Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονική διεύθυνση υποβολής παρακράτησης 20%


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Άλλος μηχανικός μου έκοψε απόδειξη (εγώ εργοδότης, αυτός υπεργολάβος).

Του έδωσα στο χέρι το 80% της αμοιβής του και το 20% παρακρατήθηκε. Τι πρέπει να κάνω στη συνέχεια για να καταβάλω στο δημόσιο το 20% αυτό;

Μου είπανε οτι γίνεται ηλεκτρονικά, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω στο gsis.gr.  Μπορεί κάποιος να μου πει της σχετική διεύθυνση;

Link to comment
Share on other sites

να σου δώσω το λογαριασμό μου να τα βάλεις ... ετσι και αλλιώς και εγώ στο κράτος θα τα δώσω .... χαχαχχ αστειεύομαι..

γιατί δεν ρωτάς τον λογιστή σου... 

Link to comment
Share on other sites

είχα την ίδια περίπτωση και ο λογιστής μου το έκοψε σαν ΦΜΥ (taxisnet) αλλά εγώ πιστευω ότι το άλλο που λέει "παρακράτηση εργολάβων" θα ήταν σωστότερο διότι σαν ΦΜΥ δεν φαίνεται για ποιόν καταθέτω αλλά απλά συνεπάγεται από την βεβαίωση φόρου που θα του δώσω.

Link to comment
Share on other sites

@george68. Δεν ρωτάω γιατί κάνω τα λογιστικά μόνος μου.

 

@comba. Και εγώ νομίζω οτι σαν ΦΜΥ δεν είναι σωστό να περαστεί.

 

Μήπως περνιέται στο "Προσωρινή Δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου";

Έχει εκεί κάποια πεδία εισαγωγής με τίτλο: "ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ (Αρθρ. 52, 58, 59 Ν2238/1994):
Παρακράτηση φόρου από αμοιβές ελευθέριου επαγγέλματος (Άρθ.58 παρ.1 εδάφιο α'.)

 

Εκεί επίσης δεν γράφει για ποιον είναι η παρακράτηση και θα προκύπτει από τη βεβαίωση που δίνει ο εργοδότης.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα περνιέται σαν ΦΜΥ του οποίου η νέα ονομασία είναι "Προσωρινή Δήλωση Απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου" και όχι σαν παρακράτηση εργολάβων, η οποία είναι το 3% στα εργολαβικά έργα. Επίσης στην δήλωση δεν φαίνεται από ποιον έχει γίνει η παρακράτηση, αλλά ο εργοδότης δίνει τη βεβαίωση στο τέλος του έτους με την παρακράτηση που έχει κάνει αναγράφοντας ότι το ποσό αυτό έχει καταβληθεί στη ΔΟΥ της εταιρείας του.

Ένας λογιστής όμως μπορεί να σε καθοδηγήσει ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από τι ερωτοαπαντήσεις του taxis και εγώ κατάλαβα ότι η παρακράτηση γίνεται μέσω της επιλογής "προσωρινές δηλώσεις απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου".

Αλλά σήμερα δοκίμασα να μπώ και βγάζει μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η υποβολή προσωρινής δήλωσης για το οικονομικό έτος 2014, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής." Έχει καταφέρει να ολοκληρώσει κανείς την διαδικασία??

Κάνω κάπου λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Από τι ερωτοαπαντήσεις του taxis και εγώ κατάλαβα ότι η παρακράτηση γίνεται μέσω της επιλογής "προσωρινές δηλώσεις απόδοσης φόρου και τελών χαρτοσήμου".

Αλλά σήμερα δοκίμασα να μπώ και βγάζει μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η υποβολή προσωρινής δήλωσης για το οικονομικό έτος 2014, λόγω αναβάθμισης της ηλεκτρονικής εφαρμογής." Έχει καταφέρει να ολοκληρώσει κανείς την διαδικασία??

Κάνω κάπου λάθος?

 

Τι να καταφέρει να ολοκληρώσει , θα ξαναπροσπαθήσεις όταν αναβαθμιστέι η εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.