Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπαταρίες Sunlight


lepsi

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Είμαι στη φάση επιλογής μπαταρίας για αυτόνομο φ/β συστημα όπου θα χρησιμοποιηθούν

2βολτα στοιχεία τύπου Gel.Έχω καταλήξει σε 2 μπαταρίες, η μια είναι η  PVV 660 της ΒΑΕ την οποία 

έχω δουλέψει και γνωρίζω και η άλλη είναι η 6 ΟPzV 420 της Sunlight η οποία στην ίδια τιμή

μου δίνει περίπου 50Ah παραπάνω.

Το θέμα μου είναι οτι την Sunlight δεν την έχω δουλέψει ποτε και θα ήθελα να μου

πει κάποιος συνάδελφος που τις γνωρίζει το κατα πόσο είναι αξιόπιστες σε βάθος

χρόνου, αν βγάζουν προβλήματα και γενικα για την ποιότητα της συγκεκριμένης μπαταρίας.

Edited by lepsi
Link to comment
Share on other sites

Οι μπαταρίες που αναφέρεσαι είναι πολύ καλές και αξιόπιστες σε ότι αφορά στα χαρακτηριστικά που ανακοινώνουν οι κατασκευαστές τους.

Είναι όμως μπαταρίες κλειστού τύπου που δεν χρειάζονται συμπλήρωμα νερού περιοδικά αλλά δεν επιδέχονται και φόρτιση εξισορρόπησης που μπορεί να προλάβει πολλά προβλήματα μακροπρόθεσμα.

Αν το επιτρέπει ο χώρος εγκατάστασης, με μπαταρίες ανοιχτού τύπου είναι σχεδόν σίγουρο ότι αγοράζεις ακόμη περισσότερη χωρητικότητα ή/και αντοχή σε κύκλους/διάρκεια ζωής.

Edited by genesis
Link to comment
Share on other sites

    Την 6 ΟPzV 600 την έχω χρησιμοποιήσει εγώ σε ένα αυτόνομο. Είναι καλή αλλά ύστερα από τρία χρόνια διαρκούς λειτουργίας βλέπω ότι έχει αποκτήσει το φαινόμενο "Μνήμης". Δηλαδή ενώ φαίνεται φορτισμένη στο 100% μετά από ένα χρονικό διάστημα με "άλφα" φορτίο και "βήτα" ρυθμό φόρτισης - μετρημένα όλα πολύ καλά και από μένα και από τον inverter - περιμένω την χωρητικότητα της συστοιχίας να είναι πχ στο 65% και η πραγματική είναι γύρω στο 40%.

    Στην αρχή όμως δεν ήταν έτσι. Η φόρτιση "σκότωνε" και η συστοιχία 12 δίβολτων στα 24 V κράταγε πολύ καλά τα επίπεδα ενέργειας στο συγκεκριμένο εξοχικό σπίτι.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.