Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θεωρητικά συστήματα αναφοράς παντού


theophilos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Να κάνω μια αφελή ερώτηση; Υπάρχει περίπτωση διαμέρισμα για το οποίο, σε θέρμανση-ψύξη-ΖΝΧ περνάς μόνο τα θεωρητικά συστήματα επειδή αυτό δεν έχει τίποτα (είναι στη φάση της ανακαίνισης), να έχει σαν αποτέλεσμα να βγει πολύ καλή η κατηγορία του; Συγκεκριμένα κατηγορία Γ. 

 

Δεν επεκτείνομαι στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του επειδή θέλω να δω την επιρροή των θεωρητικών συστημάτων στην κατάταξή του. Ας μου δώσουν τα φώτα τους οι φίλοι μηχανολόγοι παρακαλώ (ή οποιοσδήποτε άλλος γνώστης) :) Ευχαριστώ πολύ

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι συνάδελφε και γι'αυτό με προβληματίζει...

Τουναντίον, είναι αρκετά παλιό, κατασκευής του '79. Απλώς αναρωτιέμαι μήπως τα θεωρητικά συστήματα σε συνδυασμό με την μικρή έκθεση του στον εξωτερικό αέρα (δεξιά είναι σε επαφή με πολυκατοικία, αριστερά και κάτω με άλλο διαμέρισμα), τα καινούρια κουφώματα και την καινούρια μόνωση της ταράτσας αρκούν για να δώσουν αυτό το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Για τα νέα κουφώματα και την μόνωση, υπάρχουν δελτία αποστολής, τιμολόγια και πιστοποιητικά;

 

Αν τα έχεις καταχωρήσει όλα σωστά, παρόλο που έχει εκτεθημένη οροφή, ίσως και να βγαίνει. Αλλά με αμόνωτα τα κατακόρυφα αδιαφανή μου φαίνεται δύσκολο.

Τι κατηγορία αυτοματισμών έχεις βάλει; Γιατί με όλα τα συστήματα θεωρητικά θα πρέπει να είναι Δ.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, για κουφωματα δε χρειαζεται να εχεις ΔΑ για να τα καταχωρησεις

Πας, το βλεπεις, μετρας υαλοπινακες, βλεπεις αν υπαρχει θερμοδιακοπη, καθαρισες

Μονο το ενεργειακο τζαμι δεν ξερεις αν υπαρχει

Για τη μονωση συμφωνω κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Αερας.... Παιρνεις το δυσμενεστερο για ο,τι δε μπορεις να κρινεις.

Εχεις τιμες για τζαμια (με διακενο αερα), εχεις τις τιμες για το πλαισιο, καθαρισες

Οσες φορες, παντως, (ελαχιστες βασικα) εχω βρει αλλαγμενο κουφωμα και εχει και πιστοποιητικα ο ιδιοκτητης, δε ζηταω και δελτια αποστολης.

Απλως παιρνω τις τιμες απο τις πιστοποιησεις και καθαριζω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.