Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονομώ και εξωτερική θερμομόνωση


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

έχω έναν πελάτη που θέλει να μπει στο εξοικονομώ με σχετικά παλαιό σπίτι

το σπίτι είναι πρώτοσ όροφος με μαγαζιά από κάτω αλλά οι δύο όψεις (βοράς νότος)

έχουν επένδυση πέτρας που δεν θέλει να χαλάσει και από τις άλλες δυο η μία είναι στα όρια διπλανού οικοπέδου και έχει τούβλο ασοβάτιστο. Πώς θα μονωθέι αυτό το  κτίριο; Ειδικά στην πλευρά που είναι το τούβλο νομίζω πως δεν μπορει να μπει εξωτ. θερμομόνωση γιατι το πάχος αυτής θα μπεί στη διπλανή ιδιοκτησία

Έχει αντιμετωπίσει κάποιος τέτοια περίπτωση; ή αν ξέρετε σε ποιο τηλέφωνο μπορώ να καλέσω για να λυθεί αυτή η απορία; στο εξοικονομώ η σε κάποιο αλλο;

Επίσης η άδεια αυτου του σπιτιού λέει 80τμ και στην πραγματικότητα είναι 120τμ!

μπορεί να μπεί στο πρόγραμμα η θέλει τακτοποίηση αυθεραίτου;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στο αυθαίρετο θα πρέπει να τακτοποιηθεί διότι εκτός των άλλων θα υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ του Ε9 που καταθέτεις στο φάκελο των δικαιολογητικών και στο ΠΕΑ. Η διαφορά είναι σημαντική και το πρόγραμμα είναι σαφές: δέχεται μόνο τις νόμιμες κατασκευές.

Όσον αφορά στην κατασκευή, ο πελάτης θα πρέπει να καταλάβει οτι για να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα - σοβαρή εξοικονόμηση- θα πρέπει να καλύψει όλους τους τοίχους. Μπορείς να ελέγξεις αν με τους δύο τοίχους πληρούνται οι απαιτήσεις του προγράμματος. Για το θέμα του όμορου καλό θα ήταν να προσπαθήσει να συνεννοηθεί με τον γείτονα για κάποια συμβιβαστική λύση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η λύση της εσωτερικής θερμομόνωσης για τον τοίχο στο όριο, αν και καλό είναι να μπει τουλάχιστον σοβάς. Για τις πέτρες αν τις θέλουν τόσο πολύ, υπάρχουν 2 λύσεις ή τις καλύπτουν και τοποθετούν καινούριες πέτρες πάνω από τη μόνωση, ή προσπαθούν να τις ξεκολήσουν με προσοχή ελπίζοντας ότι δεν θα έχουν πολλές απώλειες και τις ξανατοποθετούν πάνω από τη μόνωση, συμπληρώνοντας όσες έσπασαν με παρόμοιες. Μου έχουν τύχει και οι δύο περιπτώσεις και μέχρι τώρα δεν είδα δυσάρεστες εκπλήξεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

οσο για τις πετρες δεν το συζητανε να τις βγαλουν

και για τον ασοβατιστο τοιχο ειναι θεμα γειτονα η θεμα πολεοδομιας το αν ένας τοιχος στα ορια οικοπεδου θα εξεχει ασχημα, γιατι δεν θα μονωθει και το ισογειο ειναι καταστηματα θα ειναι μονο ο οροφος, μεσα στα ορια αλλου οιοπεδου;και αν ο αλλος αργοτερα θελησει να χτισει;

οσον αφορα το αυθαιρετο σας εχουν ειχατε πελατες που δεχτηκαν νομιμοποιηση προκειμενου να μπουν στο προγραμμα?γιατι οταν τους το λεω προτιμουν να μη μπουν στο προγραμμα και αυτο ειναι πολυ κακο γιατι στιν περιοχη μου τα περισσοτερα σπιτια χουν χτιστει ετσι με διαφορα τετραγωνικων

επισης να μπει εσωτερικη θερμομονωση σε καποιο τοιχο και σε αλλον εξωτερικη δεν κανει θερμογεφυρα?

Edited by irini86
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να μπεις στο οικόπεδο του γείτονα με κανένα τρόπο, ούτε με συναίνεση αύριο το πρωί μπορεί να πουληθεί.

Η εσωτερική θερμομόνωση και θερμογέφυρες κάνει και χίλια κακά έχει, αλλά έχει φτιαχτεί για περιπτώσεις σαν τις δικές σου συν κάποια ιστορικά κτίρια που δεν γίνεται να αλλοιωθεί η όψη.

Η πέτρα τί είναι χαλαζίας και δεν θέλουν να την αντικαταστήσουν; Και αν είναι έτσι γιατί θέλουν να μπουν στο πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Θέλουν να μπουν μόνο για μονωση στου ασοβάτιστου τοίχου και κουφωματα

κάθε ένας θέλει να κάνει αυτά που θέλει δεν το νοιάζει τι θα πεί ο μηχανικός

κανένας μέχρι στιγμής δεν ήρθε να μου πει θέλω να μπω στο πρόγραμμα και να κάνουμε οτι καλήτερο γίνεται για την αναβάθμιση του σπιτιου΄μου

όλοι λένε θα μπω στο πρόγραμμα και θα κανω αυτο έτσι αυθάιρετα και με το έτσι θέλω

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία. Πες τους λοιπόν κι εσύ <<Κάντε ό,τι σας φωτίσει ο γιαραμπής και μη μου σκοτίζετε τον έρωτα. Πάντως ένταξη στο πρόγκραμα ντεν έκει καρντιά μου>>.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.