Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υγραέριο-Πυροσβεστική


nondaspan

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

Μετά από πολύ καιρό, έτυχε να ασχοληθώ με την άδεια καταστήματος (ψητοπωλείο) ενός φίλου και να χρειάζεται να υποβάλλω φάκελο στην Πυροσβεστική.

 

Ψάχνοντας να δω τι γίνεται μετά από κοντά 5 χρόνια που είχα να ασχοληθώ σχετικά, βρήκα ως ¨σκοτεινά σημεία¨ για την εγκατάσταση υγραερίου του καταστήματος, την Τεχνική Έκθεση/Παράρτημα/Υπόμνημα Υγραερίου (καταργήθηκε η συμπληρωματική?!) και την Τεχνική Περιγραφή (μόνιμου συστήματος) Ανιχνευτή Εκρηκτικών Μειγμάτων (υγραέριο-προπάνιο) με ηλεκτροβάνα (?!).....

 

Αντιλαμβάνομαι, ότι καλό θα ήταν να μας τα έδινε ο εγκαταστάτης, άλλα όπως -σίγουρα- όλοι πολύ καλά γνωρίζουμε, υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις που ...τρέχα-γύρευε!!!

 

Μήπως έχει κανείς κάποιο πρότυπο-υπόδειγμα, ώστε να ¨πατήσω¨ και να "φτιάξω" τα απαιτούμενα?! 

(Χάρη πάω να κάνω και ¨έμπλεξα¨ ....! Καλώς ή κακώς δεν πολυασχολούμαι με το αντικείμενο και φυσικά δεν έχω ξανααντιμετωπίσει τέτοια περίπτωση)

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

το υπόμνημα υγραερίυ είναι η συμπληρωματική με άλλο τίτλο ή ενσωματομένη στο τεύχος της κύριας μελέτης....ανάλογα την πυροσβεστική, οπότε με το ένα ξέμπλεξες.

 

Για τον ανιχνευτή δεν χρειάζεται ηλεκτροβάνα και τεχνική περιγραφή πρέπει να υπάρχει στα downloads αν θυμάμαι καλά.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κοίταζα τη συμπληρωματική...

 

για μία απλή γκριλιέρα χρειάζεται να γίνει; ο πολιτικός μηχανικός μου είπε (δεν ξέρω από που ορμώμενος) ότι δεν χρειάζεται όταν έχεις μόνο μια συσκευή. Ισχύει;

 

Αν όχι, τι πρακτικά χρειάζεται διότι μου φαίνεται κάπως βουνό η συμπληρωτική. Εννοώ τι έξτρα έχω σε επίπεδο ενεργητικής πυροπροστασίας;

 

αναφέρομαι σε χώρο συνάθροισης κοινού

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις χρήση υγραερίου, είτε εσωτερική εγκατάσταση είτε εξωτερική, ναι χρειάζεται!

Πέρα από ανιχενυτή εκρηκτικών μιγμάτων και έναν ξηράς σκόνης 6kg, δε νομίζω κάτι άλλο.

Θα τα βρεις όλα στην Κ.Υ.Α. 31856/2003.

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα tasxan206 και καλες γιορτες σε ολους

 

να θεσω 3 αποριες

 

1) οταν γραψω τη συμπληρωματικη σαν παραρτημα της μελετης μου με τον τιτλο παραρτημα υγραεριου, γραφω και τα θεωρητικα κομματια περι του τι επιτρεπεται κ τι απαγορευεται;

 

2) σχετικα με τον ανιχνευτη εκρηκτικων μιγματων...η τεχνικη περιγραφη ειναι μπουσουλας; θελω να πω ειναι γενικες αρχες που πρεπει να ισχυουν οπως και να εχει ή εξαρτωνται απο την καθε εγκατασταση;

 

3) συμφωνα με τον πινακα 16.4 της 31856/2013 περι μονιμων μεσων, στην περιπτωση μου προβλεπει ελαστικο σωληνα μονιμα συνδεδεμενο στην εγκατασταση υδρευσης. αυτο ειναι κατι διαφορετικο απο το απλο υδροδοτικο πυροσβεστικο δικτυο;

Link to comment
Share on other sites

1) Ξεκινάς 'Γενικές Απαιτήσεις για την Εγκατάσταση Φιαλών Υγραερίου'

Και πιάνεις μία-μία τις παραγράφους του άρθρου 6, με αρ. 6.2.1, 6.2.3... κτλ.

Στο τέλος της πραγράφου γράφεις τι ισχύει στην δική σου περίπτωση.

Μετά 'Μέτρα Πυροπροστασίας'

Τις παραγράφους του άρθρου 16.

 

2) Να πω ότι αν έχεις προπάνιο χρειάζεται ανιχνευτής. Είναι στάνταρ πράγματα που πρέπει να ισχύουν. (Νομίζω υπάρχει ένα υπόδειγμα στα downloads)

 

3) Όχι, το ίδιο είναι.

Link to comment
Share on other sites

θενκς tasxan206!

 

1) αναφερεσαι στο 6.2, στο 6.3 και στο 6.4; πχ εγω εχω αποθηκευση σε εσωτερικο χωρο. αυτό σημαίνει ότι δεν ασχολούμαι καθόλου με το 6.4 (εγκατασταση σε εξ. χωρους) ή είναι υποχρεωτικό να γραφούν όλα;

 

2) αν εχω βουτανιο ή μίγμα δεν απαιτείται ανιχνευτής; στην περιπτωση αυτη αρκει φορητος πυροσβεστηρας;

 

3) ηλεκτροβανα πρεπει να βαλω οπως κ να εχει;

 

να συμπληρωσω οτι ειμαι στην κατηγορια 0.

Edited by peratis
Link to comment
Share on other sites

1) Όλα για εσωτερική εγκατάσταση τότε.

 

2) Ναι, αλλά μου το έχουν πει από την ΠΥ, δεν ξέρω που αναφέρεται αυτό.

 

3) Εμένα μου ζήτησαν την πρώτη φορά, και από τότε βάζω πάντα.

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν μου εχει ξανατυχει μια εγκατασταση ανιχνευτη ποσο μπορει να κοστισει;

 

συγκεντρωτικα δηλαδη εχουμε ανιχνευτη,ηλεκτροβανα και ενα φορητο, σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, γύρω στο 100ευρω με την ηλεκτροβάνα.

Αυτόνομο, χωρίς πίνακα πυρανίχνευσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.