Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα ότι δεν πρέπει να τα πληρώσουμε αυτά τα 64,4 αφού έχουν ήδη καταβληθεί. Αυτό είναι το ζήτημα αφού το πρόγραμμα καλύπτει και τα δυο είδη εισφορών (εργοδότη και εργαζόμενου). Έναν απλό υπολογισμό έκανα.

 

Το αρχείο μπορεί να είναι παλιό αλλά τα ποσοστά συμμετοχής είναι τα ίδια. Αν ο μισθός μας δεν είναι 586 ευρώ μεικτά, τότε ούτε η εισφορά εργαζομένου είναι 64,4 ευρώ ούτε του εργοδότη 120,9 (σύνολο 185,3 - χωρίς ειδική προσαύξηση) όπως υπολογίζονται από τα αρχεία αυτά. Δεν μπήκα στον κόπο να τα βάλω στο excel που δίνει το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. αφού είναι απλές πράξεις.

 

Από εκεί και πέρα εγώ μετέφερα αυτά που μου είπε ο άνθρωπος στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και τις απαντήσεις που μου έδωσε σε ό,τι τον ρώτησα. Στην ερώτηση για το κατώτατο όριο μισθού που ορίζει το ταμείο, αν ήταν σωστά ενημερωμένος, έπρεπε να μου απαντήσει ότι δεν υφίσταται πια και ότι θα υπολογιστεί με βάση αυτά που παίρνουμε από το πρόγραμμα και όχι ότι θα γίνει αυτή η διαδικασία υπολογισμού εισφορών για εμάς μιας και είναι κατώτερος από το θεωρούμενο ως ελάχιστο.

 

Παρ' όλα αυτά, δε νομίζω ότι αξίζει να ασχοληθούμε παραπάνω για το πως μεταφράζεται μια φράση ενός υπαλλήλου ούτε τι λένε κάποια ψιλά γράμματα ενός νόμου (που ορισμένες φορές είναι σημαντικότερα και από τα μεγάλα). Ούτε να μπούμε σε διαδικασίες υπολογισμών που θα κάνουν άλλοι για μας. Άλλωστε, πολύ σύντομα θα μπορέσουμε να δούμε τι έχει πληρωθεί ως εισφορά συνολικά για τους 5 αυτούς μήνες εργασίας μας και να ξεκαθαρίσει και τυπικά το θέμα. Νομίζω ότι πρέπει να παραμείνουμε στην ουσία του ζητήματος που είναι ότι μάλλον δε θα χρειαστεί να βάλουμε ευρώ από την τσέπη μας για να πληρώσουμε τις ασφαλιστικές μας εισφορές.

 

Εγώ έκανα απλά μια προσπάθεια να δώσω σε όλους να καταλάβουν τι θα γινόταν αν έπρεπε οι ίδιοι να πληρώσουμε τις εισφορές ως εργαζόμενοι. Από τη στιγμή που το πρόγραμμα καλύπτει όλες μας τις εισφορές (και πιστέψτε με έχω μάθει απ' έξω τη δημόσια πρόσκληση του Ο.Α.Ε.Δ. ειδικά στα ασφαλιστικά και τα μισθολογικά της στοιχεία) τότε μας βγάζει και από αυτή την οικονομική επιβάρυνση. Άρα δεν έχουμε παρά να χαρούμε τους μισθούς μας ατόφιους και να βοηθήσουμε σημαντικά την οικονομική μας κατάσταση (ειδικά όσοι είχαμε σκοπό να χρησιμοποιήσουμε τα χρήματα αυτά για να πληρώσουμε έγκαιρα και τις εισφορές του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. τώρα που δε μας έχει πάρει ακόμα η μπάλα των οφειλών...)

 

Ελπίζω και με τις σημερινές διευκρινήσεις να γίνεται πλέον ξεκάθαρο το τι θα γίνει με το θέμα μας, αν και ακόμα επίσημη απάντηση δεν έχω πάρει από εκεί που απευθύνθηκα. Για την ιστορία να σας αναφέρω ότι σήμερα με πήραν τηλέφωνο (στο κινητό παρακαλώ) από γραφείο του υπουργείου Απασχόλησης για να με ενημερώσουν ότι υπήρξε αυτή η τροπολογία που ρυθμίζει το ζήτημα και ότι ούτε εκείνους τους έχουν ενημερώσει επισήμως από τον Ο.Α.Ε.Δ. Ήθελαν να μου στείλουν και το Φ.Ε.Κ. για να το διαβάσω αλλά τους είπα ότι τους πρόλαβα και ότι το μάθαμε αμέσως μόλις ψηφίστηκε. Πάντως παραξενεύτηκαν που δεν απάντησε ακόμα κανείς αρμόδιος (εκείνοι που με πήραν πάντως δεν ήταν) και από ότι κατάλαβα η γυναίκα με πήρε από δική της πρωτοβουλία επειδή εκείνη είχε λάβει τα πρώτα δύο mail και τα προώθησε στις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου και ήθελε να με ενημερώσει έστω και άτυπα. Για να λέμε και του στραβού το δίκιο...

Edited by vissaris
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Καλό μεσημέρι σε όλους. Σήμερα νομίζω ότι ξεκαθαρίζει το τοπίο. Πήγα από τα τοπικά γραφεία του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και ρώτησα. Εκεί μου εξήγησαν αναλυτικότατα τι ακριβώς θα συμβεί. Έχουμε και λέμε:

  • Οι αναγγελίες πρόσληψης όλων των Μηχανικών Π.Ε. πρέπει και θα καταχωρηθούν στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Ελέγξτε από το ηλεκτρονικό σύστημά του αν σας έχουν καταχωρήσει ως ΔΣ αντί για ΕΕ στην ιδιότητα στην καρτέλα στοιχείων ασφαλισμένου. Όσοι δεν έχετε κωδικούς για το ηλεκτρονικό σύστημα ρωτήστε στο γραφείο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. της περιοχής σας ή απευθυνθείτε απευθείας στο γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας σας αν έχουν αποστείλει την αναγγελία πρόσληψης.
  • Εμείς το μόνο που έχουμε να πληρώσουμε μέχρι 30/04 που λήγει το τετράμηνο για το Α εξάμηνο 2014 είναι το ποσό οφειλής μας μέχρι την ημερομηνία πρόσληψής μας στο πρόγραμμα ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Έχετε υπόψη σας ότι δεν έστάλησαν και ούτε θα σταλούν ειδοποιητήρια για να πληρώσετε τις εισφορές σας για το Α 2014. Έτσι έχει πλέον αποφασίσει το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Εκτός και αν ικανοποιήσει το αίτημα του Τ.Ε.Ε. - Τ.Κ.Μ. που του ζητάει να τα αποστείλει και να δώσει παράταση στις ημερομηνίες είσπραξης, πράγμα που δεν το βλέπω και πολύ πιθανό...
  • Οι εισφορές μας για το 5μηνο που απασχολούμαστε με το πρόγραμμα του Ο.Α.Ε.Δ. θα πληρωθούν από τον εργοδότη μας στο εργοδοτικό κομμάτι και από εμάς στο κομμάτι του ασφαλισμένου σύμφωνα με τα ποσοστά συμμετοχής που ορίζονται εδώ.
  • Το ποσό των αποδοχών βάσει του οποίου θα υπολογιστούν οι εισφορές αυτές θα είναι το ποσό των μεικτών αποδοχών μας, δηλαδή 586 ευρώ και όχι 693 όπως καθορίζεται από το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. ο κατώτατος μισθός για τους ασφαλισμένους του. Αυτό θα γίνει "κατ' εξαίρεση" και αφού γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές στο σύστημα που υπολογίζει τις εισφορές. Αυτό, όπως μου είπε ο υπάλληλος εκεί, δε μας αφορά αφού η διαδικασία αυτή έχει δρομολογηθεί και είναι δική τους υπόθεση να την τακτοποιήσουν.
Φεύγοντας, ζήτησα να μου υπολογίσουν και τις οφειλόμενες εισφορές μου στο ταμείο μέχρι σήμερα. Μέχρι σήμερα, λοιπόν, έχω οφειλές από 01/01/2014 έως 15/01/2014 που έγινε και η πρόσληψή μου. Είναι, δηλαδή, η περίοδος του εξαμήνου που θεωρούμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Για το επόμενο 5μηνο μου είπε πως είμαι καλυμμένος και ότι μένει ο υπολογισμός αυτής της εισφοράς που αντιστοιχεί στον εργαζόμενο. Εννοείται πως για το υπόλοιπο μέχρι το τέλος του εξαμήνου (16/06/2014 - 30/06/2014) θα πρέπει να πληρώσουμε εισφορά ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Όσοι μπήκαν τέλος Δεκεμβρίου είναι αντίστοιχα καλυμμένοι μέχρι τέλος Μαΐου και πρέπει να πληρώσουν όλο τον Ιούνιο.

 

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, πάντως, οι μηνιαίες εισφορές των μισθωτών (για ασφαλισμένους κάτω από 5 έτη) ανέρχονται σε 64,4 ευρώ. Δηλαδή 322 το πεντάμηνο.

Μόνη μου απορία, πλέον, μένει αν θα υποστούμε μείωση των απολαβών μας για να καλυφθεί η εργοδοτική εισφορά που είναι μεγαλύτερη στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Αν λάβουμε υπόψιν μας την πρόσκληση του προγράμματος, το ποσό μπορεί να καλυφθεί αφού είναι κάτω από 258 ευρώ...

 

Αυτά. Όποιος έχει απορία ας ρωτήσει μήπως έχω ξεχάσει να αναφέρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλό μεσημέρι σε όλους. Σήμερα νομίζω ότι ξεκαθαρίζει το τοπίο. Πήγα από τα τοπικά γραφεία του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και ρώτησα. Εκεί μου εξήγησαν αναλυτικότατα τι ακριβώς θα συμβεί. Έχουμε και λέμε:

  • Οι αναγγελίες πρόσληψης όλων των Μηχανικών Π.Ε. πρέπει και θα καταχωρηθούν στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Ελέγξτε από το ηλεκτρονικό σύστημά του αν σας έχουν καταχωρήσει ως ΔΣ αντί για ΕΕ στην ιδιότητα στην καρτέλα στοιχείων ασφαλισμένου. Όσοι δεν έχετε κωδικούς για το ηλεκτρονικό σύστημα ρωτήστε στο γραφείο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. της περιοχής σας ή απευθυνθείτε απευθείας στο γραφείο προσωπικού της υπηρεσίας σας αν έχουν αποστείλει την αναγγελία πρόσληψης.
  • Εμείς το μόνο που έχουμε να πληρώσουμε μέχρι 30/04 που λήγει το τετράμηνο για το Α εξάμηνο 2014 είναι το ποσό οφειλής μας μέχρι την ημερομηνία πρόσληψής μας στο πρόγραμμα ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Έχετε υπόψη σας ότι δεν έστάλησαν και ούτε θα σταλούν ειδοποιητήρια για να πληρώσετε τις εισφορές σας για το Α 2014. Έτσι έχει πλέον αποφασίσει το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Εκτός και αν ικανοποιήσει το αίτημα του Τ.Ε.Ε. - Τ.Κ.Μ. που του ζητάει να τα αποστείλει και να δώσει παράταση στις ημερομηνίες είσπραξης, πράγμα που δεν το βλέπω και πολύ πιθανό...
  • Οι εισφορές μας για το 5μηνο που απασχολούμαστε με το πρόγραμμα του Ο.Α.Ε.Δ. θα πληρωθούν από τον εργοδότη μας στο εργοδοτικό κομμάτι και από εμάς στο κομμάτι του ασφαλισμένου σύμφωνα με τα ποσοστά συμμετοχής που ορίζονται εδώ.
  • Το ποσό των αποδοχών βάσει του οποίου θα υπολογιστούν οι εισφορές αυτές θα είναι το ποσό των μεικτών αποδοχών μας, δηλαδή 586 ευρώ και όχι 693 όπως καθορίζεται από το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. ο κατώτατος μισθός για τους ασφαλισμένους του. Αυτό θα γίνει "κατ' εξαίρεση" και αφού γίνουν οι απαραίτητες αλλαγές στο σύστημα που υπολογίζει τις εισφορές. Αυτό, όπως μου είπε ο υπάλληλος εκεί, δε μας αφορά αφού η διαδικασία αυτή έχει δρομολογηθεί και είναι δική τους υπόθεση να την τακτοποιήσουν.
Φεύγοντας, ζήτησα να μου υπολογίσουν και τις οφειλόμενες εισφορές μου στο ταμείο μέχρι σήμερα. Μέχρι σήμερα, λοιπόν, έχω οφειλές από 01/01/2014 έως 15/01/2014 που έγινε και η πρόσληψή μου. Είναι, δηλαδή, η περίοδος του εξαμήνου που θεωρούμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Για το επόμενο 5μηνο μου είπε πως είμαι καλυμμένος και ότι μένει ο υπολογισμός αυτής της εισφοράς που αντιστοιχεί στον εργαζόμενο. Εννοείται πως για το υπόλοιπο μέχρι το τέλος του εξαμήνου (16/06/2014 - 30/06/2014) θα πρέπει να πληρώσουμε εισφορά ως ελεύθεροι επαγγελματίες. Όσοι μπήκαν τέλος Δεκεμβρίου είναι αντίστοιχα καλυμμένοι μέχρι τέλος Μαΐου και πρέπει να πληρώσουν όλο τον Ιούνιο.

 

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς, πάντως, οι μηνιαίες εισφορές των μισθωτών (για ασφαλισμένους κάτω από 5 έτη) ανέρχονται σε 64,4 ευρώ. Δηλαδή 322 το πεντάμηνο.

Μόνη μου απορία, πλέον, μένει αν θα υποστούμε μείωση των απολαβών μας για να καλυφθεί η εργοδοτική εισφορά που είναι μεγαλύτερη στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Αν λάβουμε υπόψιν μας την πρόσκληση του προγράμματος, το ποσό μπορεί να καλυφθεί αφού είναι κάτω από 258 ευρώ...

 

Αυτά. Όποιος έχει απορία ας ρωτήσει μήπως έχω ξεχάσει να αναφέρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα vissaris,

 

θα ήθελα μια διευκρίνιση σχετικά με την ενημέρωση του ΤΣΜΕΔΕ για την μισθωτή εργασία στην περιφέρεια. Είναι κάτι που έκανε το γραφείο προσωπικού εκεί χωρίς την δική σας παρέμβαση; στην Περ. Ενοτ. Λάρισας δεν μας έχουν δηλώσει. Τσέκαρα ηλεκτρονικά στο τσμεδε και παραμένω ως ΕΕ και από το τμήμα μισθοδοσίας με ενημέρωσαν ότι περιμένουν οδηγίες από τον ΟΑΕΔ για την καταβολή των εισφορών. Δεν μπορεί λέει να μας αλλάξει κατηγορία στο σύστημα ακόμη. Μπορεί να ενημερωθεί το τσμέδε χωρίς να μας βάλουν στη σωστή κατηγορία απόδοσης εισφορών; Να πιέσουμε το γραφείο προσωπικού και όχι το τμήμα μισθοδοσίας/οικονομικό;

 

υγ: sorry για την διπλή αποστολή-παράθεση της ανάρτησής σου, κεκτημένη ταχύτητα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάναμε καμία κίνηση από την πλευρά μας. Το μόνο που κάναμε ήταν να αφήσουμε ένα αντίγραφο του Φ.Ε.Κ. με την τροπολογία στο τοπικό γραφείο του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. για να είναι ενήμεροι ότι ψηφίστηκε. Τώρα, αν εκείνοι κάλεσαν στη μισθοδοσία ή το τμήμα προσωπικού αυτό δεν το γνωρίζω. Πάντως ο υπάλληλος του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. που είναι υπεύθυνος για τις εισφορές εδώ είναι πολύ δραστήριος και εξυπηρετικός. Είναι πολύ πιθανό να κάλεσε και να τους πίεσε (Το είχε κάνει και την πρώτη φορά που του εξέθεσα το πρόβλημα). Το μόνο που είπε σε ένα συνάδελφό μου ήταν ότι έχουν έρθει οι αναγγελίες από την Περιφέρεια παρ' όλο που τις είχαμε ήδη στείλει ηλεκτρονικά στο τμήμα εισφορών του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. στην Αθήνα και ήταν καταχωρημένες. Μήπως θα ήταν καλύτερο να πάτε από το δικό σας γραφείο του Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και να ρωτήσετε τι γίνεται; Εν ανάγκη να τους πάτε και το Φ.Ε.Κ. της τροπολογίας όπως κάναμε εμείς.

 

Πάντως, να σας τονίσω ότι οι εισφορές μας θα καλυφθούν όπως και να έχει ό,τι και να λένε οι υπάλληλοι της μισθοδοσίας ή του προσωπικού. Και το στηρίζω αυτό στο γεγονός ότι στον υπολογισμό εισφορών που μου εξέδωσαν μέχρι 28/04 έχω να πληρώσω μόνο 15 ημέρες του Ιανουαρίου (πριν την πρόσληψη) και οι υπόλοιπες είναι καλυμμένες από το πρόγραμμα μέχρι να καταχωρηθεί και η απόλυση στο σύστημα.

 

Σε τελική ανάλυση και για είστε ήσυχοι, στείλτε κι εσείς ηλεκτρονικά την αναγγελία πρόσληψης στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και αφήστε τους να ψάχνουν οδηγίες από τον Ο.Α.Ε.Δ. που όταν του εκθέταμε το πρόβλημα του κενού νομοθεσίας μας απαντούσε με φωτοτυπία της προκήρυξης λέγοντάς μας ότι αποδεχθήκαμε τους όρους του προγράμματος με τη δήλωση συμμετοχής μας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση. Θα πάω μια βόλτα από το ΤΣΜΕΔΕ και βλέπουμε. Θα την στείλω και στην Αθήνα...άντε να δούμε!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω και εγώ ξανά. Πήγα και στο γραφείο προσωπικού της περιφέρειας για να τους ενημερώσω και στο ΤΣΜΕΔΕ (στην Καβάλα) και οι δύο μου απάντησαν πως εάν δεν τους ενημερώσει ο ΟΑΕΔ επίσημα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.  Πήγε κανείς από εσάς στον ΟΑΕΔ; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να ρωτήσω και εγώ ξανά. Πήγα και στο γραφείο προσωπικού της περιφέρειας για να τους ενημερώσω και στο ΤΣΜΕΔΕ (στην Καβάλα) και οι δύο μου απάντησαν πως εάν δεν τους ενημερώσει ο ΟΑΕΔ επίσημα δεν μπορούν να κάνουν τίποτα.  Πήγε κανείς από εσάς στον ΟΑΕΔ; 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με την προισταμένη στην περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας μου απάντησε πως δεν γνωρίζει κάτι σχετικό

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πέρα από το mail που τους έστειλα με την τροπολογία και την ερώτηση με το πως θα προχωρήσουν από εδώ και πέρα, δεν είχα καμία άλλη επικοινωνία με τον Ο.Α.Ε.Δ. Ούτε και αυτοί, όμως, μου έχουν απαντήσει. Καλό θα ήταν, πάντως, να δώσετε το Φ.Ε.Κ. της τροπολογίας σε όλους όσους αναφέρατε. Υποψιάζομαι ότι ο Ο.Α.Ε.Δ. είναι ο τελευταίος που θα το μάθει αφού είναι μια διαδικασία μεταξύ Ι.Κ.Α. - Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. όλο αυτό, τουλάχιστον όπως μου εξήγησε ο υπάλληλος στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. Αν δεν σπρώξουμε οι ίδιοι την κατάσταση δε γίνεται δουλειά. Ο δημόσιος τομέας δε φημίζεται για τη νομομάθειά του... Πρέπει να τους τα πας όλα στο πιάτο και μετά να δουν την περίπτωσή σου... Και το λέω με εμπειρία της οικογένειάς μου σε άλλο ζήτημα.

 

Τέλος πάντων, επειδή η τροπολογία είναι πολύ καινούρια (ούτε μήνα δε συμπλήρωσε) γι' αυτό ίσως δεν το γνωρίζουν. Εκτός και αν εκείνοι με τους οποίους μιλήσατε γνώριζαν το θέμα και την τροπολογία αλλά περιμένουν κάποιο συγκεκριμένο επίσημο έγγραφο για να δράσουν. Μου προκαλεί εντύπωση, παρ' όλα αυτά, ότι από το Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. δεν το έχουν πάρει μυρωδιά και δεν το ψάχνουν και λίγο οι ίδιοι. 

 

Συμβουλή μου είναι να στείλετε την αναγγελία της πρόσληψής σας μόνοι σας στο Τ.Σ.Μ.Ε.Δ.Ε. και να αφήσετε να το ψάξουν οι ίδιοι και να δουν ότι υπάρχει η συγκεκριμένη τροπολογία. Σε κάθε περίπτωση, αφού έγινε ήδη σε κάποιους από εμάς, αυτό σημαίνει ότι η τροπολογία άρχισε να εφαρμόζεται και η διαδικασία καταβολής των ασφαλιστικών εισφορών έχει ενεργοποιηθεί κατά κάποιον τρόπο (μην ξεχνάτε ότι μου υπολόγισαν εισφορές για το Α εξάμηνο του 2014 μόνο για 15 μέρες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.