Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φόροι 71% στους ελεύθερους επαγγελματίες των 2.000 ευρώ


Engineer

Recommended Posts

Συναδερφε, το 50% των πελατων μη πω το 80% δεχεται την συμφωνια αφου θα πληρωσει λιγοτερα...μερικοι δημοσιοι υπάλληλοι και μερικά άτομα απο σωματα ασφαλειας γραναζια του συστηματος ίσως και καποιοι περιεργοι απαιτησουν το αντιστοιχο ποσο....αλλα θα στο πουνε απο την αρχη....οποτε κοψε ολο το ποσο 100 και 71 φοροι...κανενα προβλημα...αμα εχει ας τα δωσει...εδω ο θεοχαρης στο υπουργειο οικονομικων ειπε δωσε οτι εχεις εμεις θα πουμε οχι αν θελει να πληρωσει παραπανω προ θεου..για το καλο της τροικας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 171
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χαχχαχαχχαχ αααααααααααααααααχαχχαχχαχαχχαχχαχχαχχαχαχχαχχαχαχχαααααααααα

 

ενω για να επιβιωσουμε πρεπει να διπλασιαζουμε τις αμοιβες μας

εμεις τις υποδιπλασιαζουμε

 

αυτο λεγεται οπως λεγεται και μαλιστα HARDOCORE

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

tomkat, μαζί σου είμαι αλλά η εμπειρία δείχνει ότι λύσεις στην κόψη του ξυραφιού ίσως να μην είναι βιώσιμες.

Μόνη λύση η αλλαγή των νόμων και του φορολογικού συστήματος, μετά από ομαδική πιέσή μας.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Στο γραφειο βαλε και ενα κουμπαρα που να γραφει αποσβεση δημοσιου χρεους...τα λεφτα που θα περνεις καθαρα θα τα βαζεις στην τσεπη τα υπολοιπα στο κουμπαρα...αν ερθει η εφορια θα πεις εγω πηρα 10 τα υπολοιπα 90 τα εδωσε ο πελατης για την αποσβεση δημοσιου χρεους...τι θα σου πουν;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδερφε ΟΤΤΟ, δεν καταλαβες..εσυ 100 επερνες 100 θα παρεις...τα υπολοιπα ειναι φοροι τους φορους κοβεις οχι την αμοιβη...δεν εγινα κατανοητος μαλλον

Link to comment
Share on other sites

εγινες φιλε μου

100 θες... 171 πρεπει αλλα κουβεντα να κανουμε τι 171 τι 175 τι 200

για να επιβιωσεις ΚΑΙ φορολογικα....

 

.... εγω καλα σε καταλαβα εσυ δε με καταλαβες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα στην τιμη των 100 εχεις υπολογισει τα χαρατσια, τα ταμεια, τα νοικια  , τα αναλωσιμα..τα...χιλια δυο τα....αλλα αν είδες που έγραψα και ποιο πριν ειμαστε πλεον στο εμεις..οχι στο εγω...ενας για όλους και ολοι για εναν....εχω γραψει για αυτο ποιο πριν ριξε μια ματια....και πες μου την αποψη σου...

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε φιλε τα εβαλα για αυτο εκανα το 170 -> 200

μη το παιδευουμαι αλλο για τι σε λιγο θα μου πεις 199 ή 201 :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συναδερφε Ιουλιε Καισαρα, οι μελοθανατοι μηχανικοι σε χαιρετουν...(πλακα κανω..)..η αλλαγη των νομων και του φορολογικου συστηματος δεν ειναι εφικτο να γινει...ειμαστε σε ενα κρατος υπο ευρωπαικό ζυγό..αν αλλαξει κατι πλεόν αυτό θα ειναι προς το χειρότερο...μακαρι να κανω λαθος...αλλα η μικρη μου εμπειρια δεν με βγαζει ψευτη..

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα συνάδερφε....οι αναγκες του καθε ατομου ειναι διαφορετικές...πλεον μιλαμε για το προς το ζειν....για το ευ ζειν δεν μιλαμε...ενας συναδερφος στις χρυσες εποχες δουλευε σε ενα εργοταξιο στην βουλγαρια...αυτός επερνε 4000 ευρω το μηνα και οι ντοπιοι βουλγαροι μηχανικοι με τα αντιστοιχα ετη προυπηρεσιας και με τις ιδιες συνθηκες εργασιας περναν 800 ευρω...τα κοροιδα ελεγε...ελα όμως που μπαλα ειναι και γυριζει...ηρθε και η ωρα των ελληνων μηχανικών να δουλευουν με 800 ευρω και πολλα λεω...το προβλημα με τους ελληνες ηταν όταν πηγαμε απο τα σαλονια στα αλωνια...αυτο πρεπει να το καταλαβουμε πρεπει να προσαρμοστουμε στις συνθηκες..οσο μιλαμε για αυξηση των αμοιβων των μηχανικών  ειναι ουτοπικό απλα ρυθμιζεις τις οικονομικές σου υποχρεωσεις και βαζεις μια λογικη και ανταγωνιστικη τιμη..οσο το αν υπαρχει ενα ελαχιστο οριο αυτό με βασει την αγορα δεν μπορει να υπαρχει γιατι ζουμε σε ενα ελευθερο εμποριο το προβλημα δημιουργητε οταν υπαρχουν ατομικες επιχειρησεις..εκει ειναι το προβλημα...οταν καταργηθουν οι ατομικες επιχειρησεις και δημιουρηθουν εταιρειες μηχανικων τοτε μονο μπορει κατι να γινει..στο καναδα πχ δεν υπαρχει πολιτικός μηχανικός ατομικη επιχειρηση...στην ελλαδα αυτό δεν ισχυει.Πλεον ο μηχανικός σαν ελευθερος επαγγελματιας παει πεταξε πρεπει να παμε σε εταιριες...δεν γινεται διαφορετικα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.