Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια για μετατόπιση υφιστάμενης κουζίνας


Recommended Posts

Κύριοι συνάδελφοι σας παρουσιάζω τον Γολγοθά ενός μηχανικού και ενός πολίτη.Κάθε άποψη σας δεκτή.

Πελάτης μου ζήτησε να του απαντήσω τι είδους άδεια χρειάζεται να βγάλει και να πληρώσει για μετατοπίσει την υφιστάμενη κουζίνα του κατά 4 μέτρα μέσα στο διαμέρισμα του.Επειδή υποψιάστηκα τι θα επακολουθούσε του πρότεινα να την μεταφέρει χωρίς να μπει στην διαδικασία αδειοδότησης, ανένδοτος αυτός μου είπε να τον κατευθύνω για τις απαραίτητες διαδικασίες.Και ξεκινάμε..

Ερώτηση στην ΔΕΠΑ για πιθανές ενημερώσεις του φακέλλου μιας και το διαμέρισμα έχει προεγκατάσταση φυσικού αερίου χωρίς να είναι συνδεδεμένο.Απάντηση σχετικά άμεση ότι δεν προβλέπεται κάποια ενέργεια στην παρούσα φάση παρά μόνο όταν έρθει η ώρα σύνδεσης με το δίκτυο τους.

Πάμε τώρα στο αλαλούμ της ΥΔΟΜ και της ΔΟΚΚ.

Είχα αρχικώς υποβάλλει γραπτό ερώτημα στη ΔΟΚΚ για το εάν είναι δυνατό να αντιμετωπισθεί με
Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακος για εσωτερικές διαρρυθμίσεις (Νο 19) εφόσον δεν
πρόκειται για ειδικό κτήριο
 και όχι με έκδοση άδειας δομήσεως σύμφωνα με το άρθρο 4
του Ν.Ο.Κ.
Ανέμενα κάποιες ημέρες  ωστόσο δεν έλαβα καμία απάντηση. Επισκέφθηκα
λοιπόν την Δ.Ο.Κ.Κ. και βρήκα την Κυρία Ε. Τσαρτινόγλου η οποία δε δέχθηκε να της
υποβάλλω το ερώτημα και να μου απαντήσει, ούτε καν προφορικώς ! Της είπα ότι μέχρι
πρότινος απαντούσαν και μέσω του syzefxis. Μου είπε ότι δεν πρόκειται πλέον να ενημερώνεται
κανείς από τη Δ.Ο.Κ.Κ. και να λαμβάνει απαντήσεις ούτε προφορικώς, ούτε γραπτώς, ούτε
μέσω email και για κανένα ζήτημα (4178, Ν.Ο.Κ. κ.λπ.) και ότι πλέον θα τεθεί σε εφαρμογή
η εγκύκλιος "ΑΠ Οικ. 28785 - Θεματική ενότητα «Ενημέρωση Υπηρεσιών ∆όμησης» στον 
ιστότοπο του ΥΠ.Ε.Κ.Α. και συνδρομή της Δ.Ο.Κ.Κ. σε ερωτήματα πολεοδομικής νομοθεσίας"
(11/6/12) και με παρέπεμψε στην πόρτα της, στην εξωτερική πλευρά της οποίας είχε αναρτήσει
την εν λόγω εγκύκλιο. Εν ολίγοις εάν θέλετε μου λέει θα υποβάλλετε ερώτημα στην Υ. Δομ. και
εάν αυτή δεν μπορέσει να απαντήσει, θα διαβιβάσει το ερώτημα στην αρμόδια ΔΙ.ΠΕ.ΧΩ.ΣΧ. και
εφόσον και εκείνη δεν μπορέσει να απαντήσει, θα διαβιβάσει το ερώτημα σε εμάς και εμείς θα
αποφανθούμε. Της είπα ότι η Υ. Δομ. έχει χρονικό περιθώριο 30 ημερών για να αποφανθεί
και εάν ισχύει το ίδιο και για τη ΔΙ.ΠΕ.ΧΩ.ΣΧ. και τη Δ.Ο.Κ.Κ. τότε μιλάμε για πολύ μεγάλο
διάστημα και ότι δεν είναι δυνατό να κάνουμε δουλειά έτσι, να περιμένει ο πελάτης τόσο καιρό
για μία απάντηση και μόνον ως προς πώς θα πρέπει να κινηθεί. Και η απάντησή της ήταν 
"Και τι να σας κάνω εγώ κύριε;" Πήγα λοιπόν στην Υ. Δομ. και είπα στον υπάλληλο ότι δεν έχω 
ειδικό κτήριο και δε θα επέμβουμε στο φέροντα οργανισμό και θέλουμε απλά να αλλάξουμε
δωμάτια με Ε.Ε.Μ.Κ. για εσωτερικές διαρρυθμίσεις. Και μου λέει κατηγορηματικά ότι δε γίνεται
γιατί αλλάζουν οι εγκαταστάσεις Η/Μ και σύμφωνα με το άρθρο 4 του Ν.Ο.Κ. και απαιτείται
νέα άδεια δομήσεως σύμφωνα με τη διαδικασία του Φ.Ε.Κ. Β 251, δηλαδή της Κ.Υ.Α. Οικ. 7533
-  Διαδικασία έντυπης υποβολής Έγκρισης Δόμησης και Άδειας Δόμησης ! ! ! !
Και τον ρωτάω ποιό είναι το νόημα να διευκρινίζονται τα ειδικά κτήρια στην Υ.Α. Οικ. 55174:

"Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι
 ηλεκτρομηχανολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, δεν εκδίδεται
 έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης κατά την παρ.1
 του άρθρου 4 του Ν. 4067/2012 (ΦΕΚ 79 Α ’), ως ισχύει."

εάν και για τα μη ειδικά κτήρια που τροποποιούνται οι εγκαταστάσεις η/μ απαιτείται έκδοση
άδειας δομήσεως και δεν εκδίδεται Έγκριση Εργασιών Μικρής Κλίμακος ;;;; Για ποιό λόγο
να τα διαχωρίζει η Υ.Α. Οικ. 55174 ;;;


Ευθύς αμέσως χωρίς να προβληματισθεί μου λέει με νόημα ότι από τη Δ.Ο.Κ.Κ. το έχουν κάνει για
κάποιο λόγο αυτό. Για ποιό λόγο του λέω και μου λέει ότι δεν πάει κάπου το μυαλό του και αν θέλω
να απευθυνθώ στη Δ.Ο.Κ.Κ.. Με το που άρχισα να του εξηγώ ότι αυτό δε γίνεται για τους λόγους που
προανέφερα, κατάλαβα ότι το ήξερε ότι αυτή είναι η διαδικασία...

 

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ.

 

-Δηλαδή , ρωτάω την κοπελιά στο τηλέφωνο, θα πρέπει να απευθυνθώ στην ΥΔΟΜ και στην ΠΕΧΩ για να μου πουν τι εννοείται εσείς με τις εγκυκλίους σας και αν δεν καταλαβαίνουν ούτε αυτοί τότε να σας ρωτάνε εσάς?!?!?

-Ναι, μου λέει

-Δηλαδή, επιμένω, αυτοί θα πρέπει να καταλάβουν τι έχετε εσείς στο κεφάλι σας?

-Ναι, μου ξαναλέει

-Α, απαντάω, εσείς είστε μεγαλύτερα λαμόγια απ' όλους!! Και φυσικά μου έκλεισε το τηλέφωνο!!!

 

 

Ζήτω το έθνος λοιπόν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ποιο??Χαχαχαχαχα...αυτό και αν είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης με αυξημένες αρμοδιότητες πλέον βεβαίως βεβαίως..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.