Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασφάλιση Μηχανικών στα 5μηνα του ΟΑΕΔ


eddie.m

Recommended Posts

εγώ πηγα στο ικα τρικαλων και μου λεγαν αλλα λογια ν αγαπιομαστε.συναδελφε τι αιτηση εκανες στο ικα που την εκανες και τι εγραψες??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 516
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλήρωσα κανονικά το ΤΣΜΕΔΕ...όλο το ποσό του εξαμήνου...και μετά έκανα αίτηση στο ΙΚΑ, γράφοντας ότι ήμουν σε πεντάμηνο πρόγραμμα (Ιανουάριος-Μάιος), όπου γινόντουσαν κανονικά κρατήσεις υπέρ ΙΚΑ. Τους έγραψα επίσης ότι μιας και δεν μπορώ να είμαι ασφαλισμένος σε δύο ταμεία, ζήτησα να μου επιστραφεί αυτό το ποσό.

 

21 αυγούστου πλήρωσα τσμεδε, έκανα την αίτηση που σας είπα την αμέσως επόμενη (απλή αίτηση δική μου, προς ΙΚΑ-τμήμα εσόδων κτλ., ) και πήγε στο ΙΚΑ 25 αυγούστου (την έστειλα ταχυδρομικώς) και σήμερα με πήραν τηλέφωνο για να εισπράξω αυτά τα λεφτά.

 

Υ.γ Μαζί με την αίτηση που έστειλα τους επισύναψα και το γραμμάτιο είσπραξης του ΤΣΜΕΔΕ, για αυτό το εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες σου...

Αν θέλεις μπορείς να μας πεις ακόμη:

 

Πλήρωσες στο τσμεδε το εξάμηνο σαν ελευθ. επαγγελματίας ή τον ένα μήνα σαν ελευθ. επαγγ. και το πεντάμηνο σαν μισθωτός? (Διότι διαφέρουν τα ποσά)

Αν επιτρέπεται τι ποσό θα πάρεις πίσω από το ικα?

Το ικα που κατέθεσες την αίτηση είναι στην Αθήνα ή στην Περιφέρεια?

Link to comment
Share on other sites

Την αίτηση την έστειλα στο τοπικό υποκατάστημα Πατρών...

 

Πλήρωσα κανονικά όλο το ποσό σαν Ε.Ε....

 

Τα λεφτά που πήρα πίσω ήταν περίπου 350 ευρώ...(μου φάνηκαν λίγα σε σχέση με αυτά που περίμενα...αλλά μου λένε η εκκαθάριση αυτό έδειξε...άντε βγάλε άκρη...)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν είναι παράλογο?

Πλήρωσες δηλαδή για τον ένα μήνα που ήσουν Ε.Ε. 685 ευρώ??

 

Δηλαδή εγώ που είμαι στην κατηγρία τσμεδε 2.300 ευρώ το εξάμηνο θα μου δώσουν ψίχουλα? αυτό ειναι τρελό......

 

Θα έπρεπε να πληρώσεις στο τέλος 1035/6=172,50 ευρώ για τον ένα μήνα και το πεντάμηνο να ήταν πληρωμένο και όχι 1035-350=685 ευρώ.

Τι γίνεται εδώ πέρα?????

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη ρε παιδιά αλλά πόσα σας δίνουν στα 5μηνα ώστε να βάζετε από την τσέπη σας ένα μεγάλο ποσο, να παίρνετε πίσω ψίχουλα και να σφυριζετε αδιάφορα; Δεν είμαι στο πρόγραμμα αλλά διαβάζω κάποια πράγματα και νομίζω ότι ζω σε άλλη χώρα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.