πολους θα λειτουργουν παντα μα παντα το ιδιο,θα νοιγουν η θα κλεινουν ολες το ιδιο.Αν θες να κανεις αυτο που ζητας θα πας σε αυτοματισμο με δυο η περισοτερα ρελε ή σε καποιο plc με αναλογικη εισοδο ωστε να ειναι πληρως ρυθμιζομενο.Αυτα που δειχνεις ειναι μονο για να δωσεις ΜΙΑ τιμη ,οποτε φαντασου οτι θες οσες τιμες τοσους επιτηρητες.

Για τη χρηση τα θες ακριβως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.