Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακός θερμοσίφωνας (οριζόντιος ή κάθετος)


vti-chris

Recommended Posts

Είμαι στη φάση επιλογής ηλιακού θερμοσίφωνα και θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα θέμα σχετικά με την απόδοση του οριζόντιου με τον κάθετα τοποθετημένο.

 

Έχω παρατηρήσει στο πατρικό μου ότι έχουν ζεστό νερό ακόμα και με μια ώρα ηλιοφάνειας σε αντίθεση με συγγενικό πρόσωπο σε διπλανό σπίτι με τα ίδια ακριβώς πλαίσια αλλά με οριζόντιο θερμοσίφωνα ο οποίος θέλει τουλάχιστο 3-4 ώρες για να πάρει θερμοκρασία.

Τώρα αντιλαμβάνομαι την καλύτερη κλιμάκωση του ζεστού νερού στον κατακόρυφο αλλά οι διάφορες εταιρίες που επισκέφθηκα επιμένουν ότι λόγω πιεστικού συστήματος το κρύο νερό θα μπαίνει στον θερμοσίφωνα πολύ γρήγορα και θα αναμιγνύει το ζεστό με το κρύο άρα το μόνο που θα πετύχω είναι να χαλάσει η όψη του σπιτιού.

 

Ισχύει κάτι τέτοιο...βοηθά ή όχι η κάθετη τοποθέτηση??

Link to comment
Share on other sites

Άρα ουσιαστικά αν λάβουμε υπόψη ότι το καλοκαίρι υπάρχει αύθονο ζεστό νερό έτσι και αλλιώς λόγο των ψηλών θερμοκρασιών τότε το κάθετο είναι μονόδρομος για καλή απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω όμως ότι η θερμοκρασία του δικτύου, έστω και το καλοκαίρι, είναι αρκετή για να κάνεις μπάνιο.

Γι'αυτό συνήθως επιλέγεται μία μέση λύση.

Link to comment
Share on other sites

Κάθετα... καλύτερη απόδοση το χειμώνα.

Οριζόντια... καλύτερη απόδοση το καλοκαίρι.

 

Εννοεί κάθετο δοχείο, όχι "κάθετους" (με μικρή κλίση) συλλέκτες.

 

Τώρα αντιλαμβάνομαι την καλύτερη κλιμάκωση του ζεστού νερού στον κατακόρυφο αλλά οι διάφορες εταιρίες που επισκέφθηκα επιμένουν ότι λόγω πιεστικού συστήματος το κρύο νερό θα μπαίνει στον θερμοσίφωνα πολύ γρήγορα και θα αναμιγνύει το ζεστό με το κρύο άρα το μόνο που θα πετύχω είναι να χαλάσει η όψη του σπιτιού.

 

Αυτό που ισχυρίζονται σε στέκει. Πιεστικό έχεις, όχι πυροσβεστική μάνικα (ακόμα και σε αυτή την περίπτωση το κάθετο δοχείο θα ήταν προτιμότερο). Εξάλλου, η ταχύτητα εισόδου στο θερμοσίφωνα εξαρτάται από την παροχή στη βρύση. Με την ύπαρξη του πιεστικού, τραβάς μεγαλύτερη παροχή από ότι σε ένα συνηθισμένο σπίτι όπου η εγκατάσταση ύδρευσης είναι συνδεδεμένη άμεσα με το δίκτυο?

 

Βέβαια, το κάθετο δοχείο δεν είναι μονόδρομος. Η υψηλότερη απόδοση στο συγγενικό σου πρόσωπο μπορεί να οφείλεται σε πολλούς άλλους λόγους (κλίση-προσανατολισμός συλλεκτών, σκιάσεις, μόνωση δοχείου, πλήρωση συστήματος κ.α.)

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Μιας και ανάφερες την μόνωση...το συγκεκριμένο που βρήκα έχει 8εκ. πετροβάμβακα ενώ τα "καλά" έχουν 5-6εκ. αφρό πολυουρεθάνης.

 

Αν βγάλει κανείς το U value θα δει ότι είναι αρκετά κοντά το ένα με το άλλο αλλά ακούγετε ότι στην πολυουρεθάνη υπάρχει το ενδεχόμενο να μείνουν μέσα στο μεσοδιάστημα κενοί χώροι... προφανώς το ξεψειρίζω το θέμα αλλά λεφτά είναι και καλό είναι να "επενδυθούν" σωστά!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σχετικα με τα ηλιακα με σωληνες κενου αερος γνωριζει κανεις απο πρωτο χερι πως συγκρινονται με τα ηλιακα με συμβατικα πλαισια??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ενδιαφέρομαι και εγώ για ηλιακό. θέλω να ρωτήσω καλύτερα κάθετο ή οριζόντιο ? θα είναι διπλής ενέργειας και σε πρώτο στάδιο θα μπει μόνο το μπόιλερ χωρίς τον συλλέκτη και το ''βαρέλι'' αλλά μόνο ο θερμοσίφωνας στο μπάνιο. κάθετος ή οριζόντιος ? εμαγιέ ή inox ? 2 ή 3 KW (έχω φάει τον κόσμο και στην Βουλγαρία max έχει μέχρι 3 KW για ηλιακό και 3-4-6.5 KW μόνο για ηλεκτρικό) έχω μπερδευτεί αρκετά και ψάχνω να ξεκαθαρίσω λίγο μέχρι να γίνει η αγορά σε 30-40 μέρες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

λοιπόν κάνω bump στο θέμα γιατί έχω 3 ερωτήσεις 

 

1η) αν το boiler διπλής ενέργειας που θα έχω στο μπάνιο είναι πχ 80 lt οριζόντιο και ο ηλιακός συλλέκτης στην ταράτσα είναι 120 lt υπάρχει πρόβλημα ? θα πρέπει να έχουν την ίδια χωρητικότητα ή δεν υπάρχει πρόβλημα ? 

 

2) προτιμώ να βάλω οριζόντιο καθώς θα πιάνει λιγότερο χώρο στο μπάνιο αφού το μπάνιο μου είναι περίπου 4 τετραγωνικά και το κάθετο θα πιάνει χώρο ενώ το οριζόντιο ''όχι''. Θα έχω μεγάλη απώλεια από το οριζόντιο σε σχέση με ένα κάθετο ?

 

3) πως μπορώ να δω την χωρητικότητα  του τωρινού μου boiler στο σπίτι που μένω με νοίκι ? έχει D=34 cm r=17 cm και h=104 cm αλλά και πάνω και κάτω υπάρχει ένα κενό, μια διαχωριστική γραμμή ας πούμε h2=10 cm σύνολο δηλαδή από τα 104 cm ύψους τα 20-25 δεν είναι διαθέσιμα 

 

 

post-99129-0-78733400-1442762764_thumb.jpg

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1) δεν εχει σχεση το μποιλερ με τον ηλιακο. (Υποθετω οτι το μποιλερ συνδεεται με θερμανση)

Μοιλερ 80 λτ? χμχμ

 

 

2) Το οριζοντι οεχει χειροτερη διαστρωματωση.

 

3) Την χωριτικοτητα την γραφει στην ετικετα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.