Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα υπολογίζονται σύμφωνα με την άδεια οικοδομής η το συμβόλαιο αγοράς ?


maria rhodes

Recommended Posts

Η  οικοδομική άδεια εκδόθηκε το 1981 ,  οικόπεδο 4 στρεμμάτων έκτος σχεδίου  εφαπτόμενο σε επαρχιακό δρόμο  , και αναφέρει  200 τμ κύρια δόμηση  και 200τμ βοηθητικοί χώροι .

Στο οποίο κτίστηκαν  2 κατοικίες με κάθετη ιδιοκτησία με 50% έκαστος . 

Εγώ είμαι η 2η αγοράστρια του ακίνητου το συμβόλαιο αγοράς του προηγουμένου ιδιοκτήτη αναφέρει  στο συμβόλαιο 230 τ.μ , το δικό μου συμβόλαιο αγοράς επίσης   αναφέρει 230 τμ , η κάθετη ιδιοκτησία αναφέρει 230 τμ, το ακίνητο μετεγγράφει στο κτηματολόγιο όπου προσημειώθηκε με 230 τμ .

Ο πολίτικος μηχανικός  μου αναφέρει όμως  ότι έχω αυθαίρετη δόμηση βάσει της αδείας 130 τ.μ  . Είναι σωστό αυτό ?

 

Επίσης η οικοδομική άδεια είναι του 1981 και τα πρώτα μπετα έπεσαν 7/1982 & 8/1982 πριν της 31/12/1982 μπορώ να υπαχθω σε αυτήν της κατηγορία   δηλαδή πριν το 1982 ? έστω και αν ολοκληρώθηκαν και τα τούβλα πριν της 31/12/1982 ?

 

Περιμένω απάντηση σας  , ευχαριστώ

Edited by maria rhodes
Link to comment
Share on other sites

"....οικόπεδο 4000 στρεμμάτων........"!!!!  μάλλον(?)  πολλα είναι και μάλλον εννοείς 4 στρέματα.

Οι έλεγχοι γίνονται με βάση την Ο.Α. 

...τώρα αν είναι λάθος (?)  τα συμβόλαια, και από που έχει έρθει το λάθος, (αν είναι λάθος), γνώμη μου είναι ότι πρέπει να γίνει συννενόηση με τον συμβολαιογράφο σου και τον μηχανικό σου .... τον λογιστή .... για πιθανή πράξη διόρθωσης ....  

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η κάθετη έχει ο.α. για 100μ2 κχ και 100μ2 βχ.

Εσείς έχετε 230μ2 κχ, οπότε σωστά λέει ο μηχανικός....

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακίνητο είναι αυθαίρετο

όταν έχει αποκλίσεις σε σχέση με την άδεια που εξέδωσε η υπηρεσία της πολεοδομίας.

 

Αν το ακίνητο ταυτίζεται και συμφωνεί με συμβόλαια, δηλώσεις σε εφορία κλπ

από την στιγμή που δεν συμφωνεί με την άδεια

παραμένει αυθαίρετο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.